• $8,4646
  • €10,2872
  • 501.09
  • 1441.33
01 Aralık 2013 Pazar

Eurosur

BRÜKSEL
AVRUPA Birliği’nin dış sınırlarını daha iyi koruyabilmek için oluşturduğu ‘Eurosur’ adı verilen yeni koruma sistemi bugün (1 Aralık) yürürlüğe girdi.
Avrupa’nın etrafını surlarla kapatamayan AB, Eurosur ile Avrupa’ya kaçak girişlere önlem almaya çalışacak bugünden itibaren.
Ekim ayı başında İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında 390 Afrikalı kaçak göçmenin hayatını kaybetmesi Avrupa sınır güvenliğini bir kez daha AB ülkelerinin gündemine taşımıştı.
Avrupa sınırlarını kaçak ve göçmenlerden koruyamayan AB, kelimenin tam anlamıyla yeni kaleler ve surlar inşa etmeye çalışıyor.
AB’nin yeni sınır gözetleme sistemi ‘Eurosur’un kontrol merkezi Polonya’nın başkentine konumlandırıldı. AB Sınır Koruma Ajansı Frontex’in Varşova bürosundaki dev ekranından AB sınırlarındaki hareketler saniye saniye takip edilecek.
Eurosur sayesinde uzun vadeli gelişmeler daha iyi değerlendirilebilecek. Kaçakları taşıyan teknelerin batması durumunda daha hızlı harekete geçilmesi umuluyor. Eurosur ile kaçak göçmenlerin ülkelerini terk etmesinin önlenebileceği de hedefleniyor.
Eurosur’un proje koordinatörü Michael Juritsch, “Eurosur’un ana unsurları, organize suçları önlemek ve batan teknelerdeki insanları kurtarmak için gerekli sistemleri harekete geçirmek” diye konuştu. Juritsch, kırmızı bir noktanın, söz konusu bölgede bir kaçakçı tespit edildiği ya da Afrika’dan gelmekte olan bir teknenin görüldüğü anlamına gelebileceğini belirtti.
Avrupa Gözetleme Sistemi’nin kısaltması olan Eurosur’un talihsiz bir ifade olduğunu söyleyen proje koordinatörü Juritsch, “İsme bakınca bunun bir gözetleme sistemi olduğu düşünülüyor. Aslında Eurosur, üye ülkeler arasında bilgi alışverişini sağlamak için farklı araçları devreye sokan bir çerçeveye sahip” açıklaması yaptı.
Eurosur’un 2020 yılına kadar 144 milyar Euro’ya mal olacağı tahmin ediliyor. Helikopterler, insansız hava uçakları ve uydular sistemi besleyen verileri toplayacak. Hangi bilginin diğer Birlik ülkeleri ile paylaşılması kararı ise üye ülkelere bırakıldı.
Frontex’in Eurosur ile tam olarak ne yapmak istediğinin çok net bir şekilde açıklanması gerektiğini savunan İnsan Hakları İzleme Örgütü, önceliğin kaçak göçmenlerin kurtarılmasına verilmemiş olmasını eleştirerek, “tam olgunlaşmamış bir sistem” olarak adlandırdı.
Eurosur ile “Avrupa Kalesi”nin yeniden inşa edildiğini söyleyen İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü Wenzel Michalsky, “Frontex, pratikte Akdeniz’in herkesi gözetleyecek ‘Big Brohter’i. Çünkü Frontex’in rolü kaçak göçmenleri uzak tutmak. Aslında görevi kaçakları kurtarmak ve ölümden korumak olmalıydı” açıklaması yaptı.
Yeni sistem ile insan haklarına uyulup uyulmadığının da açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirten Michalsky, yüksek teknolojiyle kaçakların tespit edildiğini ve idam edilip işkence görebilecekleri ülkelerine geri gönderilebileceklerini söyledi.
Eurosur’un insan hayatı mı kurtaracağı ya da Avrupa’yı diğer ülke insanlarına kapatacak yeni bir sur mu oluşturacağını ise zaman gösterecek.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi