• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
10 Eylül 2013 Salı

İsrail ne yana düşer?

Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin coğrafi konumu hep tartışma konusu oldu. “Türkiye, Avrupa kıtasında mı yoksa Asya kıtasında mıdır?” tartışmaları gündemden hiç düşmedi. Türkiye ile AB ilişkilerinin en sıcak olduğu dönemlerde bile hem AB kurumlarında hem de Avrupa kamuoyunda Türkiye’nin coğrafi olarak Avrupa’da olup olmadığı en sıcak tartışma konularının başında geldi. 
AB Bakanı ve baş müzakerecisi Egemen Bağış geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği röportajda “Türkiye’ye öyle çifte standartlar uygulanıyor ki AB’ye üye olacağımıza uzaya gidelim daha kolay dedirtiyor insana. AB’ye üye olacağımıza uzaya gitmeye kalksak bu kadar yorulmazdık” diyor. 
Bakan Bağış’ın dile getirdiği gibi AB ve/veya Avrupa, Türkiye ile her türlü ilişkilerde “bin dereden su getir”tiyor. 
Türkiye’nin en doğusunun daha da doğusunda yer alan Ermenistan, Avrupa Birliği ile son yıllarda çok sıcak ilişkiler geliştirdi. Ermenistan, Rusya Federasyonu ile de sıcak ilişkilerini hiç soğutmadı. 
Rusya’nın Kazakistan ve Beyaz Rusya ile oluşturduğu Gümrük Birliği’ne geçen hafta Ermenistan da katılma kararı aldı. AB, Ermenistan’ın Rusya’nın liderliğindeki Gümrük Birliği’ni seçmesinden dolayı ‘hayal kırıklığı’na uğradı. Ermenistan Dış İşleri Bakanı Edward Nalbandyan ile görüşen AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Füle, AB’nin gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. 
Hiç kimse Ermenistan’ın coğrafi konumunu tartışmaya açmadı. 
Avrupa’da hiç kimsenin coğrafi konumunu tartışmadığı bir başka ülke de İsrail. 
Yıllardır bir Avrupa şarkı yarışması olan “Eurovision”a katılan İsrail, bir de birincilik elde etti. Ama İsrail’in Avrupa’da olup olmadığı hiç tartışılmadı. 
En son Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılan İsrail, Slovenya’da devam eden maçlarda A Grubu’nda mücadele ediyor. Türkiye’nin “12 dev adam” ile “döküldüğü” şampiyonaya İsrail de katılıyor. 
İsrail’in Euro Basket’e katılmasının gerekçesi olarak “komşularıyla olan ilişkiler”in getirdiği zorunluluk gösteriliyor. İsrail’in bulunduğu bölge itibarıyla İran, Irak, Suriye gibi ülkelerin İsrail ile yapılan spor karşılaşmalarında “zorluk çıkarttıkları” ve doğrudan temastan kaçınan sporcuların İsrail ile “müsabakalara çıkmadıkları” ifade ediliyor. 
Türkiye’nin sorunlu olduğu Kıbrıs Rum Kesimi takımlarının Türkiye’nin takımlarıyla eşleşmelerinde bir sakınca görmeyen Avrupa spor federasyonları, söz konusu İsrail olunca bir çözüm yolu mutlaka buluyor. 
Kamuoyu da bunu hiç tartışmadan kabul ediyor. 
Bu yıl Trabzonspor, Avrupa Ligi J Grubu’nda İtalya’dan Lazio, Polonya’dan Legia Varşova ve Kıbrıs Rum kesiminden Apollon Limassol takımlarına rakip oldu. 
Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarından 2 yıl men edilmesinin ardından yerine, Avrupa Ligi Play-off’unda elenen takımların katıldığı kuranın sonucunda, Avrupa Ligi gruplarına Kıbrıs Rum Kesimi’nden Apoel Nicosia takımı katılma hakkı kazandı. 
Play-off’ta Belçika’nın Zulte Waregem takımına elenen Kıbrıs Rum Kesimi takımı Apoel Nicosia, Türkiye’nin takımı Fenerbahçe’nin yerine Avrupa Ligi’nde yoluna devam edecek. 
Elbette bu tamamen tesadüf... 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor