• $9,3113
  • €10,8438
  • 529.596
  • 1429.85
12 Kasım 2013 Salı

Optimistik bir beklenti öngörüsü

BRÜKSEL
TÜRKİYE ile Avrupa Birliği ilişkileri ne zaman hızlansa, otuz yıldır çözülemeyen Kıbrıs sorunu da yeniden gündeme geliyor.
AB’nin Türkiye ile 3,5 yıl sonra yeniden bir müzakere başlığı açtığı günlerde Kıbrıs sorununa yönelik yeni bir Birleşmiş Milletler planı, “Ban Ki-moon Planı” da tartışılmaya başlandı.
Sorunlu bir ülkeyi üye olarak kabul eden AB, bütün yaptırım gücünü de kaybetmiş oldu. Buna rağmen AB, Kıbrıs sorunsalının çözümünü yeniden gündemine aldı. Kıbrıs’ta acil ve kalıcı bir barışın sağlanması konusunda istekli olan AB, Kıbrıs sorununun çözümü için “dar bir fırsat penceresi bulunduğu”nun görüşünde.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, otuz yıldır çözülemeyen Kıbrıs sorununa yeniden el attı. Geçtiğimiz eylül ayında New York’da görüştüğü Türk ve Rum kesimi liderleri ile bir araya gelen BM Genel Sekreteri, Kıbrıs sorununu gelecek yıl nisan ayına kadar çözmek için diplomasi trafiğini arttırdı.
BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, bu yılın sonuna kadar çözüm takvimi belirlemekle görevlendirildi.
Bir önceki BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın adıyla bilinen ve yapılan referandumda Rum kesiminin “hayır” dediği Kıbrıs’ta çözüm için “Annan Planı”nın üzerinde yapılacak değişiklikler ve güncellenmiş hali yeniden gündeme geliyor.
Kıbrıs’ta çözümün yeni adı “Ban Ki-moon Planı” oldu.
Kıbrıslı Türk ve Rum özel temsilciler hem Ankara hem Atina hem de aynı zamanda ‘çapraz ziyaretler’ yapacak. Türk tarafı Atina ile Rum tarafı da Ankara ile görüşmelerde bulunacak.
Kıbrıs Rum yönetimin başında bulunan Nikos Anastasiadis, Annan Planı’na açık destek veren tek liderdi. Belki de “Ban Ki-moon Planı”nın en büyük şansı Anastasiadis’in Rum yönetiminin başında bulunması olacak.
“Ban Ki-moon Planı” olarak da adlandırılan Kıbrıs’taki yeni çözüm süreci ve yeni dönemini bu nedenle AB Bakanı Egemen Bağış da, “optimistik bir beklentinin bilgiye dayalı öngörüsü” olarak değerlendiriyor.

AB VE ABD DE ÇÖZÜMDE ISRARLI

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami bir süre önce Brüksel’e giderek, Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Parlamentosu Başkanı, AP Grup Başkanları ve diğer yetkililerle 3 gün içerisinde 18 görüşme yaptı.
AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kıbrıs’ta görüşmelerin ilerlemesi ve her iki tarafın anlaşıp davet etmesi halinde, AB’nin de müzakerelerde farklı bir katkı koymaya hazır olduğunu belirtti.
AP Başkanı Martin Schulz Kıbrıs’ta çözüm için diyalog olmamasından duyduğu kaygıyı dile getirerek, AB’nin daha etkin rol almasını istedi. AB içerisinde ve Yunanistan’da ekonomik kriz ve banka krizleri nedeniyle Kıbrıs sorununun son iki yıldır ikinci plana atıldığına dikkate çeken Schulz, “gerçek diyalog” çağrısı yaptı.
Kıbrıs sorununa mutlak bir çözüm bulmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri de devreye girdi. Özellikle Doğu Akdeniz’de doğalgazın ortaya çıkmasıyla ABD, Kıbrıs’a olan ilgisi artmış gibi gözüküyor.
“İlk kez çözüme ulaşılabileceği yönündeki iyimserlik yenilenmiştir” diyen ABD Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, “BM kararları temelinde bir çözüm için temel çerçeveyle ilgili ABD’nin politikası bellidir. Biz, tek uluslararası kimliği olan, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon oluşturulmasını destekliyoruz. Kıbrıs, Dışişleri Bakanı Kerry’nin dünya sorunları listesinde öne çıkan, görev süresi içerisinde çözülmesini istediği sorunlardandır” açıklaması yaptı.


<p>'Telafi kitapları ücretsiz.' Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Akşam gazetesine özel açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den AKŞAM'A özel açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu