• $9,2643
  • €10,7386
  • 525.072
  • 1409.62
20 Ekim 2013 Pazar

Karne ve sıfırcı hoca

Kendi fotoğraflarımıza baktığımızda hiç bir zaman beğenmeyiz. Fotoğraf ne kadar güzel olursa olsun, mutlaka bir kusur buluruz. Hiç kimse fark etmezse bile bir mimiğimiz veya bir bakışımız bizi rahatsız eder... 
Avrupa Birliği 1998 yılından beri her yıl aday ülkelerin yıllık fotoğrafını çeker İlerleme Raporu’nda. Biz AB tarafından çekilen kendi fotoğrafımızı hiç beğenmeyiz. 

Ya “fotoğraf” olarak adlandırılır ya da “karne” diye adlandırılır AB İlerleme Raporları. 
Bazı derslerden iyi, bazı derslerden de kötü not verir. Türkiye bu yıl 16. karnesini aldı AB’den. 
Türkiye, 2013 İlerleme Raporu’nda, demokratikleşme paketi, çözüm süreci, yeni anayasa hazırlığı, 4. yargı paketi, sivil-asker ilişkileri ve ekonomik konularda “olumlu/iyi” not alırken, Türkiye’ye, Gezi Parkı ile başlayan süreç, basın ve ifade özgürlüğü konularında “olumsuz/kötü” not verildi. 

Gezi Parkı ile başlayan süreç, ‘demokrasi ve hukukun üstünlüğü’ başlığı altında değerlendirilen İlerleme Raporu’nda, “eylemlerin şiddete başvuran birkaç protestocuya rağmen genel olarak barışçıl olduğu, bazı durumlarda polisin göstericilere karşı aşırı güç kullandığı” ifade edildi. İlerleme Raporu’nun ‘sivil toplum’ başlığı altında da Gezi Parkı sürecine yer veriliyor. Türk toplumunun her konuda “fikir beyan etmek istediği” ve “Türkiye’de aktif ve canlı vatandaşlık olgusunun ortaya çıktığını gösterdi” değerlendirmesi yapılıyor. 
İlerleme Raporu’nda, Demokratikleşme Paketi’nin “Avrupa standartlarına uyum içinde uygulanmasının kilit öneme sahip olduğu” hatırlatılıyor. İlerleme Raporu’nda reformların “genel olarak olumlu karşılandığı ancak, yasama sürecinde ve bazı hassas konularda meclis ve sivil toplum dayanışmasının da geliştirilmesi gerektiği” görüşüne yer veriliyor. 
Türkiye’nin başlattığı “çözüm süreci”nin Avrupa Birliği de dahil olmak üzere uluslararası toplumun çözüm sürecine destek verdiği ve bu sürece kamuoyu desteğinin artan oranda hissedildiği belirtildi. 

Türkiye’nin Suriyeli mültecilere sınırlarını açarak “komşuluk alanında önemli bir rol oynadığı” ve Türkiye’deki mültecilerin “iyi koşullarda” ağırlandığı görüşüne yer verildi. Uludere olayında “sır perdesi”nin aralanamadığı da ifade ediliyor. 
İlerleme Raporu’nda ayrıca Kıbrıs sorununda çözüm bulunması gerektiği çağrısında bulunuldu. 
Karnemiz kötü ise o karneyi anne/babamızdan saklama veya karneyi ne kadar geç gösterebiliriz çabasına girişiriz. 

SIFIRCI HOCA

Bir de “sıfırcı hoca”lar vardır. Siz ne yaparsanız yapın bir türlü “iyi not” alamazsınız o hocadan. AB çoğu kez, özellikle Türkiye’ye karşı, “sıfırcı hoca” tavrını takınıyor. 
İlerleme Raporu’nun açıklanması, bu yıl Kurban Bayramı’nın ikinci gününe denk düştü. AB Bakanı Egemen Bağış, “Noel Bayramı Hıristiyanlar için ne kadar kutsal ise Kurban Bayramı da bizim için kutsaldır. Raporun açıklanmasını ya 2-3 gün öne çekin ya da 2-3 gün geriye atın” talebinde bulundu. AB yanıt vermedi ve belirlenen günde rapor açıklandı. 
İlerleme Raporu’nun açıklandığı gün AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’ye Bu konu soruldu. Füle, “Kurban Bayramı’na saygım sonsuz. Ancak AB’nin çalışma tüzüğü var, Türklerin de buna saygı göstermesini bekliyoruz” demekle yetindi. 
Sadece bu bile, Türkiye’nin haklı talebinde de AB’nin “sıfırcı hoca” tutumunu elden bırakmadığının somut örneği. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı