• $13,5872
  • €15,3023
  • 793.013
  • 1951.17
23 Ocak 2011 Pazar

Sömestr tatilini teknede geçirin

Malum sömestr tatili yaklaşıyor, çocuklarla birlikte tatil yapmak için ideal bir fırsat. Ancak bu kez bir değişiklik yapın ve çocukları alıp yurtiçi ya da yurtdışında bir kayak merkezine gitmek ya da babaanneye göndermek yerine yeni bir şey yapın. Daha önce gitmediğiniz yerleri tekneyle ziyaret edin.
Malumunuz üzere Avrupa'da charter yapan çok sayıda şirket var. Bazıları geleneksel rotaları izlerken bazıları da deniz ve tekne tutkunlarına yeni deneyimler yaşatmak üzere kendilerini geliştiriyor, yeni seçenekler sunuyor. Kış aylarının kasvetinden bunalanlar için Güney'e inmek, sıcak denizlerde serinlemek mümkün... Çocuklarınız için de farklı bir tatil deneyimi olabilir. İlle de kış diyenler de Kuzey Avrupa fiyortlarındaki tekne turlarına katılabilir. Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinin kurucusu, her yıl tüm çocuklarını, damat, gelin ve torunlarını ve tabii eşini de alarak Avrupa'nın kuzeyinde tekne turuna çıkıyor. Eşsiz bir deneyim olduğunu, dünyanın başka bir yüzünü gördüklerini, torunların daha küçük yaşta böyle bir zevki yaşıyor olmasının çok önemli olduğunu belirtiyor.
Ben de bu hafta birkaç farklı seçenek sunmak istedim size, farklı charter firmalarının fırsatlarını araştırıp her zevke göre bir liste hazırladım. Her ne kadar fiyatlar dudak uçuklatıyor olsa da en az 10 kişiyle tatile çıkacağınızı düşününce daha hesaplı gelebilir; ancak evet oldukça yüksek, milyonlarca çocuk yine babaanneye gidecek!

Karayipler'den vazgeçmeyenler için 3 seçenek
Princess Mariana, Mirabella III ve Icon, Karayip Adaları'nı ziyaret etmek isteyenler için farklı fiyatlar ve farklı özelliklerde fırsat sunan 3 megayat. Princess Mariana'da 12 kişi konaklayabiliyor ve en önemli özelliği 'beach club'ı. 12 metrelik yüzme havuzu ise çok özel yöntemlerle aydınlatılıyor. Haftalık kirası 650 bin dolar. Kolay değil, kişi başına 2 mürettebat düşüyor. 78 metre ve oldukça hızlı...
Mirabella III dünyanın en tanınmış charter teknelerinden. Kısa bir süre önce yenilenen teknede 4 özel suit ve iki de kamara var. 7 kişilik ekip ve 10 kişi rahatça konaklayabiliyor. Haftalık kira bedeli 87 bin 500 Euro. Okyanus kayağı, dalış ekipmanları, su sporlarıyla ilgili her türlü ekipmanın bulunduğu tekne dalış yapmak isteyenler için her türlü hizmeti veriyor.
Dünya seyahati yapmak için tasarlanmış olan Icon da bu kış Karayipler'i tercih edenlere ev sahipliği yapıyor. Eğlence ekipmanları, spor salonu ve oyuncaklarla dolu garajıyla tam çocuklar ve sevdiklerinizle yapabileceğiniz bir tatil için tasarlanmış. Özel jet ski, uzaktan kumandalı oyuncaklar, spor salonu gibi çok sayıda yan aktivite de var. 1 haftalık tatilin bedeli 475 bin dolar...

Galaxy ile Yeni Zelanda
Daha da uzakları tercih edenler için   Yeni Zelanda seçeneği var. Yazın en güzel günlerini yaşayan Yeni Zelanda sahillerini Galaxy ile gezmenin bedeli 255 bin Euro.  12 kişinin konakladığı teknede 15 mürettebat görev yapıyor! Egzotik ağaçlarla donatılmış, tavanından güneşi seyredebileceğiniz   56 metrelik Galaxy, ailece tatil yapmak isteyenler için ideal. Çünkü çocuklar için oyun salonları, su sporlarını yapabilecekleri ekipmanlar, spor salonu gibi farklı aktiviteleri de barındırıyor.

Daha yakın olsun diyenlere Kızıldeniz
Mısır artık Türkler için komşu kapısı oldu. Çok sayıda uçak şirketinin sefer düzenliyor olması nedeniyle yaz-kış tercih ediliyor. Ancak bu kez bir farklılık yapıp karaya pek uğramadan güzel bir yelkenliyle Kızıldeniz'i keşfedebilirsiniz. 56 metrelik Panthalassa, isteyenleri Kızıldeniz, isteyenleri Hint Okyanusu'na götürüyor. 12 kişinin konaklayabildiği, tüm teknolojik yenilikleri barındıran Panthalassa'da su sporları ve dalış ekipmanları da var. Güneşlenin, çocuklarınızla su kayağı yapın ya da dalış ekipmanlarıyla Kızıldeniz'in derinliklerini keşfedin. Haftalık kirası 200 bin Euro...

Hem sıcak, hem soğuk: Güney Amerika
İlk bakışta çok uzak gibi görünüyor ancak yeterli zamanınız ve paranız varsa oldukça eğlenceli bir fırsat var karşınızda. Tur, Patagonya'dan başlıyor, Cape Verde, Uruguay, Buenos Aires, Şili, Arjantin... Hem Güney Amerika'nın soğuk sularında yüzüp güzel koylarında vakit geçirirken ilginç balıklar da seyahatinize eşlik ediyor. Seyahat kıtanın Kuzey ucu Panama'da sona eriyor. Bu seyahati yapacağınız tekne ise Sherakhan. 70 metrelik bu süper lüks yatta tam 26 kişi konaklayabiliyor. Yani sadece ailenizle değil, akrabalarınız ve arkadaşlarınızla da gitme fırsatı sunuyor. 'Bu aralar zamanım yok' diyorsanız bahar aylarında Kosta Rica ve Karayipler'e de bu mega yatla gidebilirsiniz. Yatın haftalık kirası 395 bin Euro!

Gerçek kış tatili isteyenlere Stella Nova
1970'li yıllarda İsveç Prensi'nin İsveç kıyılarını gezmesi için yapılan Stella Nova, 2006 yılında yenilendi. Stella Nova ile geminin yapılış amacına uygun olarak Kuzey Avrupa kıyılarında güzel bir hafta geçirmek mümkün. Haftalık kiralama bedeli 34 bin Euro olan 8 kişinin konaklayabildiği teknede 4 mürettebat görev yapıyor. 12 knot hızı olan bu teknede Kuzey fiyortlarını keşfetmek, tam anlamıyla bir kış tatili yapmak mümkün.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!