• $15,9797
  • €16,8567
  • 939.239
  • 2393.61
19 Ocak 2014 Pazar

‘Kefenli‘ karşılama

BRÜKSEL

Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı'nı 5 yıldır sürdüren Herman Van Rompuy, bugüne kadar hiç bir Türk gazetesine "özel röportaj" vermedi. İlk kez geçtiğimiz yıl Türkiye'yi ziyaret eden Van Rompuy, ziyaret öncesi de Türk basınına konuşmadı. Başbakan Erdoğan 5 yıl aradan sonra yarın Brüksel'e gelecek. AB Başkanı Van Rompuy yine Türk basınına konuşmadı.
Gelenektir, bir ülke cumhurbaşkanı, başbakanı veya başkanı bir başka ülke ziyareti öncesi, o ülkenin büyük gazetelerinden birine "özel mülakat" verir. Van Rompuy'un Türkiye ziyareti öncesi konuştuğum sözcüsü Diederik De Backer, prensip olarak Türk basınına bugüne kadar "özel röportaj" vermediklerini ve vermeyeceklerini söylemişti.
Brüksel'e 5 yıl aradan sonra gelecek olan Başbakan Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile Brüksel'de görüşecek. Brüksel'deki ikili görüşmelerin yanı sıra "dörtlü zirve" yapılacak. Başbakan Erdoğan'ın ayrıca, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, AP siyasi grup başkanları, AP Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Helene Flautre, AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile de görüşmesi bekleniyor.
Başbakan Erdoğan gelmeden tartışmaları Brüksel'e geldi. Bir kesim Türk vatandaşı başbakanı protestoya hazırlanırken, bir kesim de Başbakan Erdoğan'a destek için yoğun hazırlık içerisine girdi.
Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyeleri Başbakan'ın kalacağı otelin önünde ses getirecek bir eyleme hazırlanıyor. Yaklaşık 50 kişilik bir grup, Erdoğan'ın "biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık" cümlesinden hareketle 'kefenli' karşılama yapacak. Başbakan Erdoğan'ın kalacağı otelin önünde binlerce vatandaşın toplanması bekleniyor.
Ancak, Belçika polisi "yoğun kalabalığın provokatif eylemlere zemin hazırlayabileceği" gerekçesiyle, gösterilere izin vermeyebileceği de gündemde.
Başbakan Erdoğan, Brüksel'de "AB temasları"nın yanı sıra Belçika'ya Türk işçi göçünün 50. yılı nedeniyle düzenlenecek anma etkinliklerine de katılacak. "Belçika'ya İşgücü Göçünün 50. Yıldönümü" sempozyumunun kapanış oturumunda bir konuşma yapacak olan Başbakan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) düzenleyeceği "Avrupa Buluşması"na da katılacak.
Belçika'ya göçün 50. yılı etkinliklerine Başbakan Erdoğan'ın katılacağı törenle 2014 yılı boyunca sürecek kutlamalara 'start' verilecek. Belçika hükümeti tarafından düzenlenen ve "50 yearsTogether" adlı belgeselin de gösterileceği anma etkinliklerine Belçika Başbakanı Elio Di Rupo "Davos"ta olması nedeniyle katılmayacak.

İkinci "One minute" beklentisi

Brüksel'de yarın bir araya gelecek olan AB Dışişleri Bakanları, Türkiye'de son dönemlerdeki gelişmeleri de değerlendirecek. Dışişleri bakanları toplantısından çıkacak sonucu AB Komisyonu Başkanı Barroso, Başbakan Erdoğan'a aktaracak. AB yetkililerinin son dönemde üst üste yaptıkları açıklamaların Erdoğan'ın Brüksel ziyaretini "tatsızlaştırabileceği" konuşuluyor.
Brüksel'de özellikle "cemaat" çevrelerinde,17 Aralık'ta başlayan operasyonlar nedeniyle "ikinci one minute yaşanacağı" iddiaları dillendiriliyor. 17 Aralık Operasyonları sonrası AB'den yapılan açıklamaların, temaslarda da dillendirilmesi karşısında Başbakan Erdoğan'ın Davos'tan sonra Brüksel'de de "one minute" diyebileceği konuşuluyor.
AB Bakanı ve Başmüzakereci olduktan sonra geçtiğimiz hafta Strasbourg'a gelen Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde Türkiye'de yaşanan gelişmeler konusunda tek taraflı yapılan değerlendirmelerin "ilişkileri yanlışa götürme" riski taşıdığını belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Tüm görüşmeler ve temaslar sürerken acele etmemelerini kendilerinden rica ettik. Olup biteni tam anlamadan yapılan açıklamalar bizi yanlış yerlere götürebilir" açıklaması yaptı.
Başbakan Erdoğan'ın 5 yıl aradan sonraki "Brüksel temasları" hem Türkiye-AB ilişkileri hem de Türkiye-Belçika ikili ilişkileri açısından hassas ve yine "kritik bir dönemeç" olacak.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister