• $16,5616
  • €17,5787
  • 970.79
  • 2529.26
18 Şubat 2014 Salı

Darbe direkten dönmüş

BRÜKSEL

AVRUPA Birliği'nin başkenti Brüksel'de 8 yıl önce darbe direkten dönmüş. Darbenin direkten döndüğü mahkeme kararıyla ilan edildi.
Belçika'nın Dermonde Mahkemesi, 'Kan, toprak, onur ve sadakat' (Bloed-Bodem-Eer en Trouw - BBET) çetesinin "terör örgütü olduğu"na karar verdi ve 16 kişiyi Belçika'da darbe girişiminden mahkum etti. Örgütün Avrupa genelinde faaliyet gösteren 'Blood and Hounor' (kan ve onur) adlı Neo-Nazi örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülüyor.
Sekiz yıldır sürmekte olan davayı karara bağlayan mahkeme, örgütün 2006 yılında Belçika'da darbe girişiminde bulunduğunu onayladı ancak darbecileri şartlı tahliye etti. BBET örgüt lideri Thomas Boutens 5 yıl hapis ve 8 bin 250 Euro para cezası aldı. Örgütün diğer 3 üyesine 3 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme 4 kişi tahliye ve 1 kişiye de beraat kararı verdi.
Dendermonde Mahkemesi gerekçeli kararında, BBET örgütünü "milli düzeni yıkma ve yerine beyaz ırktan oluşan nasyonal sosyalizm devleti kurma teşebbüsü"nde bulunduklarına hükmetti.
BBET'nin darbe girişimi 7 Eylül 2006 tarihinde 150 polisin 23 farklı yere yaptığı büyük bir operasyonla ortaya çıkarıldı. 5 askeri kışla ve 18 örgüt evine yönelik yapılan baskınlarda yüzlerce silah, el yapımı bomba ve darbe girişimlerine dair planlar bulunduğu ve örgütün Belçika devletine yönelik darbe girişimini de deşifre etmişti.

Amaç iç karışıklık
Yetkililerin yaptığı açıklamada, örgütün aşırı sağcı parti Vlaams Belang'ın lideri Filip de Winter ve Arap Avrupa Ligi Kurucusu Abou Jahjah'ı öldürerek ülkede iç savaş çıkarmayı hedefledikleri belirtildi. Darbe girişimi, örgüte yapılan operasyonlarda ele geçirilen belgelerle ortaya çıktı.
Çok sıkı özel askeri eğitimli kişilerden oluşan örgütün bir aşırı sağ taraftan, bir de Müslüman toplumundan birer kişi öldürerek iç savaş çıkarmak istediği, darbe girişiminin 2006 yılında uygulamaya konulduğu ve ortaya çıkacak karışıklık sonrasında ülke yönetimini ele geçirmek istediği belgelerde yer aldı.
Dönemin İçişleri Bakanı Laurette Onkelinx'in örgütün terör saldırıları yapmayı planladığını belirttiği dönemde, 11'i asker olmak üzere 17 kişi gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınmıştı.
Örgüt lideri Thomas Boutens 3 yıl önce bir televizyon röportajında, hedeflerinin "beyaz ırklardan oluşan bir toplum kurmak" olduğunu açıkladı. Balkanlar'da 1990'lı yıllarda yaşanan "ırk çatışmaları"nın Belçika'da da çıkmayacağı garantisini veremediğini söyleyen Boutens, "Geleceği göremem ama böyle bir çatışma olacağına dair işaretler var. Böyle bir çatışmanın olma ihtimali var" ifadesini kullanmıştı. Belirli bir ırktan olan insanları bir arada toplamayı hedeflediklerini belirten örgüt lideri Boutens, vatandaşların silahlanmasının yanlış olmadığını ve Avrupa genelinde kendisi gibi düşünen 60 bine yakın destekçilerinin olduğunu ileri sürmüştü.
Batı medeniyetinin beşiklerinden biri, refah düzeyi en yüksek ülkelerin başında gelen ve Avrupa Birliği'nin başkentliğini de yapan Belçika gibi bir ülkede 2006 yılında bile darbe yapmayı düşünen zihniyetin var olduğunu görmek insanın kanını donduruyor.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını