• $8,4077
  • €9,9928
  • 489.236
  • 1408.81
10 Kasım 2013 Pazar

Mahçup AB

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde Türkiye hiç bu kadar rahat olmamıştı. AB, uzun bir aradan sonra, AB entegrasyonunun en önemli başlıklarından biri olan 22. başlık “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslını müzakereye nihayet açtı.
Hükümetler Arası Konferans’ta Türkiye’yi AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AB kanadını AB Dönem Başkanı Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle temsil etti.
Türkiye üzerine düşen görevi yapmanın “rahatlığı”nda, AB 3,5 yıl geçikmenin “mahcubiyeti”nde AB Konsey binasında uluslararası basının karşısına çıktı ve müzakere başlığının açıldığını duyurdu. Hem Egemen Bağış hem de Cevdet Yılmaz’ın vücut dili, Türkiye’nin “rahatlığı”nın göstergesi olarak algılandı.
Bakan Egemen Bağış’ın basın toplantısındaki en çarpıcı sözü “AB’ye evlilik teklifi” oldu. AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, “AB ile Türkiye’nin ilişkilerinin çok daha ileri götürülmesi gerektiği”ni söyledi. Bunun üzerine Bağış, “Bu iş çok uzuyor. Artık ilişkimizi çok daha ileri götürüp evlilik istiyoruz” sözleri AB komiseri Füle’nin, biraz mahcubiyetten biraz da şaşkınlıktan kıpkırmızı olmasına neden oldu.
AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle, “Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan gelişmeler, AB’nin temaslarının devam etmesi gerektiğinin ve AB’nin Türkiye’deki reformların çapası olmayı sürdürmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Daha fazla yakınlaşmaya ihtiyacımız var. Bu sebeple yeni bir fasıl açılmadan önce yine uzun bir süre beklemeyeceğimizi umuyorum” dedi.
AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, yıllar sonra açılan tek müzakere başlığını “tek çiçekle bahar gelmez” sözü ile özetledi. Bağış, müzakere başlıklarının açılmasının devamının gelmesi gerektiğini belirterek, özellikle yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının önündeki siyasi engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

22. başlığa ‘Gezi’ rötarı

AB ile Türkiye, 30 Haziran 2010 tarihinde İspanya dönem başkanlığından sonra ilk kez geçtiğimiz hafta Brüksel’de aynı masaya oturdu. 22. başlık ile AB’ye katılım müzakerelerinde 3,5 yıl sonra ilk kez yeni bir fasıl açıldı.
Fransa’nın vetosunu kaldırmasının ardından 22. başlığın aslında geçtiğimiz haziran ayında açılması bekleniyordu. Ancak, Gezi Parkı sürecinin ortaya çıkmasıyla birlikte 22. başlığın açılması eylül ayına ertelenmişti. Eylül ayında ise başta Almanya olmak üzere bazı AB ülkeleri, başlığın açılmasını 2013 İlerleme Raporu’nun yayımlanması sonrasına bırakılmasını istedi. AB Genel İşler Konseyi’nin 22 Ekim toplantısında 22. başlığın açılması 5 Kasım tarihinde gerçekleşmesi üzerinde anlaşılmıştı.
Ve 22. müzakere başlığı 3,5 yıl aradan sonra, 4 aylık rötarla yeniden açılan ilk fasıl oldu.
AB müzakerelerindeki toplam 35 başlıktan açılmayan 20 fasıldan 17’si, AB Konseyi ve başta Kıbrıs Rum yönetimi, Yunanistan, Almanya ve Fransa olmak üzere bazı üye ülkelerin siyasi engeline takılarak bloke edilmeye devam ediyor.
Ancak, hem AB hem Türkiye hem de basın mensupları arasında, 2001-2007 yılları arasındaki ilişkiler döneminde hissedilen sıcaklık yaşanmaya başlandı. AB ve Türkiye arasında “bilmem kaçıncı bahar”ın ilk günleri yaşanıyor Brüksel koridorlarında.
Aralık veya ocak ayında Başbakan Erdoğan’ın da, bu havayı devam ettirmek adına yıllar sonra Brüksel’e gelmesi bekleniyor.

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor