• $16,8182
  • €17,5498
  • 976.791
  • 2470.06
23 Şubat 2014 Pazar

Avrupalı Türk‘ün ikilemleri

BRÜKSEL

Avrupa'daki Türk toplumunun hem Avrupalı hem de Türk olması nedeniyle çelişkiler yaşıyor.
Çifte vatandaş olan Avrupalı Türkler psikolojik olarak da çift kimlik yaşıyor. Türk değerleriyle doğan ve aile dışı eğitimini Avrupalılardan alan Avrupalı Türkler, ikilemlerle yaşıyor. Aidiyet duygusu olarak Türkiye'ye bağlı ancak kimlik oluşumunda bulundukları ülkelerin etkisi ile yetişen vatandaşların her konuda ikilemler yaşıyor.
Avrupalı Türk'ün çelişkilerini Avrupa Sabah gazetesinden yaşam editörü Cemil Albay'ın yaptığı bir araştırma ortaya koydu. "Avrupalı Türk kadınlarının ideal erkek modeli"nde de çelişkiler ön plana çıkıyor.
"Maço ama ille de romantik" erkek arayan Avrupalı Türk kadınlar, "erkek kesinlikle kıskanç olmalı" ama "kıyafetime çok fazla karışmasın ve telefonumu da karıştırmasın"ı istiyor. Erkekte "resmi kıyafetin yerine spor kıyafet tercih eden" kadınlar, "spor kıyafette gömlek olmazsa olmaz" diye görüş belirtiyor. "Aileye önem veren erkek" isteyen kadınlar, "kayınvalide ve kayınpederden de uzak durulması"nı talep ediyor. "Aile geçindirecek kadar para kazanmayı yeterli" bulan kadınlar, buna gerekçe olarak "zengin erkek çapkın olur"dan hareket ettiklerini dile getiriyor.
Yarım asır önce Avrupa ülkelerine göç eden ve yeni bir hayat kuran Avrupalı Türk'ün her alanda olduğu gibi kadın-erkek ilişkilerinde de ikilemler yaşadığı gerçeği bu araştırmayla bir kez daha ortaya konulmuş oldu.

Türk sinema izleyicisinde rekor

Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan European Audiovisual Observatory (Avrupa Sinema Gözlemevi) hazırladığı bir rapora göre, Avrupa'da geçen yıl sinema seyircisi azalırken, Türkiye'de yeni bir rekora imza atıldı.
Avrupa ülkelerinde geçen yıl seyirci sayısı yüzde 4,1 azalarak, 908 milyona düştü. AB'nin önemli ülkelerinden İspanya'da izleyici oranı yüzde 16, Fransa'da yüzde 5, İngiltere'de ise yüzde 4 azaldı.
Rapora göre, Avrupa'da sadece 8 ülkede sinema seyircisi arttı. Sinema seyircisini yüzde 6,6 artıran İtalya'da sinemada film izleyici sayısı 106,7 milyona ulaştı.
Avrupa genelinde en çok izleyici arttıran ülke ise Türkiye oldu. Türkiye'de geçen yıl sinema izleyicisi sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 14,8 artarak, 50,4 milyon olduğu belirtildi raporda. Türkiye'den sonra en fazla gişe artıran ülke ise Rusya oldu. Rusya, bir yıl öncesine göre izleyici sayısını yüzde 10 yükselterek, 173 milyona çıkarttı.
Dünyada Amerikan sineması "Hollywood", Hint sineması "Bollywood", Fransız sineması, İtalyan sineması ve hatta İran sineması gerçeğini herkes kabul ederken, maalesef "Türk sineması" olgusu oluşturulamamış durumda.
İtalya 60 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen her yıl yaklaşık 107 milyon sinema seyircisi topluyor. 76 milyonluk Türkiye'de 50 milyon sinema seyircisi şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek sayı.

Diller yok oluyor

"Uluslararası Anadil Günü 21 Şubat" öncesi bir bildiri yayımlayan Tehdit Altındaki Halklar Birliği, 6 binden fazla dilin konuşulduğu günümüzde bazı etnik azınlıkların dillerinin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.
Anadil kaybının kültür kaybıyla aynı anlama geldiğini belirten Tehdit Altındaki Halklar Birliği Başkanı Heinrich Schultz, "Dil, bir kişinin geldiği kültürle aracısız bağıdır" açıklamasında bulundu.
Azınlık dillerinin medyanın etkisi ve küreselleşme nedeniyle tehdit altında bulunduğuna vurgu yapılan açıklamada, özellikle Çin ve Rusya gibi ülkelerde etnik azınlıkları kökenlerinden koparmak için etnik azınlık dillerin bilinçli olarak bastırıldığı ifade ediliyor.
Türkiye'de bırakın etnik azınlık dillerini, Türkçe bile erozyona uğrama tehlikesiyle karşı karşıya. Farkında mıyız!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı