• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
4 Şubat 2014 Salı

Berlin'de Suriye masada

BRÜKSEL
ALMANYA’nın yeni koalisyon hükümeti, dış politikada çok daha "etkin rol üstlenmeyi" amaçlıyor.
"50. Münih Güvenlik Konferansı"nda açılış konuşması yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya'nın dünyadaki rolünü güçlendirmesi çağrısında bulundu ve askeri angajmanın da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.
‘Münih Güvenlik Konferansı’nda bir konuşma yapan ev sahibi Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, uluslararası krizlerde son yıllarda pasif bir politika izlemeyi tercih eden ve bu nedenle eleştirilere maruz kalan Almanya'nın tutumunu değiştireceği söyledi.
Alman dış politikasına ivme kazandıracaklarını ve daha aktif bir dış politika izleyeceklerini ifade eden Steinmeier, Almanya'nın dış ve güvenlik politikalarında daha erken, daha kararlı ve daha azimli bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini söyledi ve "Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi"ni örnek gösterdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ‘Münih Güvenlik Konferansı'nda, "Suriye’deki iç savaş"ı konu alan bir konuşma yaptı. Almanya'nın Avrupa dış politikasında daha aktif rol oynamasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Davutoğlu, Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'nın ardından uzun süre uluslararası sorunlara mesafeli yaklaştığını, ağırlığı bilinen bir ülke olan Almanya'nın "aktif rol alması gerektiğine" vurgu yaptı.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon da bir süre önce Almanya’ya yaptığı ziyarette, "uluslararası meselelerde Almanya’nın daha fazla sorumluluk alması" gerektiğini açıkladı.
***
Bugün başkent Berlin’de hem Almanya Başbakanı Angela Merkel, hem Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile görüşecek olan Başbakan Erdoğan, bir düşünce kuruluşu olan Alman Dış Politika Derneği’nde (DGAP) düzenlenen "Türkiye, Avrupa ve 21. Yüzyılda Dünya" konferansında bir konuşma yapacak.
Almanya Federal Hükümeti Göç ve Uyum’dan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’un da aralarında bulunduğu kabine üyeleriyle bir araya gelecek olan Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinde de Almanya’da yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Türk toplumunun temsilcilerine hitap edecek.
Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde dünyanın dikkati ise "Başbakan Erdoğan ve Şansölye Merkel görüşmesi"ne çevrildi.
Başbakan Erdoğan’ın Avrupa’nın fiili tek lideri olarak kabul edilen Angela Merkel ile gerçekleştireceği görüşmede, "ikili ilişkilerin tüm yönleriyle" ele alınması, "Türkiye ile AB ilişkileri"nin yanı sıra, "bölgesel ve uluslararası meseleler" hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.
***
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ile Dışişleri Bakanı Steinmeier’in "daha etkin ve daha aktif dış politika" açılımından ve Başbakan Erdoğan ile Şansölye Merkel görüşmesindeki "bölgesel ve uluslararası meseleler"den anlaşılan Suriye konusu, görüşmenin sonucunu daha dikkatli okumamızı gerektiriyor...
Avrupa Birliği içerisindeki "mali krizi" tek başına yöneten ve yön veren lider olarak adlandırılan Angela Merkel’in Suriye konusunda "alacağı tavır ve bundan sonra atacağı adımlar" merak ediliyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı