• $ 7,8158
  • € 9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
Reklamı Kapat

Oy’unun rengi

                           Brüksel
Avrupa ülkeleri her ne kadar göçe önlem alsalar da aile birleşimi yolu ile göçmen sayısı artmaya devam ediyor. Oysa resmi rakamlar göçmen sayısının azaldığını gösteriyor. Bunun nedeni ise Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları hızla bulundukları ülkenin vatandaşı oluyorlar. 
Hollanda’nın Nijmegen Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi’nden Prof. Kees Groenendijk’in yaptığı araştırmaya göre Almanya’da 2006 yılında resmi olarak 1 milyon 740 bin Türkiye vatandaş yaşarken bu rakam 2008 yılında 1 milyon 830 bine ulaşmış. 2006 yılında Fransa’da 425 bin olan Türk sayısı 2008 yılında 221 bine düşmüş. Hollanda’da 365 binden 94 bine, İsveç’te 65 binden 30 bine, Danimarka’da 55 binden 29 bine düşüyor resmi rakamlarda Türk göçmen sayısı. 
Almanya bugün sandık başına gidiyor. 2005 yılında başbakanlık koltuğuna oturan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU’nun adayı Angela Merkel, koltuğunu en az bir dönem daha muhafaza etmek istiyor. Ancak, Avrupa’nın bir anlamda ‘tek lideri’ Merkel’in işi her zamankinden daha zor gözüküyor. 
Almanya genel seçimlerinde, bugün ülke genelinde oy kullanma hakkına sahip 5 milyon 800 bin göçmen kökenli seçmen olduğu sanılıyor. Bunların büyük bir oranını da Türkler oluşturuyor. 
Türkiye’de genel olarak muhafazakâr, sağ partilere oy veren Türkler, Avrupa’da sandıkta oylarını genelde sol partilerden yana kullanıyor. En azından bugüne kadar sandıktan çıkan sonuç bunu gösteriyordu. Türkiye’de sağcı, Avrupa’da solcu partilere oy veren vatandaşlar, artık oylarının rengini belli ediyorlar. 
Almanya’daki Türk kökenli seçmenler, göçmen ve düşük gelirli vatandaşların haklarını ve eşitliği savundukları için uzun bir dönem sol partilere oy verdiler. Artık kendilerini ‘yeni ülke’lerinde ‘ev’lerinde hisseden Türk kökenli seçmen kendi düşünce yapısına daha uygun olan Hıristiyan demokrat sağ partileri tercih etmeye başladılar. 
Bir kamuoyu araştırmasına göre göçmenler arasında sosyal demokrat partiye verilen desteğin yüzde 42,9’a düştüğü, Hıristiyan demokratlara verilen desteğin, dört yıl önceki yüzde 11’den yüzde 20,3’e yükseldiği belirtiliyor. 
Berlin Türk Toplumu Derneği Başkanı Bekir Yılmaz, Türk toplumunda Hıristiyan Demokrat Parti’ye verilen desteğin artmasını, “Türk göçmenlerin sonunda Almanya’ya geldiğini” ve “artık sadece göçmenlikle ilgili konular üzerinden oy kullanmadıklarını gösteren bir kanıt” olarak yorumluyor. 
Diğer seçimlere oranla oldukça sıkıcı ve sönük geçen kampanya döneminin ardından son sözü seçmen söyleyecek. Son kamuoyu yoklamaları iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri-Liberaller koalisyonunun çoğunluğu elde edemeyeceğini gösteriyor. Merkel’in başında bulunduğu iktidardaki koalisyon partileriyle muhalefet partilerinin oy oranları neredeyse eşit: Yüzde 44. 
Anket sonuçlarının sandığa yansıması durumunda Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri CDU ve liberallerden oluşan koalisyon hükümeti çoğunluğa ulaşamayacak. Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat SPD ise hem Yeşiller hem de Sol Parti ile birlikte bile koalisyon kurmak için çoğunluğu sağlayamıyor. 
Ufukta, Hıristiyan Demokrat CDU ve Sosyal Demokrat SPD’den oluşacak “büyük koalisyon” veya Hıristiyan Demokratlar ile Yeşiller’den oluşacak “küçük koalisyon” gözüküyor. 
Bu seçimden en karlı çıkan, iktidar koltuğuna en yakın parti her durumda Yeşiller olacak. 
Ve Yeşiller Partisi’nin koalisyona girmesi durumunda partinin önemli isimlerinden biri olan Cem Özdemir’in ismi müstakbel Almanya Dışişleri Bakanı olarak geçiyor. 

Uzman Çavuş Altun'un kanı yerde kalmadı: 17 terörist etkisiz hale getirildi

Uzman Çavuş Altun'un kanı yerde kalmadı: 17 terörist etkisiz hale getirildi

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bak

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bakterisi keşfetti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Galatasaray devre arası 3 yıldızı kadrosuna katıyor

Galatasaray devre arası 3 yıldızı kadrosuna katıyor