• $15,8475
  • €16,7556
  • 927.579
  • 2394.83
7 Ekim 2012 Pazar

Sonbaharın ‘in’ koyları

Cunda’dan Assos’a, Dikili’den Seferihisar’a, birbirinden güzel koyları görmek için son fırsatları kaçırmayın. Zira hava güzel, her yer sessiz, mekânlar ucuz…

Tatili bol, uzun ve sıcak yaz geride kaldı. Okullar açılınca tatil bölgelerinde çocuk sesleri bitti, aileler kışlıklarına yerleşti, ‘hareketli bir tatil’ isteyenler de artık ofislerinde müşterileriyle boğuşuyor.

Kalabalık koylar, disko görünümlü teknelerin de sayısı azaldı. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları denizin, ormanın keyfini çıkarmak isteyenlere kaldı.

Artık dünyanın en güzel koylarının tadını çıkarma zamanı. İsteyen tekne, isteyen kamara kiralasın, varsa teknenize atlayın ve daha önce gitmediğiniz yerlerde, kafanızı dinleyin, dünya nimetlerinin farkına varın derim.

Tekne tatili deyince herkesin aklına Bodrum, Marmaris, Göcek gibi popüler noktalardan çıkılacak rotalar geliyor. Ancak farklı, henüz popüler olmamış, daha sakin yerler isteyenler için de Türkiye’de seçenekler henüz bitmedi. Elbette, birinin ‘en güzel’ dediğine bir başkası ‘hayır’ diyebilir; yine de bu benim seçkim..

UZAK OLMASIN DİYENLERE
Ortunç Koyu-Cunda
Balıkesir’in en temiz denizlerinden biri olan Ortunç Koyu, Cunda Adası’nın batısında, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’na çok yakın. Teknenizi demirleyip ormanda yürüyüş yapmak mümkün. Dalış sporu yapanların da tercih ettiği bu koyda dalış okulu da var. Su sporları yapmak isteyenler de kano ve deniz bisikleti kiralayabiliyor.  22 adaya sahip bölgede yaklaşık 35 dalış noktasındaki mercan oluşumları ve amforaları da görebilirsiniz. İsterseniz karaya çıkıp Cunda’nın atmosferini yaşamak da size kalmış.

Sivrice Koyu-Assos
Assos’un en az bilinen koylarından biri olan Sivrice, tam bir balıkçı kasabası. Elini uzatsan Midilli’yi tutacakmışsın hissi verecek kadar da yakın. Akşamları Midilli’ye karşı gün batımını izlemek eşsiz. Sessiz ve rüzgârsız Sivrice koyunda deniz o kadar berrak ki dibini görebiliyorsunuz. Karada da keyifli zaman geçirmek için seçenekler var: Yakın koylarda ya da Kazdağı’na doğru yürüyüşe çıkmak, zeytinyağı fabrikalarını gezmek, kahvelere takılmak, salaş restoranlarda Ege’nin yeşillikleri ve zeytinyağı ile pişirilmiş mezeler eşliğinde birkaç tek atmak…

OKYANUSYA DEĞİL-DİKİLİ
Kalem Adası
Ünlü coğrafyacı Strabon, Ege’de Aiolis mevkiinde üç küçük adadan bahseder. Kalem Adası bunlardan biri. M.Ö. 406 yılında Sparta ve Atina donanmaları bu adaların açıklarında çok kez savaşmış. Tarihi zenginliğinin yanı sıra Türkiye’de pek rastlanmayan coğrafi özelliğiyle okyanus adalarına benzeyen Kalem Adası, Bademli Koyu’nda. Adada yapacak çok şey var diğer koy ve adalara da kısa gezintiler yapmak, yosunların dansını oturduğunuz yerden izlemek gibi... 

TV YOK TELEFON YOK
Kargı ve Domuzbükü-Datça
Datça ilginç koyları, bozulmamış mimari yapısı ve Can Yücel’le tanınıyor. Tarihçiler “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olması için Datça Yarımadası’na gönderir” dememiş boşuna. Zira M.Ö. yıllarda Datça’ya cüzzamlılar terk edilirmiş, bir süre sonra havası, suyu, toprağı nedeniyle hastaların iyileştiği görülmüş. Datça, onlarca koya ev sahipliği yapıyor. Ben ikisini önereceğim. Kargı ve Domuzbükü. Kargı, şehir merkezine çok yakın. Ne çok sakin ne de çok kalabalık olan bu koy zaman geçirmek, yüzmek için ideal. Domuzbükü ise kara ulaşımı olmadığı için çok sessiz ve doğal. Denize girmek, kafa dinlemek dışında kara yürüyüşü yaparak ilginç mağaralar ve kayaları da görebilirsiniz. Geceler ise yıldız kümesinin altında geçiyor.

HAYAT YAVAŞ AKIYOR
Seferihisar
Uluslararası Slow City-yavaş şehir unvanının sahibi Seferihisar, her yeriyle görülesi. Halk plajlarının yanı sıra tekneyle gidilebilecek onlarca koy var. Çam ormanlarıyla kaplı karada Sığacık Kalesi dikkati çekiyor.  Hayatın yavaş aktığı Seferihisar’da organik pazarda köylülerin yetiştirdiği ürünleri ve Kaleiçi’nde kadınların pişirdikleri yöresel yemekleri yiyin.

Amazonların ülkesi Gideros
Ekim ayı Karadeniz’in en kuytu koyu Gideros için en uygun zaman olmayabilir ama denemekte yarar var. Kastamonu’nun Cide ilçesine çok yakın olan Gideros’a Homeros’un metinlerinde de rastlanır. Denizin dibindeki balıkların rahatça görüldüğü koyda Cenevizlilerden kalma toplar da hâlâ kayalıkların üzerinde. Koyda teknelerin demirlemesi için uygun altyapı da var. Balık tutmak için de ideal bir yer Gideros. Koyda dolaşan yaban ördeklerinin yumurtalarını bırakmasını, martıların bu yumurtaları beklemesini belgesel tadında izlemek de cabası.

Doğal akvaryum Gazipaşa
Antalya, koy açısından zengin bir portföye sahip değil ancak Gazipaşa’nın çevresindeki antik kentler ve mağaralarla dolu Koru Sahili, sıra dışı bir özelliğe sahip. Yerel halkın ‘yalı taşı’ dediği bu ilginç kayalar akvaryum görevi görüyor. Özellikle sabah erken saatlerde bu havuzlarda dolaşmak çok keyifli.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama