• $15,9349
  • €16,827
  • 942.3
  • 2393.61
28 Ocak 2014 Salı

Fransa ile çetin pazarlık

BRÜKSEL

FRANSA 22 yıl aradan sonra Türkiye'ye dün adeta çıkartma yaptı. ?Hollande, 1980'lerin efsane ismi François Mitterrand'ın 1992 tarihli ziyaretinin üzerinden tam 22 yıl sonra Türkiye'yi resmi olarak ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı oldu.
Cumhurbaşkanı Hollande, beraberinde 7 Bakan, Senato ve Ulusal Meclis Fransa-Türk Dostluk grubu başkanları, Fransız Uluslararası İş Geliştirme Ajansı Başkanı, Fransa İşverenler Derneği Başkanı ile Fransa'yı Fransa yapan 39 Sanayi ve Endüstri şirketinin başkanlarını beraberinde getirdi.
Fransa'nın "Türk-Fransız ilişkileri tarihinde çok önemli bir dönüm noktası" olarak nitelendirdiği ziyaretin, son 20 aydır Fransa'nın uluslararası alanda önemli ortağı olan Türkiye ile üstlenmiş olduğu yapıcı diyaloğu geliştirme açısından önemine vurgu yapıldı.
Fransa'yı en iyi bilen isim olan deneyimli gazeteci Muammer Elveren'in yazısından anlıyoruz ki, Türkiye ile ekonomik, stratejik ve politik işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen bu seyahatte Hollande, Fransa'nın en büyük sanayi, endüstri, savunma, güvenlik, finans, enerji, yenilenebilir enerji, hassas kimya, fotovoltaik ve güneş paneli, gaz, havacılık, denizcilik, uydu, füze sanayii, yol, otoyol, tünel ve köprü yapımı, otobüs, metro, tramvay, tren, turizm, tarım, bitkisel protein şirketlerinin patronlarıyla Türkiye'ye adeta bir ekonomik çıkarma yapıyor.
Yine Elveren'den öğreniyoruz ki, Fransa'nın Türkiye ile halen yürürlükte olan, 35i TAİ işbirliğiyle gerçekleşecek 117 Airbus, sağlık hizmetlerinde kullanılacak Eurocopter helikopterleri, Egis grubuyla Gebze-İzmir otoyolu işletme ve bakımı, Alstom grubuyla hidrolik ekipman temini, Sanofi Pasteur ile Sağlık Bakanlığı'na 6 milyon doz aşı, Arianeespace ile de bir gözlem uydusu fırlatılması konusunda büyük kontratları var.
Fransa Cumhurbaşkanlığı olan Elysse Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fransa'nın Sinop'taki nükleer santral ihalesinin imzasına, Ulaştırma Bakanlığı'nın hızlı tren ihalesine ve Türkiye'den Shengen bölgesine yasadışı girmek isteyen göçmenler ile terörist ve cihatçıların engellenmesi için iki ülkenin güvenlik alanında işbirliğini güçlendirmesine büyük önem verdiği anlaşılıyor.

****
Avrupa Birliği, Türkiye ile üyelik müzakereleri çerçevesinde 3,5 yıl sonra yeni bir müzakere başlığını geçtiğimiz kasım ayında açtı. 22 başlık olan "Bölgesel Politikalar" faslı Fransa'nın "vetosunu kaldırması" ile birlikte açılmış oldu.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta Brüksel'de yaptığı temaslardan sonra "Türkiye'nin Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın ziyaretinden beklentileri olduğunu, ancak AB Komisyonu'nun bu ziyaretten beklentilerinin Türkiye'nin ötesinde olduğunu gözlemlediğini" açıkladı.
Türkiye'nin AB müzakere tarihi verilmesi döneminde, "Airbus alımı"nı sürekli gündeme getiren Fransa, bu kez Türkiye ile daha çetin pazarlığa giriyor.
AB sürecinde sadece bir müzakere başlığının açılmasını 3,5 yıl bekleten Fransa'dan Türkiye'nin talepleri ise merak ediliyor.

***
Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında 1938 yılından beri faaliyet gösteren New Ifop Poll'un dün yayımlanan son kamuoyu yoklamasına göre "Türkiye, AB üyesi olarak istenmeyen ülke" sonucu çıktı. Avrupa Birliği üye ülkelerinin halklarının Ocak 2014 itibarıyla Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanların oranları çok çarpıcı. Fransızlar yüzde 83'ü, Almanların yüzde 72'si, Belçikalıların yüzde 68'i, İngilizlerin yüzde 66'sı, İtalyanların yüzde 50'si ve İspanyollar'ın yüzde 44'ü Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyor.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister