• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Nisan 2014 Salı

İntihar

YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

BRÜKSEL

Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel son yıllarda iki konuya bir türlü çare bulamıyor. Biri dilencilik diğeri ise intihar.
Özellikle Romanya ve Bulgaristan’ın AB’ye katılmasıyla vize sorunu yaşamayan yeni üyelerin vatandaşları, Brüksel’de bütün trafik lambalarını dilencilerle “parsellenmiş” durumda. Trafik lambasında duran arabaların yanına yanaşan dilenciler, “Allah rızası için” yardım istiyor.
Nobel Edebiyat Ödüllü tek yazarımız Orhan Pamuk’a “Kar” kitabını yazdıran ve bir dönem Türkiye’nin başına bela olan “seri intihar vakaları” şimdi de Brüksel’in başına musallat oldu.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ve Belçika İstatistik Dairesi’nin (ADSEI) yayımladığı raporlara göre Avrupa’da en çok intihar vakaları Belçika’da yaşanıyor. Rapora göre intihar vakaları Belçika’dan sonra en çok Finlandiya, Fransa ve Avusturya’da meydana geliyor. İnsanların en az intihar ettiği AB ülkeleri ise İspanya, İtalya ve Yunanistan olduğu açıklandı.
Dünya Sağlık Örgütü ve Belçika İstatistik Dairesi Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bilgilere göre her yıl Belçika’da her yüz bin kişiden 27 erkek ve 10 kadın intihar ediyor. Son yıllarda artan intihar olaylarının arkasında genellikle psikolojik sorunların yattığı görüşüne yer verildi. Rapora göre, 12-15 yaş grubunun intihar etme sebebi olarak “anne-baba” gösterilirken, 41-50 yaş grubunda ise “karı-koca ilişkilerindeki kavgalar” kişileri intihara yönlendiriyor.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede yaşayan erkeklerin, yaşanan ekonomik krizden kadınlara göre daha fazla etkilendiği belirtiliyor. Bakanlığın araştırmasında kadınların “daha sosyal olmaları” ve çevrelerinden erkeklere nazaran “daha çabuk yardım alabilmeleri” nedeniyle daha az intihara kalkışıyor.
Avrupa ülkelerinde İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan psikolojik travma ve çaresizlik uzun yıllar birçok kişiyi intihara sürüklemişti. Bu nedenle “intihar vakalarının önlenmesi” için Avrupa’da ilk çalışma 1947 yılında Avusturya’nın Viyana Üniversitesi’nde başlatılmıştı.
Avrupa ülkelerinin bir türlü aşamadığı ekonomik “Euro krizi” Avrupalıları yeniden intiharın eşiğine getiriyor. İntihar vakalarını önlemek isteyen AB ülkeleri, yeni uygulamaları birbiri ardına hayata geçiriyor. Bu uygulamalardan biri de “alo intihar” hattı. İntihar girişimini önlemek için, intihar etmek isteyen kişilerin müracaat edebilecekleri ücretsiz telefon hatlarını bir önceki yıla göre arayanların sayısının yüzde 23 arttığı açıklandı.

Türkler korkutuyor

Belçika’da son bir yılda intihar eden Türk vatandaşlarının sayısı da dokuza yükseldi. İntihar vakalarının aynı bölgeden olması ise birçok soruyu da beraberinde getirdi.
Flaman Parlamentosu Gent Milletvekili Veli Yüksel, bir soru önergesiyle “Türk kökenli vatandaşların intihar sebeplerinin araştırılması talebini” parlamento gündemine taşıdı. Ruhsal rahatsızlıkların yabancı kökenli vatandaşlarda, Belçikalılardan çok daha fazla saptandığını açıklayan Sağlık Bakanı Jo Vandeurzen, özellikle Türk kadınlarının Belçikalılara kıyasla 3 kez daha fazla depresyona girme riskinin bulunduğunu ifade etti.
Türk toplumunda patlak veren intiharların önlenmesi için çalışmalarını Sağlık Bakanı ile birlikte sürdüreceğini söyleyen Veli Yüksel, “Türk toplumundaki bu intihar vakalarının önüne geçebilmemiz için, konuyu bir bütün olarak değerlendirmemiz gerekiyor” diye açıklama yaptı.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor