• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Ekim 2013 Salı

İki imparatorluk arasında AB

BİR yanda üzerinde “güneş batmayan imparatorluk” İngiltere bir yanda “dünyaya 600 yıl hükmetmiş imparatorluk”un mirasçısı Türkiye. 
Avrupa Birliği, Kuzey Batı’sındaki İngiltere ile Güney Doğu’sundaki Türkiye arasında “sıkışmış bir durumda” ne yapacağını bilmez, şaşkınlık içerisinde. Bir çıkış yolu ise henüz gözükmüyor. 
Bir ay önce Brüksel’de bir konferansta konuşan Türkiye’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Selim Yenel “Biz artık yorulduk” açıklaması yaptı. Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi’nin (CEPS) Brüksel’de düzenlediği, “Ankara Antlaşması’nın 50. yılında Türkiye” başlıklı panelde konuşan AB Büyükelçisi Selim Yenel, “Türkiye’nin oyalanmak algısından duyduğu bıkkınlığı” dile getirdi. Büyükelçi Yenel, “Her ne olursa olsun bir yol bulmalıyız artık. Bu konuda ne yapmak istediğimize karar vermemizi gerektirecek bir gün mutlaka gelecek, çünkü bu şekilde hiçbir yere gitmiyor” çağrısı Brüksel’de kapalı kapılar ardında tartışılmaya devam ediyor. 
Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) 3 yıldır sürdürdüğü “Türk Halkının AB’ye Bakışı” araştırmasının 2013 yılı sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Faruk Şen, “Artık Türk halkı AB’yi tek alternatif olarak görmüyor” değerlendirmesinde bulundu. İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri, Diyarbakır ve Artvin’de yapılan kamuoyu yoklamasında Türk vatandaşlarının  ancak yüzde 18’i, “AB’ye tam üye olmak” isteğini savunuyor. 
AB’ye olan inanç ve üyeliğe yönelik istemindeki umudun her geçen gün yitirilme sebebini, Türkiye’deki ekonomik gelişmeler olduğunu vurgulayan Prof. Faruk Şen, “En büyük nedenlerden biri Türk halkının son yıllardaki ekonomik büyümeden dolayı kendine olan güveninin artmasıdır. Ayrıca AB ülkelerinde 2008’de Macaristan ve Romanya ile başlayan ve daha sonra Yunanistan, İspanya, Portekiz, İrlanda ve İtalya ile devam eden ekonomik çöküntünün 2014 yılında Belçika, Slovenya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine sıçrayacak olması Türk halkını etkilemektedir. Bütün bunlar Türk halkını AB’den soğutuyor. Ayrıca Avrupa’da gelişen İslamafobi ve ırkçılığın yanı sıra Türkofobi Türk halkını etkileyen nedenlerin başında geliyor” açıklaması yaptı. 

EKİM 2015’TE REFERANDUM İSTEĞİ

İngiltere’de AB’ye şüpheyle bakan Muhafazakar Parti’nin 2010’daki genel seçimlerde koalisyonun büyük ortağı olmasının ardından, “Birleşik Krallık’ın AB ile ilişkileri ve AB üyeliği zaman zaman ülkede tartışma konusu” olmaya devam ediyor. 
İngiltere Başbakanı David Cameron’un, 2015 yılındaki seçimleri kazanması halinde AB üyeliği için 2017 yılına kadar referanduma gidileceğini açıklamasından sonra Muhafazakar Partili Milletvekili Adam Afriyie de, “İngiltere’nin AB üyeliği için gelecek yıl referandum yapılmasını” önerdi. 
Adam Afriyie kaleme aldığı bir makalede, Başbakan Cameron’un vaadinden tatmin olmadığını belirterek, 2015 Ekim ayında İngiltere’nin AB üyeliğiyle ilgili halk oylaması yapılması gerektiğini savundu. 
İngiltere’de Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage de, “2015 yılından önce yapılacak bir referandumun İngiliz sanayisi ve ticareti için iyi olacağını” açıkladı. 
Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenen “Avrupa’nın Geleceği” isimli bir sempozyoma katılan ABD’li yatırımcı George Soros, “Avrupa’nın kâbusu kötüleşiyor. AB’yi sadece Almanya durdurabilir görüşünü” dile getirdi. 
AB’nin son yıllardaki “tek lokomotif ülkesi Almanya” ise 22 Eylül’de yapılan genel seçim sonrası yeni bir koalisyon hükümeti kurmak için “satranç masası”ndan kafasını kaldırıp, etrafına bakamıyor. 
Eski Sovyet ülkelerindeki “renkli devrimler”in arkasındaki isim Soros’un AB’nin geleceğine ilişkin kehanette bulunması da ilginç... 

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!