• $15,9133
  • €16,8801
  • 942.464
  • 2393.61
25 Haziran 2013 Salı

‘En kritik dönemeç’

BRÜKSEL

Türkiye’nin AB sürecindeki “en kritik dönemeç” veya “en zor hafta”sı hiç bitmiyor. Brüksel’de görev yapan bir gazeteci olarak, kim bilir kaç haberimde, kaç yazımda “en zor hafta” tanımlaması yaptım. 
Dönüp dolaşıp yine ‘en kritik dönemeç’e geldik. 
AB son üç yıldır, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde hiçbir adım at(a)madı. Üç yıl aradan sonra, Fransa’nın ‘vetosunu kaldırması’nın ardından bu hafta 22. müzakere başlığı açılacaktı. Gezi Parkı ile başlayan süreçte yapılan karşılıklı açıklamalar nedeniyle, müzakere başlığının açılması tehlikeye girdi. Bu kez de Almanya ve Hollanda başta olmak üzere, bazı birlik üyeleri müzakere başlığının açılmasına karşı çıkıyorlar. 
Bu yazı yazılırken, AB’li bakanlar Türkiye ile 22. müzakere başlığının açılıp, açılmaması konusunda tartışmalarına devam ediyorlar. 
Türkiye’nin AB sürecinde en önemli dönemeçlerinin baş mimarı Günther Verheugen “Türkiye olmayacaksa, gelecekte küresel bir oyuncu olma iddiamızdan vazgeçebiliriz” diyerek, AB’ye uyarıda bulundu. 
AB’nin en büyük genişleme dalgası döneminde ve ‘Türkiye Zirveleri’ olarak da adlandırılan 17 Aralık ve 12 Haziran dönemlerinde AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Verheugen, AB’nin Türkiye’siz küresel güç olamayacağını savunuyor. 
Avrupa’nın güçlü bir ‘birlik’ olması için Türkiye’nin şart olduğunu savunan Verheugen, hem stratejik hem de ekonomik açıdan ‘Türkiye’siz olunamayacağı’nı bir kez daha AB’ye söyledi. 

Merkel’in imtiyazı 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, iktidara gelmeden önce, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkarak, ‘imtiyazlı ortaklığı’ savunan bir politikayı benimsiyordu. İktidar olunca, ‘parti politikası’ ile ‘devlet politikası’nın farklı şeyler olduğuna en iyi örneklerden birini vererek, Türkiye’nin AB üyeliğinden söz eder oldu. 
Almanya yeniden seçim sürecine girdi. Merkel’in parti politikasında Türkiye’ye ilişkin söyleyecekleri merak ediliyordu. Seçim programında ‘imtiyazlı ortaklık’ yoktu. Pazar günü partisinin seçim programına start veren Merkel, Türkiye ile ilişkilerle ilgili olarak ‘imtiyazlı ortaklık’ kavramına neden yer vermediklerini de açıkladı. 
Merkel, ‘imtiyazlı ortaklık’tan parti programlarında bahsetmediklerini, çünkü ‘bu iyi fikre’ Türkiye’nin sürekli karşı çıktığını ve Türkiye’nin ‘bunu istemediğini anlamış olduk’larına bağladı.
  
Le Pen’in dokunulmazlığı 
Türkiye’de her seçim dönemi her parti, milletvekillerinin dokunulmazlık zırhını kaldıracağı vaadinde bulunur. Ama nedense iktidara gelen hiçbir parti bu zırhı kardırmaya yanaşmaz. 
Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin lideri Jean-Marie Le Pen’in kızı AP Millletvekili Marine Le Pen, bir konuşmasında Müslümanların Fransa’ya göçünü ‘Nazi işgali’ne benzetti. Irkçılığın her türlüsü hususunda çok hassas olan AP döneminde emsal teşkil edecek bir karar alacak. 
AP Hukuk İşleri Komisyonu’nda yapılan gizli oylamayla Marine Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılması konuşuldu. AP’nin önümüzdeki hafta yapılacak Genel Kurul’unda Fransız milletvekilinin dokunulmazlık zırhının kaldırılması bekleniyor. 
Darısı bizim ve diğer tüm ülkelerin başına.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister