• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Nisan 2013 Salı

Avrupa için manifesto

Dünyayı sarsan '68 kuşağı'nın efsane liderlerinden "Kızıl Danny" olarak bilinen, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit ve Belçika'nın eski başbakanlarından, Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanvekili Guy Verhofstadt ortaklaşa kitap yazdılar.

BRÜKSEL
"Avrupa için!: Bir Manifesto" adlı kitapta çok ilgi çekici saptamalarda bulunuyorlar. 
Avrupa Birliği'ne esaslı özeleştirilerde bulunulan kitap, geçtiğimiz aralık ayında Avrupa'da yayımladı. Türkçe tercümesi hazır olan kitabın Türkiye'de yayımlanması için yayınevi arayışları sürüyor. Kitabın Türkiye'de yayımlanması halinde iki çok farklı geçmişe sahip iki Avrupalı liderin AB'yi sorgulamasını Türkçe okumamız mümkün olacak. 

***
Avrupa'da gerçek anlamda liderlere ihtiyaç duyulduğu ve etnik milliyetçiliğin korkutucu boyutlara ulaştığı ifade edilen kitapta, "Avrupamız, gün geçtikce, yaşlanmış bir kadın görüntüsü sergiliyor. Yeni çağımız ve dünyamızda zar zor ayakta kalmaya çabalayan marjinalleşmiş bir kıta olduk. Aşırı milliyetçilik dozajı altında şaşı olmuş bir kıta! Hırsı kalmamış, bitkin düşmüş, cazibesini yitirmiş ve ümidini kaybetmiş bir kıta" deniliyor.
AB'nin içinde bulunduğu krizin, Fransız düşün adamı Edgar Morin'in dediği gibi, hem ekonomik, hem demografik, hem ekolojik, hem siyasi hem de kurumsal bir poli (çoğul) kriz oluğunu kabul eden liderler, "Bu kriz aslında daha derin bir krizin, AB'nin uzun bir süredir boğuştuğu bir krizin sonucudur. Bu bir varoluş krizidir. Yeni yeni gelişen ekonomiler bizi süratle solluyor, biz de öyle aciz bir durumdayız ki maalesef yeterince büyüme ve yenilikler oluşturamıyoruz" itirafında bulunuyorlar.

***
Kitabın ikinci bölümünde ise Coulisses de Bruxelles blog yazarı Jean Quatremer'in her iki lider ile yaptığı özel söyleşi yer alıyor. Blog yazarının, bazı çevrelerin dile getirdikleri "Avrupa İstanbul Boğaz'ında mı bitiyor?" sorusuna her iki siyasetçinin verdiği yanıt da ilginç. Bu soruya Verhofstadt "Ama bu Avrupa'nın genel tarihine tamamen zıt bir söylem! Balkanlar 450 yıl boyunca Osmanlı eğemenliği, işgali altındaydı! Onların bizim kültürümüze çok büyük katkıları var. Osmanlı İmparatorluğu Avrupa siyaset ve politikasının temel unsuruydu... Britanyalılar ve Osmanlı arasındaki ilişki ve ortaklık Fransa ile İngiltere ilişkilerinden her zaman için daha sıkıydı. Hatta, Rusya'nın Karadeniz'i ele geçirme çabaları karşısında, Osmanlı-Rus savaşında, Avrupa Osmanlılara yardım etti" cümleleriyle cevap veririken, Cohn-Bendit, "Ve, hatta, Müslümanların 750 yıl boyunca İspanya'da kaldıklarını ve 19 ile 20'nci yüzyılda Avrupalı sömürgeci güçlerin Müslüman dünyasının büyük bir bölümünü entegre ettiklerini unutmamalıyız. Günümüzde İslam dünyası Avrupa'daki yerini arıyor. Yerini de laikliğin getirdiği kolaylıklarla çok basit bulacaktır. Avrupa medeniyeti bundan sonra artık Müslüman dünyasının bir parçasını içeriyor. Bu bir realitedir. Ve bu da bizim için çok büyük bir fırsat: Bizim radikal, totaliter İslam'a karşı savaşmamız, İslam dinine karşı olduğumuz anlamına gelmiyor" diyor.
AB'nin, Türkiye'yi üye olarak bünyesine katma fırsatının kaçtığını iddia eden Daniel Cohn-Bendit, "Biz bu fırsatı kaçırdık. Biz Türklerin tekliflerini, taleplerini geri çevirdik ve bundan dolayı da Avrupa'ya kendileri sırtlarını çevirdiler. Günümüzdeki gelişmelerde İslamcı hükümetin Avrupa temel değerlerini defalarca ve açıkça ayaklar altına alması bence endişe verici ve bu da kendilerinin katılım perspektifini imkansız kılıyor" görüşünü dile getiriyor. 
Tartışmaya çok açık bu görüşe Türkiye'den henüz hiçbir yanıt gelmedi. Sanırım kitap Türkçe yayımlandıktan sonra bu cümlenin tartışması da beraberinde gelecek.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!