• $32,2115
  • €35,0194
  • 2511.16
  • 10739.6
13 Nisan 2014 Pazar

Siyasetin yeni dinamikleri

Dün SETA İstanbul’da “Siyasetin Yeni Dinamikleri”nin tartışıldığı bir panel düzenlendi. Panelde Burhanettin Duran, Oral Çalışlar ve Muhsin Kızılkaya 30 Mart Yerel seçimlerini, bu süreçte siyasi partilerin pozisyonlarını ve önümüzdeki dönemde Türkiye siyasetini neler beklediğini tartıştılar.

AK Parti ve BDP kazançlı

Panelden çıkardığım sonuçlar şunlar:
1) AK Parti, tarih sahnesine çıktığı günden bugüne Türkiye siyasetinin gramerini ve kelime dağarcığını belirlemeye devam ediyor.
2) Seçimden AK Parti yanında kazançlı çıkan parti BDP.
3) Önümüzdeki dönemde Türkiye siyaseti Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve Çözüm Sürecine odaklanacak.

Başbakan kenetlendirdi

Duran’ın altını çizdiği gibi AK Parti, muhalefet ve siyaset dışı vesayet odaklarınca çekildiği kutuplaşma siyasetini başarıyla yönetti ve süreçten kazançlı çıktı. Bu sürecin en önemli özelliği, Tayyip Erdoğan’ın liderliği etrafında oluşan toplumsal kenetlenme oldu.
Bununla birlikte bu sürecin gösterdiği önemli bir gerçek de, “yeni Türkiye”nin henüz kurulamamış olduğudur. Yeni Türkiye’nin inşasının tamamlanabilmesi için güçlü bir siyasi karar ve liderliğe ihtiyaç var. Bu noktada Türkiye’nin kurumsal dönüşümünü tamamlaması ve paralel yapı olarak adlandırılan unsurlardan kurtulunması gerekiyor. Duran’a göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına adaylık kararını belirleyecek olan, yeni Türkiye inşasının nasıl daha iyi yönetebileceği ile ilgili yaklaşımı.

CHP'nin hezimeti

Seçimler, AK Parti açısından nasıl bir zafer anlamı taşıyorsa, CHP açısından bir hezimet anlamına geliyor. Bu noktada Oral Çalışlar’ın aktardığı bir anektodu da özellikle paylaşmak istiyorum. Çalışlar, biliyorsunuz, Radikal gazetesi yazarı. Çalışlar, seçim öncesinde gazetenin yazar ve muhabirleri arasında bir anket yapıldığını, ve 50 kişinin katıldığı bu ankette CHP’nin AK Parti’den daha yüksek çıktığını ifade etti.
Bu, Türkiye’de sol-muhafazakarlığın malul olduğu körlüğü, yıllardır kendi temennileriyle olgusal gerçekliği birbirine karıştıran ruh hallerini gözler önüne serdiği kadar, CHP’ye umut bağlayanların gördüğü hayali ve ardından yaşadıkları hayal kırıklığını resmediyor.

Türkiye'nin dönüşümü

Türkiye’de 2000’lerden beri yaşanan çok ciddi bir dönüşüm var ve bu dönüşümü okuyamayan “elitlerimiz”, muhalefet partilerimiz var.
Fakat bu hayal kırıklığı sadece bir duygusal halden ibaret değil. Yine Çalışlar’a atıfta bulunarak belirteyim. Yaşanan yenilgi durumu, CHP başta olmak üzere AK Parti karşıtlarında bir demokrasi karşıtlığı yaratmış durumda. Çalışlar, ne yapıp yapıp yeniden bu siyasal kesimleri demokrasinin önemine inandırmak gerektiğini, aksi takdirde demokrasi dışı mücadele yöntemlerinin siyaseti kilitleme ihtimali olduğunu ifade etti. Haksız olduğunu söyleyebilir miyiz?

AK Parti belirleyici

Panelde Muhsin Kızılkaya, çok ilginç bir noktaya dikkat çekti ve Yusuf Akçura’ya referansla Türkiye’de yaşanan siyasal mücadelenin Türkçülerle İslamcılar arasında olduğunu söyledi. “Türkçü kanadı CHP ve MHP temsil ediyorken, İslamcı kanadı AK Parti temsil etti. Gülen Hareketi de bu kavgada Türkçüleri tercih etti” dedi ve ekledi: “Türkiye’nin 50 yılını, AK Parti belirleyecek”.

<p>Dünyanın gözü Akıncı'da...</p><p>İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter, Azerbaycan  gezi

Akıncı İHA, Reisi'yi nasıl buldu?

BİM 21 Mayıs 2024 aktüel ürünler kataloğu

Büyük bir yıkımla karşılaştılar... Kalacak yer bulamayınca okullara sığındılar

Faizsiz kredi imkanı: 7 banka duyurdu! Anında onaylı 25.000 TL