• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Mayıs 2013 Salı

CHP’nin Brüksel açmazı

Sondan bir önceki sefer CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 Kasım’ında Brüksel’e gelmişti. Avrupa Sosyal Demokrat Partileri’nin çatı örgütü olan PEStoplantısına katılan Kılıçdaroğlu’nun, liderler oturumunda “AK Parti’den övgüyle söz eden Norveç Savunma Bakanı Espen Barth Eide ile tartıştığı” yazılıp çizildi.
Kılıçdaroğlu’nun Brüksel ziyaretinin krizle, Türkiye’yi AB’ye şikayet etmesiyle geçtiği ve Kılıçdaroğlu’na en iyi ve güzel cevabın Norveçli bakan tarafından verildiği haberlerini okuduk.
Türk basınında bunlar yazılıp çizilirken Norveçlibakan bir açıklama yayımladı. PES Başkanlık Üyesi ve Norveç Savunma Bakanı Espen Barth Eideyaptığı açıklamada, “Basın asılsız görüş ayrılığı söylentilerine itibar etmesin” demişti.
Norveçli bakanın bu açıklaması Türk basınında “kriz haberleri” kadar rağbet görmedi. Akıllarda, Kılıçdaroğlu’nun ‘krizli Brüksel seferi’ kaldı.

SEVİNÇ BEKLİYORDU
Kılıçdaroğlu’nun geçen haftaki Brüksel ziyaretinden birkaç gün önce CHP’nin AB Temsilcisi Kader Sevinç, Bu Brüksel ziyaretinde de benzer bir arayışla programın başarısı ve verilen mesajların gölgelenmeye çalışıldığını gözlemlediğini anlattı.
Kılıçdaroğlu, Brüksel’e geldiği gün Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swobodaile ‘görüşme krizi’patladı. Kılıçdaroğluile AP Sosyalist Grup Başkanı Swobodaile “Başbakan Erdoğan ile Esad arasında fark yoktur”polemiğiyle yaşadı. İkili görüşme iptal edildi.
Kılıçdaroğlu Türkiyedönüşünde, Avusturyalı Swoboda’yı eleştirerek, “Bize, benim yaptığım açıklama nedeniyle rahatsız oldukları ifadeleri iletildi. Benim yaptığım açıklamadan rahatsız olanla ben görüşmem dedim, kimse kusura bakmasın ve geri döndüm, geldim. İşin özü budur” dedi. Swobodada “düzeltme yapılmadığı için görüşmeyi ben iptal ettim” açıklaması yaptı.
Kılıçdaroğlu, Brüksel’de kimin kim olduğunu bilmeyebilir, ama CHP AB Temsilcisi Kader Sevinçzaten beklediği gelişme ile karşı karşıya kaldı. “Türkiye’ye yakınlığı” ile bilinen Swoboda hakkında Kılıçdaroğludaha dikkatli olabilirdi. Daha dikkatli olunmadığı için akıllarda yine Kılıçdaroğlu’nun ‘krizli Brüksel seferi’ kalacak. 
CHP Belçika Birliği Başkanı Zehra Eryörük,üyelere ve CHP dostlarına yaptığı çağrıda Swoboda’nın tutumunun e-posta ile protesto edilmesini istedi.

KRALİYETİ ELEŞTİREMEZ
CHP Yurt Dışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Kılıçöncülüğünde başta Almanyaolmak üzere İsviçre, Hollanda, Fransa, Avusturyave Belçika’da örgütlenme başladı.
Necmettin Erbakan’ın Refah Partisi Avrupa’da “Milli Görüş” adı altında örgütlendi. MHP, Avrupa’nın her yerinde Türk Ocakları ve Türk Kültür Dernekleri (federasyonları) ile örgütlenir yıllardır. AK Parti’nin Avrupa örgütlenmesi hakkında birçok isim geçiyor. Bunlardan en fazla bilineni Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD). Türkiye’deki bu partiler, sivil toplum örgütleri olarak faaliyet gösteren yapılanma ile sevapları kendi hanelerine, günahları derneklerin hanesine yazdırıyor.
CHPise kendi adıyla örgütleniyor Avrupa’da, sevabı da günahı da, artıları da eksileri de kendi yüklenerek. Ama asıl soru, kuruldukları Avrupa ülkelerinde siyasi partiler yasasına göre mi yoksa sivil toplum örgütleri yasalarına göre mi yönetilecekleri?
Yüzyıl önce saltanatı kaldırmış bir parti olan CHP, kraliyet ile yönetilen Belçika’da “kraliyette karşı cumhuriyeti savunursa suç” işlemiş olacak.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz