• $13,4584
  • €15,3333
  • 770.654
  • 1857.4
8 Eylül 2013 Pazar

Avrupalı Türk’ün çilesi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla 4 bin 100 kişi ile gümrük kapılarında gerçekleştirilen anket Avrupalı Türk’ün çilesini bir kez daha ortaya koydu. 
Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, Danimarka gibi 11 Avrupa ülkesinde yaşayan Türk vatandaşları ile yapılan anketin sonuçlarına göre en büyük sorun “yabancı düşmanlığı”.  
“Son yıllarda yabancı düşmanlığı konusunda ciddi bir artış yaşanıyor mu?” sorusuna 2 bin 266 kişi “evet” yanıtını verirken, yüzde 20’si yabancı düşmanlığı nedeniyle Avrupa’dan ayrılmayı düşündüğünü belirtiyor.  Araştırmanın katılımcıları ortalama 21 yıldır Avrupa’da yasayan ikinci kuşak kişiler. Ankete katılan 1640 ebeveyn çocuğunun Türkiye’de yaşamasını istiyor. 
Kendilerini “Avrupalı Türk” yerine “Avrupa’da yaşayan Türk” olarak tanımlayan vatandaşların yarısı, Türkiye’nin hayat standartları açısından Avrupa’dan bir farkı kalmadığı görüşünde. 
Avrupa’da 11 ay çalıştıktan sonra “sıla yolu”na düşen vatandaşlar, sınır kapılarında her defasında sinir harbinden geçiyorlar. Özellikle Sırbistan ve Bulgaristan kapılarında “çorba parası” vermeden geçmek neredeyse imkansız. 
Buna rağmen her yaz tatili başlangıcında Avrupa’nın en batısından yaklaşık 1 milyon araç yollara düşüp Türkiye’ye doğru yol alıyorlar. Göçmen kuşlar gibi Ağustos ayı sonunda da geri dönüş yolu başlıyor. 
Geçen hafta Edirne’nin dört gümrük kapısında da adeta izdiham yaşandı. Kapıkule’de 10, İpsala’da 13, Hamzabeyli’de 5 ve Pazarkule Sınır Kapısı’na giden yolda 4 km araç kuyruğu oluştu. Araç kuyrukları Edirne’nin şehir merkezine kadar ulaştı. Sınır kapılarında bekleme süresi 20 saate kadar çıktı. 

CENAZE ORTADA KALDI

Gümrük kapılarında kuyrukların erimesinden birkaç gün sonra, internet “hacker grubu RedHack”, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesini ‘engellediği’ni duyurdu. Hemen ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamada, emg resmi web sitesi, veri merkezinin taşınması sebebiyle bir süre erişime kapatıldığını, “hacklenmenin” söz konusu olmadığını duyurdu. Ancak, saatlerce Türkiye’ye giriş ve çıkışlar yapılamadı. Sosyal medyada günün konusu oldu. Bir de gümrüklerde yeniden saatlerce kuyruklar oluşmasına. 
Avrupalı Türk sadece gümrük kapılarında ve yaşarken çekmiyor çileyi. Öldüğünde bile kimi zaman devam ediyor çilesi. 
1972 yılından beri Brüksel’de yaşayan 72 yaşındaki Hıdır Dönmez, dört gün önce İstanbul-Brüksel seferini yapan uçakta fenalaştı. Uçak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye zorunlu iniş yaptı. Budapeşte’de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Hıdır Dönmez’in cenazesi, 41 yıldır sektirmeden ödediği Diyanet Vakfı’na ait cenaze fonuna son yılın aidatını yatırmadığı için, ortada kaldı. 

“ÇOĞALMAYIN” KAMPANYASI

Avrupalı Türk’ün çilesine bir yenisi de “çoğalmayın” mesajı ile eklendi. 
Almanya’da bütün siyasi varlığını göçmen düşmanlığı üzerine kuran Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (NPD) gençlik örgütü, seçimlere tam iki hafta kala politikacılara gönderdikleri postayla “çoğalmayın” mesajı ile birlikte prezervatif ulaştırdılar. 
Almanya seçimlerine katılan Türk kökenli adayların yanı sıra göçmenlere yakınlığı ile tanınan bazı Alman siyasilere prezervatif gönderen Milliyetçi Demokrasi Partisi, “çoğalmayın” dedi. 
Paket gönderilen politikacılardan biri olan Yeşiller Partisi’nden Volker Beck, “Irkçı ve iğrenç bir yazıyla prezervatif aldım. Hainlik zirvede” açıklaması yaptı. 
Kamuoyundan özür dilenmesini bekleyen Beck, prezervatifi üreten şirkete bir mektup yazarak, satıştan elde edilen gelirin ırkçılık karşıtı kurumlara bağışlanmasını istedi. 
Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin bu kampanya için 1 yıldır özel çalışmalar yaptığı iddia edildi. Saldırılardan korkan Almanya, Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin binalarını koruma altına aldı. 
Oysa korunması gereken ırkçılık karşısında Avrupalı Türkler... 

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı