• $15,962
  • €16,7188
  • 931.795
  • 2393.61
18 Haziran 2013 Salı

Brüksel’in kafası karıştı

BRÜKSEL

Türkiye’nin AB sürecinde en önemli dönemeci 17 Aralık 2004 Zirvesi’dir. 17 Aralık Zirvesi’nde Başbakan Erdoğan’ın Danışmanı, Başbakanlık Başmüşaviri olarak yer alan Doç. Dr. Yalçın Akdoğan yaşananları “Tarihe Düşülen Notlar” ismiyle kitaplaştırdı. 
Türkiye’ye üyelik müzakere tarihinin verildiği 17 Aralık Zirvesi’nin perde arkasını yazan Akdoğan, “Türkiye heyeti olarak ortaya koyduğumuz gayretler, medyadan sivil toplum örgütlerine, siyasi partilerden kamu ve özel kuruluşlarımıza kadar her çevrenin yoğun çabalarıyla birleşmiş, Türk milletinin aziz iradesiyle yoğrularak bu neticeyi almamızı sağlamıştır” diyor kitabında. 
AB Konseyi’nin 17 Aralık kararından önce Avrupa Parlamentosu’nda da tarihi anlar yaşandı. AP’nin en deneyimli isimlerinden, AP Yeşiller Grubu’nun 25 yıllık danışmanı Ali Yurttagül, Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve Alman Yeşiller’in AP’deki temsilcisi Cem Özdemir’in öncülüğünde başlatılan küçük bir “eylem”, unutulmaz görüntüleri kazıdı hafızalara. Farklı dillerde Türkiye’nin AB üyeliğine “evet” yazısı AP Genel Kurul salonunda milletvekillerinin ellerindeydi. Ertesi gün Türkiye’de ve dünyada birçok gazetenin birinci sayfasını süsledi farklı dillerdeki “evet” yazıları. 
AP’de 27 ülkeden 375 milyon seçmenin oy verdiği 736 milletvekili, üye ülkeleri AB çatısı altında temsil ediyor. AB içerisinde halkların sesi duyurmak ve daha fazla söz sahibi olmak isteyen AP, çok yoğun çaba harcıyor. Elbette AP’nin aldığı kararların bir bağlayıcılığı yok. Ancak, AB kurumları karar alırken, AP’nin tavsiye niteliğindeki kararlarını esas almak durumunda. 
AP’nin Gezi Parkı ile başlayan süreçte “Türkiye hükümetinin protestoculara ve Türk halkına karşı uyguladığı devlet şiddetini kesinlikle kınıyoruz” kararına Türkiye çok sert tepki verdi. 
Türkiye’nin AB süreci bu hafta yine zorlu bir dönemece girdi. Bu hafta hem Brüksel’de hem de Ankara’da Türkiye ile AB yine karşı karşıya gelecek. 
AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AP Dışişleri Komisyonu (AFET) tarafından düzenlenecek toplantıda “Türkiye’deki yargı reformunu konuşacak. Bugün yapılacak toplantıda Türkiye’den gelen ağır eleştirilere karşı, AP milletvekillerinin de hükümeti sert bir dille eleştirmeleri bekleniyor.  
AB Komisyonu tarafından düzenlenecek olan ve Bakan Ergin’in de konuşmacı olduğu bir başka konferansta ‘Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye’deki basın özgürlüğü” ele alınacak. 
AP Dışişleri Komisyonu’ndan 13 milletvekili önümüzdeki iki gün boyunca Ankara ve Diyarbakır’da hükümet, muhalefet, sivil toplum ve medya temsilcileriyle bir araya gelecek. 
AP İnsan Hakları Alt Komitesi de “Türkiye’de medya özgürlüğünün yasal düzenleme boyutu”nu tartışacak yine bu hafta. 
Türkiye yıllardır AB üyesi olmak için çaba harcarken, AB uyum süreci çerçevesinde bütün yasalarını değiştirirken ve AB ile Türkiye ilişkileri bu kadar iç içe geçmişken, AP kararı sonrası Türkiye’den yapılan açıklamalar Brüksel’de soğuk duş etkisi yarattı. 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, AB’nin Gezi Parkı ile ilgili kararını “yok hükmünde” olarak nitelemesi ve Başbakan Erdoğan’ın, “AB Parlamentosu’nun bizlerle ilgili kararını ben tanımıyorum. Türkiye AB üyesi değil. Sen nasıl benimle ilgili böyle bir karar alıyorsun? Senin haddine mi?” açıklamaları Brüksel’in kafasını karıştırdı.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister