• $16,6524
  • €17,402
  • 972.4
  • 2406.54
14 Ocak 2014 Salı

Koltuklar boşalırken

BRÜKSEL

AVRUPA Birliği’nin tüm önemli koltukları bu yıl içerisinde boşalıyor. AB Konseyi, AB Komisyonu AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği, Avrupa Parlamentosu Başkanlıkları ve NATO Genel Sekreterliği koltukları yeni sahiplerini bulacak.
Bu önemli koltuklar için çok sayıda aday ve senaryo konuşuluyor Brüksel koridorlarında. Başkanlıkları için “destek arayışları”na giren adaylar, bütün “ustalıkları”nı ortaya koyuyorlar. İsmi ön plana çıkan “kurt politikacı”lar bir yandan “dengeleri” gözetirken bir yandan da rakiplerini beklemeye başladılar.
AB Komisyonu Başkanlığı’nı 2004 yılından beri, iki dönemdir yürüten Jose Manuel Barroso, görevini 1 Kasım’da devredecek. Bu görev için Sosyal Demokratlar, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’u aday göstermesi kesinleşti. Hıristiyan Demokratlar arasında öne çıkan isim ise Lüksemburg eski Başbakanı Jean-Claude Juncker.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Enrico Letta, Alman Sosyalist Martin Schulz’un en büyük destekçileri. Angela Merkel’in Almanya’da Sosyal Demokratlar ile koalisyon hükümetini yeni kurmuş olması da Schulz’un en büyük avantajı. Diğer taraftan Almanya Başbakanı Merkel’in Hıristiyan Demokrat birinin AB Konseyi Başkanlığı’na getirilmesi karşılığında Schulz’a onay verdiği kulislerde konuşuluyor.
Avrupa siyasetinin üçüncü büyük “ailesi” olarak kabul edilen Liberaller’in, adayları ise, bizim de çok yakından tanıdığımız eski “genişlemeci”, şimdiki AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ve Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt.
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un görev süresi bu yılın son ayında sona eriyor. AB’nin “yeni anayasası” Lizbon Anlaşması’yla oluşturulan “AB Başkanlığı”na 2009 yılında getirilen Belçika eski Başbakanı Hıristiyan Demokrat Van Rompuy’un görev süresi 2012 yılında bir dönem daha uzatılmıştı.
Almanya Başbakanı Merkel, AB zirvelerine başkanlık eden AB Konseyi Başkanlık görevine yine bir Hıristiyan Demokrat’ta olmasını istiyor. Lüksemburg eski Başbakanı Juncker ve İtalya eski Başbakanı Mario Monti en büyük favori. Sosyal Demokratların adayı ise Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt.
AB Konseyi Başkanlığı ile aynı zamanda el değiştirecek olan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği için Hıristiyan Demokratların adayı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt. Sosyal Demokratların adayları ise Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier.
Avrupa Parlamentosu seçimleri 22-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. AP’de en büyük iki aile olan Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar’ın “onay” vereceği isimler AB Konseyi, AB Komisyonu ve AB Yüksek Temsilciliği’nin başındaki koltuklara oturacaklar. AP Başkanlık koltuğuna oturacak isim ise AB üyelerinin siyasi ve coğrafi dengeleri gözetilerek AP seçimlerinden sonra belli olacak.

ABD, NATO ve Gül
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in görev süresi temmuz ayında doluyor. Ancak, İngiltere’de düzenlenecek “Sonbahar Zirvesi” nedeniyle Rasmussen koltuğunu eylül ayı sonunda bırakacak. NATO’nun en güçlü ülkesi ABD’nin “genel sekreterlik” için kimi işaret edeceği Brüksel’de merakla bekleniyor.
AB Komisyonu Başkanı Barroso’nun AB görevinin ardından BM ve NATO’da genel sekreterlik beklentisi biliniyor. Ayrıca İtalya eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini ve Almanya eski Savunma Bakanı Thomas de Maiziere NATO Genel Sekreterliği görevi için konuşulan isimler. Türkiye’nin uluslararası kurum ve kuruluşlarda en güçlü olduğu yer hiç kuşkusuz NATO ittifakı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin ağustos ayında sona ermesiyle birlikte bir dönem BM ve NATO Genel Sekreterliği için kapalı kapılar ardında konuşulan senaryonun yeniden gündeme gelmesi kuvvetle muhtemel.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...