• $13,3846
  • €15,2179
  • 792.858
  • 2026.73
27 Ağustos 2013 Salı

AB’nin Mısır çaresizliği

Sovyetler Birliği’nin ‘düşmesinden’ sonra ABD karşısında dengeleyici ve ‘ikinci güç’ olmak isteyen AB’nin, ‘süper güç’ olamayacağı bir kez daha tescillendi. 
AB’nin çaresizliği Mısır politikası ile iyice su yüzüne çıktı. Mısır konusunda tavır alamayan AB, ‘kısık sesle’ mali desteği kesme tehdidinde bulundu. 
  Mısır’da masum insanların ölmelerinin önüne geçmek isteyen AB, geçtiğimiz yıl söz verdiği teminatlar, krediler ve ticari işlemlerde kolaylıklar içeren 5 milyar Euro’luk mali destek paketi ile Mısır üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. 
  AB’nin 28 üye ülkesinin büyükelçileri geçtiğimiz hafta pazartesi günü Mısır’daki siyasi krize ortak bir cevap vermek ve Mısır’a nasıl baskı kurabileceklerini tartışmak üzere bir araya geldi. 
  AB Dışişleri Bakanları ise çarşamba günü toplandı. Toplantıda alınan kararlar arasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin temmuz başında görevinden alınmadan önce vaat edilen yardımların dondurulması yer aldı. 
  AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso daha önce yaptıkları ortak açıklamada, AB’nin Mısır ile olan “ekonomik ilişkilerinin şiddetin sonlandırılması için acilen gözden geçirilmesi” gerektiğine dikkati çekmişlerdi. 
AB, Mısır yönetiminin şiddetten uzak durmasını sağlamak için şimdilik mali baskı kartının en geçerli yol olduğuna inanıyor. Bu arada, 28 AB ülkesinin tamamı Mısır konusunda aynı görüşü paylaşmıyor. Kaldı ki aynı fikirde olsalar bile, Mısır’a “mali desteği kesme tehdidi” ABD ve Körfez ülkelerinin yardımları sürdükçe çok anlamı kalmıyor. 
  AB, geçen yıl kasım ayında Mısır için 5 milyar Euro yardım ayırdığını duyurmuştu. 5 milyar Euro’nun 2 milyarını Avrupa Yatırım Bankası üstlenirken, diğer 2 milyarını da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası üstlenmişti. Bu miktar 2011-2013 yılları için belirlenen 450 milyon Euro’luk yardım programına ve diğer hibelere eklendi. 
  5 milyar Euro’luk yardım ile 28 ülkeden oluşan AB, Katar’dan sonra Mısır’a yardım eden ikinci güç. 
  Katar, Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Mısır’a yaptıkları yardım miktarını artırmıştı. Katar söz verdiği 3,7 milyar Euro’luk yardıma 2,25 milyar yardım eklemişti. 
  28 ülkenin karşısında Katar tek başına Mısır’a 5,95 milyar Euro mali yardımda bulunuyor. 
  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alınmasının ardından toplamda 9 milyar Euro yardım vaadinde bulundu. 
  28 AB ülkesinin yardımı kesme tehdidinde bulunduğu saatlerde, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el-Faysal Avrupa Birliği’nin yardımları durdurma kararını telafi etmek için Suudi Arabistan’ın hâlihazırdaki yardımları artırmaya hazır olduğunu belirtti. Faysal, “Mısır’a yardımı kesenler ya da yardımı kesme tehdidinde bulunanlar farkına varmalıdırlar ki, Arap ve İslam ülkeleri Mısır’a yardım etme gücüne sahiptir ve Mısır’a hiç tereddüt etmeden yardım edeceklerdir” açıklamasını yaptı. 
AB’nin yardımı kesme tehdidinden daha önemli olan aslında ABD’nin Mısır ordusuna yaptığı mali yardımı. 
 Kongre Araştırmalar Merkezi’ne (CRS) göre ABD’nin yaptığı yardım Mısır ordusunun malzeme harcamalarının yüzde 80’ini kapsıyor. CRS’e göre Mısır, 1979 yılından bu yana İsrail’den sonra Amerika’dan en çok yardım alan ikinci ülke. Amerika’nın Mısır’a yapmış olduğu yardım toplamda 50,94 milyar Euro. 

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?