• $8,4824
  • €10,0658
  • 493.995
  • 1413.8
25 Ağustos 2013 Pazar

AB’nin mülteci açmazı

Suriye’deki iç savaş yaklaşık iki milyon insanı mülteci konumuna düşürdü. 
Vatanlarını ve eski yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalan iki milyon mültecinin büyük çoğunluğu komşu ülkelere sığındı. 
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre, resmi rakamlara göre altı bini geçen hafta olmak üzere 50 bin Suriyeli resmi olarak Türkiye’ye iltica etti. 
Avrupa Birliği istatistiklerinde son bir yıl içinde yaklaşık 30 bin Suriyeli’nin AB ülkelerinden iltica hakkı talep ettiği belirtiliyor. Ancak mültecilerin çoğunluğunun kayıt yaptırmaması nedeniyle gerçek rakamın çok daha yüksek olduğu biliniyor. 
‘Arap baharı’ ile birlikte AB’ye sığınan mültecilerin sayısında da önemli artış oldu. Öncelikle Akdeniz’e kıyısı bulunan AB ülkeleri mülteci akını karşısında zor duruma düştü. 
AB’de ortak mülteci politikası öngören düzenleme, geçtiğimiz haziran ayında yürürlüğe girdi. Bu düzenleme, ortak bir iltica süreci ve sığınma talebi kabul edilen mülteciler için Birlik genelinde geçerli, hukuki bir statü öngörüyor. AB, sığınma talebinde bulunanların Birlik genelinde eşit ve adil muameleye tutulmasını hedefliyor. Ancak mülteci sorununda kısa vadede hiçbir olumlu gelişme beklenmiyor. 
Malta, Kıbrıs, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan’daki mültecilerin büyük sıkıntı çektiğini belirten Uluslararası Af Örgütü Amnesty International Sözcüsü Franziska Vilmar, AB’nin kapılarını mültecilere kapatmaya çalıştığını ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıkladı. 
Yunanistan’ın Türkiye sınırını tel örgüyle kapatmasından sonra mültecilerin denizden bu ülkeye sızarak kaçak göçmen durumuna düştüklerini belirten Vilmar, Yunanistan’ın krizde olmasının insan haklarına aykırı davranmaya gerekçe oluşturamayacağını ve Atina yönetiminin biçare durumdaki mültecilerin denizde boğulmasını göze aldığını söylüyor. 
Af Örgütü AB’ye yaptığı çağrıda,  “Harekete geçmek için siyasi irade gösterilmiyor. Durumu herkes biliyor. Problemin birlikte ve Avrupa ölçeğinde çözülebileceğini de. Biz de AB ülkelerinden Avrupa iltica politikasının ortak görev sayılmasını talep ediyoruz” cümlelerine yer verdi. 
Mülteciler ile dayanışma derneği ProAsyl sözcüsü Karl Kopp mültecilerin insanlık dışı koşullarda yaşadığına dikkat çekiyor. AB’den mültecilerin koşullarını iyileştirmesi için  bir çağrı da ProAsyl’den geldi. 
Çağrıda “AB artık insanları hapsetmemeli ve AB bütçesinden, yeni hapisaneler inşa etmemeli. AB insan onuruna yaraşır konaklama yerlerini finanse etmeli, tutuklama rejimi kaldırılmalı. Gözetim evleri açmalı. Ve kadın, çocuk ve bakıma muhtaç kişileri, insani kriterlere uygun biçimde AB ülkelerine dağıtmalı. Ayrıca mültecilere sınırlarını kapatmak yerine, örneğin Yunanistan’a yasal geçiş yolları açmalı” önerileri sıralandı. 
AB kuzey ülkelerine, kriz bölgelerinden daha fazla mülteciye kapılarını açma çağrısında bulunuyor. Almanya bu yıl 5 bin Suriyeli mülteciyi kabul edecek. Ancak BM verilerine göre ülkedeki çatışma ortamından kaçan Suriyeli sayısı 1 milyon 800 bin dolayında. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Suriye sorununa siyasi bir çözüm bulunmadığı takdirde bu sayının artacağı uyarısında bulunuyor. 

<p class='MsoNormal'>Ören'de söndürme çalışmaları devam ederken bir isim  dikkatleri üzerine çekti.

İbrahim Çelikkol termik santrale yaklaşan alevleri söndürmek için ekiplere destek oldu

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor