• $8,4035
  • €9,9843
  • 489.23
  • 1408.81
7 Ocak 2014 Salı

Hitler’in savaşı can almaya devam ediyor

BRÜKSEL

DÜNYA tarihinin eli en kanlı diktatörü Adolf Hitler, 70 yıl sonra bile neden olduğu savaşla can almaya devam ediyor.
Almanya’nın Euskirchen Kasabası’nda bir inşaatta kepçe kazı yaptığı sırada patlama meydana geldi. İnşaat alanında kuyu kazan kepçe operatörü, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.
Nazilerin neden olduğu savaşta 70 yıl önce müttefiklerin attığı bir bomba, 70 yıl sonra bir işçinin ölümüne ve 2 kişi ağır olmak üzere 6 işçinin de yaralanmasına neden oldu.
Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 2012 yılında, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma 700 bomba bulunarak imha edilmişti. İkinci Dünya Savaşı’nda, 1944 yılından kalma, günümüzde bile yer altında saklı birçok patlamamış bomba olduğu tahmin ediliyor.
Nazi lideri Hitler’in, 70 yıl sonra dolaylı olarak bir anda Almanya’ya verdiği zarar 1 yaşam, 6 yaralı ve milyon euro maddi kayıp. Naziler, 6 milyon insanın hayatına mal olan İkinci Dünya Savaşı sonrası Ekim 1945’te Nürnberg Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.
***
Almanya’da 8’i Türk toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği seri cinayetlerin birincisi yine Nürnberg’de işlendi. Seri cinayetlerin birincisi 9 Eylül 2000 tarihinde Nürnberg’de çiçek toptancısı Enver Şimşek’in ölümüyle başladı.
2000 ila 2006 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan ve 2007 yılında bir kadın polis olmak üzere 10 cinayet işleyen, Köln’de iki ayrı tarihte bombalama eyleminde 22 kişinin yaralanmasına yol açan ve 14 banka soygunu gerçekleştiren Neonazi düşüncesini savunan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) çetesi ortaya çıktığında Naziler Almanya’yı bir kez daha derinden sarstı.
“NSU Cinayetleri” veya “Dönerci Cinayetleri” diye de adlandırılan seri cinayetler tesadüfler sonucu ortaya çıktı.
Aşırı sağ terörün yıllarca önemsenmediğine dikkat çeken Der Tagesspiegel, polisin ihmalini gündeme getirdi. 1998 yılının ocak ayında polisin 3’lü Neonazi grubun bulunduğu garaja baskın düzenlediğini yazan gazete, garajda boru tipli bomba bulmasına rağmen çetebaşı Beate Z.’yi gözaltına almadıklarını ortaya çıkarttı.
NSU cinayetlerinde ölenlerin yakınlarının, “Irkçı cinayetlerin tamamen aydınlatılmasıyla ilgilenilmiyor” iddiasıyla ilgili Focus dergisine konuşan Almanya Federal Başsavcısı Harald Range, polis ve gizli servis elemanlarının cinayetleri çözememe gerekçesi olarak, bu kişilerin olayların perde arkasını tahmin edememelerini gösterdi.
***
NSU örgütü üyelerin, iç istihbarat tarafından kullanılmış olan bazı muhbirlerle aydınlatılamayan bağlantıları, Almanya’da yeni kurulan CDU/SPD koalisyon hükümetinin “koalisyon sözleşmesi”ne girdi.
Almanya koalisyon hükümeti sözleşmesinde, “Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV - iç istihbarat örgütü) tarafından kullanılacak muhbirlerin seçilmesi ve bu ilişkilerin yönetilmesi konusunda kuralları BfV Kanunu’nda düzenleyeceğiz ve bu alanda parlamento denetimini sağlayacağız. Federal hükümet ve eyaletler, muhbirler konusunda bilgi paylaşımında bulunacaktır” cümlelerine yer aldı.
Naziler ve Adolf Hitler ölmüş olsalar da 70 yıl sonra Almanya’da cinayet işlemeye devam ediyorlar. Naziler yenildikten sonra Almanların çoğu olup bitenlerden haberdar olmadıklarını, ordudakiler ve yargı mensupları ise sadece “verilen emirleri yerine getirmiş” olduklarını ileri sürdüler...

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor