• $9,6032
  • €11,1706
  • 556.654
  • 1492.93
15 Ekim 2013 Salı

Bayramlık

BRÜKSEL 

Basına en büyük eleştirilerden biri “hiç mi güzel şeyler olmuyor? hep felaket tellallığı yapılıyor basınımızda”dır. 
Oysa hayatta elbette güzel şeyler de oluyor. Ama güzel şeyler yaşanır ve üzerine düşünülmez. 
“Kader”de olduğu gibi; güzel şeyleri yaşarız, kadere hiç bağlamadan. Ama kötü şeyler yaşarken “ne yapalım kaderimde varmış” diye kendimizi avuturuz. Ya da kaçış yolu ararız kendimizce. 
Bu nedenle bayram günü biraz bayramlık yazmak istedim “güzel şeyler”e dair... 

BELÇİKA'NIN YENİ YILDIZI TUGAY

Kubat ve Hadise’den sonra Belçika yeni bir sanatçı armağan ediyor Türkiye’ye. Belçika’nın yeni yıldızı ilk albümü “Cesaret” ve yeni ‘single’i “Uslu Uslu” ile dikkatleri üzerine çeken Tugay. 
“Sanatçılar ekran önünde ve arkasında çok farklılar” deme “cesareti” gösteren ve bu nedenle de “cesur popçu” unvanını alan Tugay, yine bir cesaret örneği göstererek, yeni seslendirdiği “Uslu Uslu” adlı ‘single’ini sadece dijital platform için hazırladı. 
Beyazıt Öztürk, “Beyaz Show” programı için 7 ülkede 12 şov yapmayı planlıyor. İngiltere, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, İsveç ve Avusturya’da çekimleri gerçekleştirilecek ‘Beyaz Show’ programında Kubat, Bengü, Murat Dalkılıç ve Ivana Sert’ten oluşan kadroya o ülkede yaşayan sanatçıların da dahil olacağı duyuruldu. 
İyi bir pazarlama örneği veren Belçika organizatörü Oktay Aslanoğlu, sosyal medya üzerinden bu duyuruyu yaparak, yerel sanatçılar için oylama başlattı. 
Sosyal medyadaki oylamayla birlikte Belçika’da müzik işiyle uğraşan herkes, kampanya başlattı. Birbirinin yüzüne “canım cicim” diyenler, kıyasıya mücadeleye girdi. 
Her zaman olduğu gibi “belden aşağı” vurmalar yaşandı. 
Belçika’da çekilecek program için ipi, sosyal medyadaki bütün tartışmaların dışında kalmayı tercih eden, Belçika’nın yeni yıldızı “Tugay” göğüsledi. 

“NİSAN'DA 82 GÜN” 

Belçika’nın en büyük film festivali Uluslararası Gent Film Festivali’nde “Nisan’da 82 gün” filmi sinema seyircisinin karşısına çıktı. Belçikalı yönetmen Bart Van dem Bempt’in çektiği filmin tamamı Türkiye’de geçiyor. 
Belçika, Hollanda ve Avrupa Birliği film fonlarından alınan kaynaklarla çekilen 90 dakikalık filmde, Türkiye hakkında tek bir kötü ‘replik’ tek bir negatif ‘kare’ ve tek bir ‘oryantalist kilişe’ yok. 
Anvers’te bir ay önce görevine başlayan Başkonsolos Mustafa Kemalettin Eruygur da filmi izleyenler arasındaki sadece 8 Türk’ten biriydi. 
Başkonsolos, böyle bir filme neden Türkiye’nin kaynak sağlamadığına hayret etti. 

BRÜKSELLİ NASREDDİN HOCA

Avrupalı Türk Kadınlar Platformu ve Belçika Hıristiyan Demokrat Parti CD&V Kadın Kolları, Brüksel’de on yıl önce dikilen Nasreddin Hoca heykelinin bayram temizliğini yaptılar. 
Nasreddin Hoca heykeli, tam da Nasreddin Hocalık bir hikayeyle yaptırılmış, Türkiye’den Belçika’ya getirilmesi olay olmuş, 3,5 metre yüksekliğindeki heykele yer bulunamamış, Brüksel emniyet deposunda bir süre ‘tutulmuş’ ve uzun tartışmalar sonucunda Türk mahallesi olarak bilinen Schaerbeek’e dikilmişti. 
Brüksel Hükümeti Kamu İstihdamı Bakanlığı Danışmanı Nebahat Acar, bayram temizliği esnasında yaptığı açıklamada, “Nasreddin Hoca heykeli Brüksel’e dikilirken, birçok Türk kökenli siyasetçi, ‘benim fikrimdi, ilk önce ben düşündüm, heykelin fikir babası benim’ diye ortaya çıktılar. Sonra Nasreddin Hoca heykelini kendi kaderine terk ettiler” dedi. 
Nasreddin Hoca’nın eşeğinin kuyruğu kırıldı, yuları çalındı ve bakımı on yıl boyunca hiç yapılmadı. 
Nebahat Acar öncülüğündeki kadınlar yine “suya sabuna dokundu” ve Nasreddin Hoca’ya bayram temizliği yaptılar. 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri