• $8,4076
  • €9,985
  • 489.259
  • 1408.81
3 Kasım 2013 Pazar

Kadının yeri

YÖNETMENLİĞİNİ Bülent Öztürk’ün yaptığı “Küçük Pencereli Evler” filmi Uluslararası Venedik Film Festivali’nden ‘en iyi kısa film ödülü’nü aldı geçtiğimiz eylül ayında. 
Güneydoğu’nun kırsal bölgesinde ‘bir namus cinayetinin sessiz ama bir o kadar da güçlü portresi’ çizilen “Houses With Small Windows” filminde kadınımızın yeri ve çocuk gelinler teması haykırılıyor, büyük sessizlik içinde. 
Birleşmiş Milletler, 2012 yılından itibaren 11 Ekim’i “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul etti. 
Çocuk haklarından kız çocuklarının eşit olarak yararlanması, öncelikle kız çocuklarının desteklenmesi, güçlendirilmesi ve onlara yatırım yapılmasının, kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımının sağlanması hedefleniyor BM’nin bu kararıyla. BM kararında, kız çocuklarına verilecek her desteğin onlara karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, böylelikle insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanabilecekleri belirtiliyor. 
2012 yılında ana tema “Çocuk Gelinler” sorunu olarak belirlenmiş ve yıl boyunca tüm ülkelerde “çocuk gelinler sorununa dikkat çeken ve çözüm yolları önerilen kampanyalar” yapıldı. 
Çocuk gelinler sorununu ülke gündemine taşıyarak çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Nazan Moroğlu, ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ sebebiyle yayınladığı mesajda, “Ülkemizde kız çocuklarına ve tüm çocuklara kaliteli, gelişimci, yenilikçi, çağdaş bir eğitim verilmesini istiyoruz, bunun için kararlı bir devlet politikası uygulanmasını bekliyoruz” açıklaması yaptı. 
Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kadın-erkek fırsat eşitliğini araştıran bir rapor yayınladı. WEF raporuna göre kadın-erkek arasındaki fırsat eşitliği geçtiğimiz yıl boyunca dünya çapında bir miktar iyileşti. Eşitliğin en yüksek olduğu ülkeler listesinin başını yine Kuzey Avrupa ülkeleri çekerken iyileşmenin en düşük olduğu bölge Ortadoğu ve Kuzey Afrika oldu. Türkiye, bu yıl 4 basamak yükselerek 136 ülke arasında 120. oldu. 
136 ülkede kadın-erkek fırsat eşitliği farkının siyasete katılım, ekonomik eşitlik, sağlık ve eğitim haklarına erişim gibi kriterler göz önünde bulundurularak mercek altına alındığı raporda, kadın-erkek eşitliğinin en yüksek düzeyde olduğu 10 ülkenin 7’sinin Avrupa’da yer aldığı görülüyor. 
İlk üç sırada İzlanda, Finlandiya ve Norveç bulunurken Türkiye kendine ancak 120. sırada yer bulabiliyor. Buna karşın Türkiye, geçen yıla göre dört basamak yukarı çıkmış durumda. Türkiye, raporun Avrupa ve Orta Asya listesinin son basamağında yer alıyor. 
WEF’in sekiz yıldır yayımladığı raporun bu yılki versiyonunda, “Türkiye, toplam puan ve sıralamada ilerleme kaydetmesine rağmen bölgesinde en alt sıradaki ülke olmaya devam ediyor. İşgücüne katılım oranında, profesyonel ve teknik çalışanların oranında, okuma yazma oranında, orta ve yükseköğrenime katılım oranında iyileşme yaşandı” değerlendirmesine yer veriliyor. 
Raporda, işgücüne katılım oranları Türkiye için kadınlarda yüzde 30, erkeklerde yüzde 76 olarak veriliyor. Cinsiyetler arasındaki orana bakıldığında Türkiye 123. sırada. 
Türkiye ücret eşitliğinde 79, tahmini gelir eşitliğinde 121. sırada bulunurken milletvekili, üst düzey yetkili ve yöneticilerin oranında ise 104. sırada yer alıyor. 
Türkiye, kadınlarda yüzde 90, erkeklerde yüzde 98 olan okuma yazma oranıyla listenin 96. sırasında bulunuyor. Listenin en altında Yemen yer alırken onu Pakistan ve Çad takip ediyor. 
Cinsiyetler arasında fırsat farkının en hızlı kapandığı bölge Asya ve Pasifik olurken, bu alanda en yavaş ilerleyen ülkelerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yer aldığı belirtiliyor. 
Rapora göre 2006 yılından bu yana araştırmaya dahil olan 110 ülkede, yüzde 86’sında cinsiyet uçurumu kapanırken, yüzde 14’ünde cinsiyet uçurumunun açıldığı görülüyor. “İyileşme” zaten olması gereken. Bizi yüzde 14’lük cinsiyet uçurumunun açıldığı kesim endişelendirmeli. Bir de, TBMM’deki konuşması nedeniyle Şafak Pavey’e yapılan çirkinlikler örneğinde olduğu gibi bir kez daha gözler önüne serilen, “kadının kadına ettiği” endişelendirmeli bizleri... 

<p>Sosyal medyada 'Help Turkey' etiketiyle başlatılan ve şüphe uyandıran kampanyanın gerçek yüzü ort

Fitne ateşini körükleyenler

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor