• $16,5282
  • €17,5659
  • 968.756
  • 2529.26
11 Şubat 2014 Salı

Kıbrıs'ta havalar ısınırken

BRÜKSEL

KIBRIS'ta Annan Planı'nın Rum kesimi tarafından reddedilmesinden sonra "kış uykusuna yatan" çözüm sürecinde yeniden sıcak gelişmeler yaşanmaya başlandı.
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis, bugün Kıbrıs ara bölgede biraraya gelecek.
Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'de doğalgaz ve petrol araştırmalarının olumlu sonuçlar vermesi, hem ABD'nin hem de Mısır'ın bölge ve Kıbrıs'a ilgisini hiç olmadığı kadar artırmış durumda.
Fileleftheros gazetesi "Yoğun Baskı Sahnesi-Biden'dan Telefon Müdahalesi, Londra ve Brüksel'den Faaliyetler" başlıklı haberinde "ABD'nin, süreci koruması altına alacağı bir sahne kurduğu"nu yazdı.
Kıbrıs Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William J. Burns ile telefonda görüştü. Dışişleri Bakanı Özdil Nami Brüksel'de AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile bir araya geldi. Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonda "Kıbrıs konusunu ele aldığı" belirtiliyor.
Kıbrıs konusunda bir değerlendirme yapan ve Türk tarafının Annan Planı'na 2004'te Türkiye ve KKTC olarak siyasi iradeyi ortaya koyduğunu hatırlatan Davutoğlu, "2004 referandumu karşılıklı 'evet'lerle sonuçlanmış olsaydı, adada yerleşik bir barış olurdu, Türk-Yunan ilişkileri başka şekilde seyrederdi, Türkiye-AB ilişkileri bugün çok farklı noktada olurdu. Bu siyasi iradenin karşılığı ortaya konulmadı. Bu sefer öyle veya böyle Kıbrıs'ta kalıcı ve nihai bir çözümün olması lazım" değerlendirmesinde bulundu.
Kıbrıs sorununda sonuç alınması için hamleler başlarken, iç karışıklık yaşayan bölge ülkesi Mısır da doğalgaz ve petrol ekseninde devreye girdi. Kıbrıs Rum kesimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Mısır Petrol Bakanı Şerif İsmail, adada bir araya geldi.
Kıbrıs'ta bir araya gelen Lakkotripis ve Şerif İsmail, Kahire'ye doğalgaz satışı ve hidrokarbon alanında işbirliğini görüştü. Mısır'ın Kıbrıs'ın doğalgazı için potansiyel bir alıcı olabileceğini açıklayan Enerji Bakanı, Kıbrıs ve Mısır teknik komitelerinin yakın işbirliğinin teknik ve ekonomik yönlerini gözden geçireceklerini duyurdu. Mısır Petrol Bakanı Şerif İsmail, "İki ülke arasında gelecekteki işbirliğimizi bir adım daha ileri götürmeye ve iki ülke arasında ilgili bakanlıklardan uzman personelden oluşan ortak bir ekip kurmaya karar verdik" açıklaması yaptı.
Merkezi Houston'da bulunan Noble Energy Şirketi, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Blok 12'de yüzde 70 karla çalışıyor. Ön değerlendirme kuyusunda yapılan araştırmaların ilk sonucunda hidrokarbon kaynakları olduğu saptandı. Delek Drilling Limited Ortaklığı, Avner Oil Exploration Limited Ortaklığı ve Total E&P Cyprus şirketi, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sismik araştırmalar yapıyor.
Bir yandan Türkiye, Avrupa Birliği'nin yolunu açmak için Kıbrıs sorununda bir an önce bir sonuç elde etmeyi hedeflerken, diğer yandan ABD'nin de devreye girmesiyle birlikte Kıbrıs'ta bu yıl içerisinde çok sıcak gelişmeler yaşanması bekleniyor.
Kıbrıs'ta Türk ve Rum kesiminin yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin dışında Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır olmak üzere toplam 8 taraf sorunun çözümüne yönelik çaba harcıyor. Tarafsız olarak 9. güç Birleşmiş Milletler de arabulucu.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın, dokuz bilinmeyenli denklemden nasıl bir sonuç çıkaracağı ise en büyük muamma...

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını