• $15,5617
  • €16,2737
  • 913.074
  • 2390.79
21 Ocak 2014 Salı

50. yıl

BRÜKSEL

Sembolik krallıkla yönetilen Belçika Valon, Flaman ve Alman toplumlarından oluşan federal bir ülke. Kral Filip'in ülkesi Federal Belçika'da 6 farklı parlamento ve senatoda, siyasetçiler ülkeyi yönetiyor. Bayern Prensi Leopold'un torunlarının sarayda oturduğu Belçika, Avrupa'nın en küçük devletlerinden biri.
Kendisi küçük ancak etki alanı büyük Belçika aynı zamanda Avrupa Birliği'nin de başkenti. 475 milyonluk AB'nin başkentliğini Brüksel yapıyor. Avrupa Parlamentosu'nun da bulunduğu Brüksel, 3 ayda bir yapılan AB zirvelerinde 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiriyor.
Uzlaşı kültürü en yüksek devletlerden biri olan Belçika'nın 1830'da kurulmasından 1970'li yıllara kadar yükünü çeken Fransızca konuşan kesim olan Valonların ekonomik gücünü kaybetmesiyle, siyasi iktidar da el değiştirdi. Artık Belçika'nın efendileri Hollandaca konuşan kesim olan Flamanlar. Son yıllarda Flaman ve Valon toplumları arasında yaşanan ve kavgaların tam ortasında Türk kökenli politikacıların yıldızları parladı.
Belçika'da 1999 seçimlerinde ilk kez aktif politikaya adım atan Türk kökenli siyasetçiler, aradan geçen 15 yılda devletin her kademesinde görev yapmaya başladılar.
Oysa Türk kökenli siyasetçilerin babaları/anneleri tam 50 yıl önce Belçika'ya göçmen işçi olarak Anadolu'dan gelen köylülerdi.
Bugün sayıları 220 bini bulan Türk vatandaşları, yola çıktıklarında köylüydüler. İşçi oldular. Çalıştılar, çok çalıştılar. En büyük kazançları çocukları oldu. Ve şimdi onların çocukları, o çocuklar büyüdüler. Kadife, deri koltuklara oturan o çocuklar, o ülkenin yönetiminde söz sahibi oldular. Belediye başkanı, milletvekili, senatör ve bakan olarak o ülkeyi yönetenler oldular...
Başbakan Erdoğan bugün, 1964 yılında Türkiye ile Belçika arasında imzalanan "işgücü anlaşması"nın 50. yıl kutlamalarına 'start' verecek, Brüksel'in en güzel salonlarından biri olan 'concert noble' salonunda.
Türklerin Belçika'ya resmi gelişinin 50. yılı bütün yıl boyunca konferans, sempozyum, sergi, konser ve çeşitli anma etkinlikleriyle kutlanacak. Türkler Belçika'ya 50 yıl önce geldiler ancak, Türkiye ile Belçika'nın ilişkileri yaklaşık 200 yıldır sürüyor.
İngiltere, Fransa, Avusturya, Prusya ve Rusya, 1830 yılında Londra Konferansı ile Belçika'ya bağımsızlık verdiler. Avrupa'nın tam merkezinde bir "tampon bölge" oluşturmak isteyen dönemin büyük devletleri, suni devlete kral olarak önce Fransa Kralı Louis-Philippe'nin oğlu düşünüldü. Ama bunu Fransa kabul etmedi. İngiltere'de genç yaşta hayatını kaybeden Veliaht Prenses'in genç dul eşi Bayern Prensi I. Leopold Belçika'ya "kral" olarak atandı, büyük abiler tarafından. Belçika'nın ilk kralı olarak Leopold, Fransa Kralı Louis-Philippe'nin kızıyla ikinci kez dünyaevine girer. Bu evlilikten 1832 yılında doğan ilk çocuk II. Leopold, Osmanlı İmparatorluğu'na 1860 yılında gelen ilk Belçikalı devlet temsilcisi olarak da kabul edilir.
Emirgan Sarayı'nda konuk edilen Belçika Veliaht Prensi II. Leopold, Padişah Abdülmecit ile de birkaç kez görüşür. 29 Nisan 1860 tarihinde Padişah Abdülmecit ile veda yemeği yiyen II. Leopold, anılarını "Constantinople Yolculuğu" adlı kitapta toplar.
Belçika Kraliyet arşivlerinde yer alan II. Leopold'un kendi el yazması bu kitapta, çok ilginç ayrıntılar mevcut. En çarpıcı olanı ise sanırım, Belçika Veliaht Prensi II. Leopold'un, İstanbul'da kaldığı sürece kendisi kullanması için verilen değerli taşlarla bezenmiş "15 pipo ve nargile"yi Belçika'ya şahsi eşyaları arasında götürmesi. Olay basına yansıyınca skandal olur. Kral I. Leopold, Padişah Abdülmecit'e aynı değerli taşlardan yapılan bir "vazo" gönderilmesini emreder. Prens II. Leopold, vazoda gerçek taşlar yerine başka taşların kullanıldığını yazar anılarında.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı