• $9,5949
  • €11,1704
  • 555.968
  • 1492.93
6 Ekim 2013 Pazar

3 yıl sonra 5 Kasım

     BRÜKSEL 

AVRUPA Birliği ile ilişkilerde son 3 yıldır “bir arpa boyu” yol alınamadı.  Geçen hafta Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunan ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “yılan hikâyesine dönen 22. faslın açılışı”nın 5 Kasım’da gerçekleşebileceğini açıkladı. 
AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Litvanya’nın “Bölgesel Politikalar” başlığının açılması için Hükümetlerarası Konferans (HAK) toplantısı düzenlemeyi 5 Kasım’da planladığı ve tarihin Ankara tarafından da boş tutulması istendi. 
Anadolu Ajansı’nın Avrupa operasyon merkezi olarak da kullanılacak Brüksel temsilciliği açan Bakan Bağış, gazetecilerle sohbeti esnasında, “Bölgesel Politikalar” yani 22. faslın 5 Kasım’da açılacağını söyledi. 
Egemen Bağış’ın Brüksel’de AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle ile görüşmesinde de “22. fasıl” konuşulduğu ve daha önce karşı çıkan Almanya’nın “açılışa yeşil ışık yaktığı” belirtiliyor. 
Yunanistan’da yayın yapan bir gazete Egemen Bağış’ın Brüksel temaslarında, bazı muhataplarına, “Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun çözümünün hızlı bir şekilde ileriye götürülmesine hazır olduğunu söylediği”ni ileri sürdü. 

RAPOR, KURBAN BAYRAMI'NDAN SONRA

Türkiye’nin “AB karnesi” olarak da adlandırılan 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nun 16 Ekim’de açıklanacak. Bu tarihin Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle Türkiye, raporun açıklanmasının bir hafta sonraya ertelenmesini istemişti. AB’den olumlu yanıt gelmedi. Bakan Bağış, AB’nin raporu değerlendirmelerinin Kurban Bayramı sonrası yapılacağını söyledi. 
Bakan Bağış’ın Brüksel sohbetinde Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “Demokratikleşme Paketi” de gündeme geldi... 
Demokratikleşme Paketi’nin İlerleme Raporu’na olumlu yansıması bekleniyor. 
AB’den Demokratikleşme Paketi’ne gelen belki de tek eleştiri Heybeliada Ruhban Okulu. 
Heybeliada Ruhban Okulu’nun Bakan Bağış’a hatırlatılması üzerine Bağış, “Türkiye azınlıkların haklarını bir bir teslim ediyor. Benim bakanlığımın bulunduğu binanın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alındı ve azınlıklara verildi. Mülkiyet onlarındı çünkü. Şimdi biz kira sözleşmesi yapmak için görüşüyoruz. Anlaşabilirsek kiracıları olacağız. Anlaşamazsak çıkıp kendimize yeni bir yer arayacağız” dedi. 
AB ülkelerinin önce kendi verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı Egemen Bağış. Yunanistan’ın Türkiye’ye, Atina’da cami sözü verdiğini söyleyen Bağış, “Atina’da hâlâ bir cami, bir Müslüman mezarlığı yok. Bizzat ben şahit oldum, Yunanistan’ın son dört başbakanı Başbakanımız Erdoğan’a Atina’ya bir cami sözü verdi. Aradan yıllar geçti ve hâlâ cami yapılmadı” diye konuştu. 
Belçika’nın Anvers kentinde Mehmet Akif Camii temel atma törenine katılan Bakan Bağış, Anvers kentinin belediye başkanına sert çıktı. 
Son seçimlerden en büyük parti olarak çıkmasına rağmen muhalefette kalan Yeni Flaman İttifakı Partisi (NV-A) Genel Başkanı Bart De Wever, aynı zamanda Anvers Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. 
Türkiye karşıtlığı ile bilinen De Wever’in “Türkiye’nin AB’de yeri olmadığı düşüncesi”ne sahip olduğu hatırlatıldı Bakan Bağış’a, cami temel atma töreninde. Anvers belediye yetkililerinin de bulunduğu ortamda Bağış, “Eğer belediye başkanlarının Avrupa Birliği ile ilgili düşünceleri onlar açısından çok çok önemliyse onları tavsiyem yerel yönetimleri bıraksınlar, merkezi yönetime aday olsunlar. Orada başbakan veya dışişleri bakanı olma imkânı bulurlarsa o zaman sorularına cevap veririz. Benim muhatabım da değil, muadilim de değil, benim seviyemde de değil” cevabı verdi.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri