• $9,6597
  • €11,237
  • 559.974
  • 1487.43
29 Ekim 2013 Salı

AB’nin genişlemedeki son durumu

AVRUPA Komisyonu genişlemedeki son durumu, aday ve aday adayları hakkında tek tek hazırladığı raporlarla ortaya koydu. Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, aday ülkelerin yıllık raporlarını sunarken, “Genişleme yapım aşamasında bir süreç ve ekonomik krize rağmen iyi bir politika. Genişleme, en etkili AB politikalarından biri olmayı sürdürüyor” dedi. Öncelikle yolsuzlukla mücadele, sağlam ekonomik yönetim, ifade ve medya özgürlüğü, insan hakları ve azınlıkların korunması gibi ‘temel konulara’ vurgu yapan Füle, bazı aday ülkelerde yaşanan olayların, demokratik süreçlerin daha kapsayıcı hale getirilmesi ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Komisyon’nun aday ve aday adayları hakkındaki raporları özetle şöyle: 

TÜRKİYE (aday): 1987’de başvurdu. Katılım müzakereleri Ekim 2005’te başladı; 13 fasıl açıldı ve 1 fasıl geçici olarak kapatıldı. Haziran 2013’te Konsey, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlığını açmayı kararlaştırdı. Komisyon, AB’nin reformların referans noktası olarak kalabilmesi için Türkiye’ye daha fazla odaklanmanın Birlik açısından öneminin altını çizdi. 
İZLANDA (aday): 2009’da başvurdu. Müzakereler Haziran 2010’da başladı. Mayıs 2013’te 25 fasıl açılmış ve 11 fasıl geçici olarak kapanmışken, İzlanda tarafından askıya alındı. 
KARADAĞ (aday): 2008’de başvurdu. Müzakereler Haziran 2012’de başladı. İki fasıl açıldı ve geçici olarak kapandı. ‘Tarama’ toplantısı tamamlandı. Haziranda Karadağ müzakere fasılları 23 (yargı ve temel haklar) ve 24 (adalet, özgürlük ve güvenlik) hakkında eylem planını kabul etti. 
MAKEDONYA CUMHURİYETİ (aday): Ülke siyasi kriterleri yeterince karşılıyor. Ancak bu yıl yaşanan siyasi kriz, daha kapsayıcı bir siyasete ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Mahkemelerin bağımsızlığını ve yeterliliğini geliştiren, ifade özgürlüğü alanındaki eksikliklere eğilen etkin uygulamalar için çaba harcanmalı. 
SIRBİSTAN (aday): 2009’da başvurdu, Mart 2012’de adaylık statüsü aldı. AB destekli diyaloğun ardından, Nisan 2013’te Kosova’yla ilişkilerin normalleştirilmesini idare eden ilk ilke anlaşmasına varıldı. Reformlara yeniden ivme kazandırıldı. Avrupa Konseyi Haziran 2013’te müzakereleri açmaya karar verdi. Aynı zamanda, ‘tarama süreci’ Eylül 2013’te başladı. 
KOSOVA (aday adayı): Batı Balkanlar’ın kalanı gibi Avrupa perspektifine sahip. Haziran 2013’te Konsey, Komisyonu Kosova ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması görüşmelerini başlatması için yetkilendirdi. Müzakereler başlamak üzere. 
ARNAVUTLUK (aday adayı): 2009’da başvurdu. Haziranda genel seçimler düzenli bir atmosferde yapıldı. Aday ülke statüsü için gerekli gereksinimler de dahil, bir dizi önemli yasayı kabul etti; yolsuzluk ve organize suçla mücadele için çalışmasını sürdürdü. Komisyon’un müzakerelerin başlatılmasını tavsiye etmesi için özellikle hukukun üstünlüğü alanında reformları yoğunlaştırmalı. 
BOSNA HERSEK (aday adayı): Avrupa perspektifine sahip. Bosna Hersek’le geçen yıl üst düzey diyalog başlatılması olumlu bir adımdı ancak şu ana kadar elde edilen sonuçlar beklentilerin altında. AB’yle ilişkiler sekteye uğradı. İstikrar ve Ortaklık Anlaşması için koşulların yaratılması ve başvurunun inandırıcılığı için ciddi çaba gösterilmeli. 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var