• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
13 Ekim 2013 Pazar

Avrupa‘baba’sını kaybetti

Avrupa Parlamentosu’nda 28 partinin çatı kuruluşu olan Avrupalı Hıristiyan Demokratlar’ın (EPP) 23 yıl aralıksız başkanlığını yapan Wilfried Achiel Emma Martens 77 yaşında hayatını kaybetti. 
Belçika’da 9 defa hükümet kuran Martens, rakipleri tarafından da çok saygı duyulan liderlik vasıflarına sahip bir politikacı olarak tanındı hep. 1979 yılından 1992 yılına kadar 9 hükümet kurdu. Belçika’da kadınların aktif politikada yer almasını sağladı. 
Beş çocuk babası olan Wilfried Martens, üçüncü evliliğini “hayatımın aşkı” dediği Miet Smet ile 72 yaşında yaptı. Mutlulukları sadece 5 yıl sürdü. 
Avrupa’daki Hıristiyan Demokratlar’ın “babası” olarak da bilinen Martens, eski Doğu Bloku ülkelerinde Hıristiyan Demokrat partilerin kurulmasında ve EPP’nin AP’de en büyük parti konumuna yükselmesinde büyük rol oynadı. 
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de “gözlemci üye” olduğu EPP’nin efsane başkanı Wilfried Martens 2006 yılında bin sayfada “Hatıralar”ını yazdı. Martens, ‘en çok satanlar listesi’nde uzun süre bir numarasında kalan kitabında Türkiye’nin AB üyeliğini, Türkiye’ye bakışını, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin EPP’ye katılmak istemesini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da anlattı kitabında. 
Wilfried Martens kitabında, “Avrupa Birliği’nin genişlemesi ve güçlenmesinde gerçek sınav Türkiye’nin AB üyeliği sürecidir. Eskiden Türkiye’nin AB üyeliğine karşıydım. EPP’ye üyesi başbakanlar adına 1996 yılında Türkiye ile müzakerelerin başlatılmasına karşı olduğumu çok net bir dille açıkladım. Türkiye ve özellikle AKP hakkında Konrad-Adenauer Vakfı Ankara şubesinin, zor bir Almanca ile hazırladığı rapor ve analiz beni bu düşüncemden tamamen vazgeçmemi sağladı. Bu raporun bir nüshasını da CDU Başkanı Schäuble’e gönderdim. Diyaloğun kaçınılmazlığına inananlardanım. 11 Eylül 2001 saldırısı, din ve devletin ayrıldığı, laik ve demokratik ılımlı Müslümanlar’ın yaşadığı bir ülke ile AB’nin diyalog zorunluluğunu ortaya koydu. Bu ülke de Türkiye’den başkası değil” değerlendirmesi yaptı. 
Lüksemburg’da 3 Ekim 2005’de gerçekleşen AB Konseyi toplantısı öncesi, Türkiye ile müzakerelerin başlatılması için çeşitli girişimlerde bulunduğunu ve liderlere mektup yazdığına kitabında yer veren Martens, “Ağustos ayının sonunda 9’u üyemiz olan 10 Avrupalı başbakana mektup yazarak Türkiye ve Hırvatistan ile müzakerelerin başlatılması gerektiğini anlattım ve destek vermelerini istedim. İngiltere Başbakanı Tony Blair, ‘AB Dönem Başkanlığımızın başarılı olmasında çok büyük katkısı olan 26 Ağustos 2005 tarihli mektubunuz için çok teşekkür ederim’ ifadesini kullandı cevap mektubunda” satırlarına yer verdi. 
Hatıralar” adlı kitabında ‘çok iyi ve etkileyici lider’ diye tanımladığı Başbakan Erdoğan ile çekilmiş fotoğrafına da yer veren Wilfried Martens, “Türkiye’den Anavatan Partisi (ANAP) ve Doğru Yol Partisi (DYP) daha önce EPP’ye üye olmak istemediler. AKP bize katılmak istedi. İlk dönem liberal grubun toplantılarına katıldılar. Ancak, çok iyi ve etkileyici bir lider olan Erdoğan büyük grupta yer almanın daha akıllı olduğunu bildiği için bize katıldılar” görüşlerini dile getirdi. 
Avrupa’nın efsane babası Martens ile kitabının piyasaya çıkmasından sonra bir yemekte buluştuk, o dönem çalıştığım gazeteye röportaj için. Herkese karşı saygılı ve sevecen tavırlarıyla olduğu gibi, aramıza yarım metre bile mesafe bırakmadan yanına oturmamı istedi yemek masasında. Kitabını, dünyanın ve kendisinin değişimini, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerini konuştuk uzun uzun. 
Doksanlı yılların başında “Türkiye’nin Avrupa’da yeri yok” diyen Wilfried Martens, iki binli yılların başında “Türkiye, Avrupa Birliği’ne güç katar” noktasına gelmişti.  

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?