• $16,9802
  • €17,5164
  • 984.648
  • 2402.54
14 Mayıs 2013 Salı

Gümrük sorgulama

BRÜKSEL

İstanbul Brüksel seferini yapan 1937 sefer sayılı uçak birkaç yıl önce Zaventem Uluslararası Havalimanı'na indiğinde her şey sıradan bir yolculuğa benziyordu. Uçaktan ilk inen yolculardan biriydim. Körükte 4 sivil polis kimlik kontrolü yapıyorlardı. Sıra bana geldiğinde "niçin körükte kimlik kont-rolü yaptıklarını anlamadığımı, kimliğimi göstermeyeceğimi, çünkü pasaport polisinin iki yüz metre ileride olduğunu" söyledim. Sivil polisler, "bunun rutin bir uygulama olduğunu ve pasaportumu göstermek zorunda olduğumu" belirttiler.
Ancak, daha sonra öğrendim ki "bu rutin uygulama sadece 3. dünya ülkelerinden ve Türkiye'den gelen uçaklara" uygulanmakta olan rutin bir işlemmiş. Pasaport kontrolünün körükte yapılmasının nedeni ise, iltica başvurusunu engellemek. Uçağa uzanan körük Belçika toprağı sayılmadığından, AB'ye iltica başvurusu yapılamıyor. Yolcu, ülke toprağına ayak basmadan aynı uçak ile geldiği ülkeye geri gönderiliyor.
Kenan Işık geçen hafta Brüksel Kültür Günleri'ne katılmak üzere Brüksel'e geldi. Havalimanında sorguya çekildi. Belçika'ya giriş yaparken sınır polisi tarafından uzun süre sorguya çekildiğini ve nezarette tutulduğunu söyleyen Kenan Işık, "Niye geldin? Nereye geldin? Nerede kalacaksın?" diye soruyor bana. "E niye geldiysem geldim sana ne? Parkta yatacağım belki. Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye. İnsana saygıları yok. Ayrımcılar ve ırkçılar" dedi. Justin Bieber'in polis kontrolüne bile girmeden Türkiye'ye giriş yaptığını hatırlatan Kenan Işık, Belçika polisinin kendisini nezaret-haneye atarak, "özgüvenini yenmeye çalıştığını ve itibarsız hale getirmek istediğinden" dem vurdu.

JUSTIN BIEBER VİZE ALDI MI?

İstanbul'da 18 yaşındaki şarkıcı Justin Bieber pasaport kontrolüne bile girmeden özel aracına koştu. 45 yaşındaki pasaport polisi de elinde mühürle arkasından. Özel aracından bile inmeyen Justin Bieber'in gümrük işlemleri kapı önünde, ayaküstü yapıldı. Justin Bieber'in korumaları da boş durmadı, görüntü almaya çalışan gazetecileri şemsiyeyle dövdü. Polis, peşinden koştuğu yetmiyormuş gibi dayak olayını da seyretti. Sonra da kimsenin sesi çıkmadı. Ülkeye giriş işlemleri ayaküstü yapılan Justin Bieber, vize aldı mı? Bilmiyoruz...
Sinema bileti alır gibi vize veriyoruz her gelene sınır kapılarımızda. Sinema da bile yer kalmadığı zaman kapıdan geri çevrilme olasılığınız var. Ama bizim gümrüklerdeki vize kuyruğunda böyle bir olasılık yok. AB bize vize uyguladığı için biz de misilleme olsun diye "vize uygulaması" başlattık. 10 euro karşılığında ülkeye giriş vizesi hazır.
Biz, sınır kapılarında müze giriş kartı gibi vize dağıtırken, Kenan Işık gibi Türkiye'nin en tanınmış sanatçılarından biri, bir ülkeye giriş için bütün resmi evrakları tamamken, AB başkentinde sorgulamaya maruz kalıyor. Aynı saatlerde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir başka AB kenti olan Lizbon'da Türk vatandaşlarına uygulanan vizeden dert yandı. Lizbon'da konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "AB'nin Latin Amerika ülkelerine bile vize uygulaması yapmazken, AB'ye tam üyelik için müzakereler yapan bir ülkeye vize uygulamasının anlaşılır gibi olmadığını" söyledi.
Biz söylüyoruz, biz söyleniyoruz ama onlar uyguluyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı