• $16,555
  • €17,5726
  • 970.646
  • 2529.26
16 Şubat 2014 Pazar

Devletin sporcuya sahip çıkma(ma)sı

BRÜKSEL

Rusya'da düzenlenen Soçi Kış Olimpiyatları 50 milyar dolarlık harcamayla tarihin en yüksek maliyetli Olimpiyat oyunları. Soçi'de 85 ülkeden 2.900 sporcu, 15 farklı disiplinde madalya için mücadele ediyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı açılış töreninde gelişmiş ülkeler yüzlerce sporcuyla yer alırken, Türkiye sadece 6 sporcu ile temsil ediliyor.
Ev sahibi Rusya 216 sporcuyla madalya mücadelesi veriyor Soçi'de. Gelişmiş ülkeler kategorisinden Amerika 224, Almanya 169, Fransa 105, İngiltere 62, Avusturya 123, İsviçre 168, Japonya 137, Kanada 222 sporcuyla katılıyor kış olimpiyatlarına. Türkiye ise sadece ve sadece 6 sporcuyla.
Oysa kış geldiği zaman ülkemin büyük bir bölümü kar altında kalır, köy yolları kapanır. Kartalkaya, Palandöken, Uludağ, Ağrı, Davras, Talas gibi yerler kış sporları için son derece elverişli.
Buna rağmen Soçi Kış Olimpiyatları'na katılan sporcu sayımız 6...
Hollanda'nın Rotterdam kentinde düzenlenen ATP Turnuvası'nda dünyanın en iyi tenisçileri Andy Murry, Jo Wilfried Songa, Johan Del Pedro, Thomas Berdich gibi dünya klasmanının en başarılıları kortlarda raket sallıyorlar.
Tenis dünyasında bizim dünya sıralamasındaki en iyi erkek oyuncumuz Marsel İlhan 184. sırada, kadınlarda Çağla Büyükakçay da 172. sırada.
Buna rağmen birçok genç tenisçimiz dünya klasmanına girmek için çalışıyor.
Tenis dünyasının starlarının karşılaştıkları tesislerin yanı başında "Tennis Europe İnTime Head Junior Open 2014" turnuvasına katılan Türk sporcu sayısı ise 8. Soçi Olimpiyatları'ndan daha fazla sporcumuz Avrupa Gençlik Tenis Şampiyonası'ndan Türkiye için ter döküyor.
Milli Takım oyuncuları Selin Övünç, Zeynep Naz Öztürk ve Ulaş Baran Ulusoy'un yanı sıra diğer genç tenisçilerimiz Barbara Quakliardi, Dilara Kubak, Zeynep Erman, Tuna Kaan Ayman ve Osman Can Söyler Rotterdam'a kendi çabalarıyla gelip kendi puanlarını ve ülke puanını yükseltmeye çalışıyor.
Hem de sadece ve sadece kendi çabalarıyla.
Bir devlet memuru, kızının turnuvaya katılması için yıllık izninin bir bölümünü kullanıyor. Bir işadamı, yine kızının turnuvaya katılabilmesi için işlerini uzaktan idare etmek zorunda kalıyor.
Oysa bu genç tenisçilerimizin bağlı bulunduğu bir federasyon var. Gençlik ve Spor Bakanlığı var. Kendi klüpleri var. Okulları var. Belediyelerinin Spor ve Gençlik Müdürlükleri var.
Ama Rotterdam'daki turnuvada milli takım oyuncularının başında ne bir yetkili ne bir antrenör var.
Milli takım oyuncularının katıldıkları bir turnuvada federasyonun görevlendireceği hiç değilse bir antrenör olmalı sporcuları maçlara hazırlamak için.
İşin maddi boyutuna hiç girmiyorum bile. Çünkü herkes harcamalarını zaten cebinden yapıyor.
Zaten milli takım oyuncuları olan Selin Övünç, Zeynep Naz Öztürk ve Ulaş Baran Ulusoy'a sahip çıkılsa ve spor hayatlarına yatırım yapılsa ileride uluslararası başarı getirmeleri kuvvetle muhtemel. Ama korkarım onlar da birçok yetenek gibi yaş büyüdükçe eğitimlerini aksatmamak adına ve sahip çıkılmadığı için kaybolup gidecekler.
Bireysel çaba elbette çok önemli ama devlet desteği olmadan düzenli ve istikrarlı başarının elde edilmesi mümkün mü? Zaman zaman çıkan Naim Süleymanoğlu, Hamza Yerlikaya ve Arda Turan gibi bireysel "süper yetenekler"in elde ettiği başarılar ve Galatasaray'ın yüzyılda bir. UEFA Kupası veya Futbol A Milli Takımımız'ın tarihinde tek dünya üçüncülüğü gelip geçici oluyor.
Bir ülkenin gelişmişlik göstergelerinden biri de sporda elde ettiği ve süreklilik gösteren uluslararası başarılardır aynı zamanda.
Çünkü, devlet desteği olmadan sporcuların kendi çabaları ve profesyonel destek almadan alacakları yol sadece "bir arpa boyu".

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını