• $12,4032
  • €14,0243
  • 711.266
  • 1776.41
23 Temmuz 2013 Salı

Koltuk sevdası

BRÜKSEL - Türk sinemasının devlerinden Kemal Sunal’ın oynadığı ‘Koltuk Belası’ filmindeki “Hele o koltuğa bir otursun neler değişir neler” repliği unutulmazlarım arasında liste başıdır. 
“Kral öldü, yaşasın yeni kral” repliği de birçok filmde karşımıza çıkar. Ama artık o replik değişiyor; “kral yaşıyor, yaşasın yeni kral.”  
Zira, krallar artık yaşama veda etmeden tahtlarına veda ediyorlar... 
Belçika’da Kral Albert II, henüz hayattayken görevini oğlu Philipp’e devretti. Bir süre önce yaşlılığını ve sağlık sorunlarını öne süren Kral Albert II, Belçika’nın milli bayramı 21 Temmuz’da düzenlenen törenlerle görevini Prens Philippe’e bıraktı. 
Sembolik krallıkla yönetilen Belçika’da kralın tahtı, tacı ve kraliyet asası yok. Bu nedenle yeni kral tahta çık(a)madı. İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya arasına 21 Temmuz 1831’de tampon bölge olarak kuruldu. Suni ülke Belçika’nın başına da önce Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılan Yunanistan Krallığı teklif edilen Leopold getirildi. 
Avrupa’nın büyük abileri, Bavyera Kralı I. Ludwig’in oğlu Otto’yu Yunanistan’a, Bavyera Dükü Leopold’u da Belçika’ya kral yaptılar. Çok da ‘şımarmasın’ diye taht ve taç vermediler krala. Tahtsız ve taçsız kralın yetkileri de doğal olarak sınırlı. 
Pazar günü Federal Parlamento’da yemin ederek görevine başlayan Kral Philippe, geçtiğimiz aylarda geniş katılımlı bir heyetle Türkiye’yi ziyaret etmiş ve çok olumlu izlenimlerle Ankara’dan ayrıldığını ifade etmişti. 
Düzenlenen törenlerde, çiçeği burnundaki Kral Philippe ve Kraliçe Mathilde’ye Türkçe dergi hediye edildi. Belçika’da Türkçe yayımlanan “Belçika Haber” dergisini kısa bir süre inceleyen Kraliçe Mathilde, derginin genel yayın yönetmeni Celil Gündoğdu’ya teşekkür etti. 
Belçika tarihinde ilk kez tahtın vârisi artık bir prenses. Prenses Elizabeth, babasından sonra Belçika’nın ilk kraliçesi olmaya namzet. 
Üzerinde güneş batmayan krallık İngiltere’nin Kraliçesi Elizabeth’e çevrildi Avrupa’da bütün gözler. 
Hollanda Kraliçesi Beatrix, 23 yıl ‘ana kraliçelik’ yaptıktan sonra tahtını nisan sonunda oğlu Willem-Alexander’a devretti. Hollanda’da ‘turuncu devrim’ yaşandı. Her yer portakal rengine büründü. Hollanda’da da artık tahtın vârisi bir prenses. Kral Willem-Alexander’dan sonra tahta veliaht Prenses Catharina-Amalia geçecek. 
Babasına karşı düzenlediği ‘kansız devrim’ ile 1995 yılında tahta çıkan Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el-Tani de bir ay önce koltuğunu oğlu Şeyh Tamim’e devretti. Arap ülkelerinde ilk defa bir emir, henüz hayattayken koltuğunu oğluna bıraktı. 
Arap Baharı’nda oynadığı rolle öne çıkan Katar Emiri Şeyh Hamad el-Tani, ‘kansız devrim’ tecrübesini de göz önünde bulundurarak, koltuk belasından kendi isteğiyle kurtuldu. 
Demokrasi savunucusu olarak, kraliyete bu kadar sempatiyle yaklaştığım olmamıştı bugüne kadar. 
Koltuk sevdasına inat, koltuk belasından kurtuluyorlar krallar ve kraliçeler... 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor