• $16,1608
  • €17,3266
  • 966.424
  • 2375
6 Şubat 2011 Pazar

Mini 'Boat Show'

Dünyada karada düzenlenen en büyük ikinci boat show unvanını taşıyan Avrasya Boat Show 12 Şubat'ta kapılarını açıyor. CNR Fuarcılık'ın Yeşilköy'deki merkezinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan CNR Avrasya Boat Show, sektörün gelişimine paralel olarak büyüyor. 2007'de 3 salonda yapılan fuar bu yıl tam 7 salona yayılmış durumda. Fuarın artık uluslararası statüye kavuşacağını söyleyen CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, 'Geçen yıl Uluslararası Boat Show Organizatörleri Federasyonu IFBSO'ya gerekli başvurumuzu yaptık. Nisan ayında belgemizi alacağımızı sanıyorum.  IFBSO yetkilileri CNR Expo'ya fuarı ziyarete geliyor. Ayrıca Uluslararası Denizcilik Endüstrisi Dernekleri Konseyi ICOMIA Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Selva da organizasyonumuzu ziyaret edecek' şeklinde konuştu.
Fuarda tekne üreticilerinin yanı sıra tekne aksesuarları, marinalar ve donanımları, su sporları donanımları, deniz giysi ve aksesuarları, deniz kurtarma ve acil durum malzemeleri de yer alıyor. Fuara farklı kategorilerde hizmet veren 500'ü aşkın şirket katılacak. Bu yıl 130 bin ziyaretçi hedeflediklerini belirten Ceyda Erem, 'Her zevke, bütçeye ve ihtiyaca hitap eden tekneler 7 ayrı salonda sergilenecek. Fiyatı ve tasarımyla fark yataran ve tüm ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm özel tekneler de olacak' dedi.


ÖDÜLLÜLER DE GELİYOR
Antalya Serbest bölgeden İstanbul'a getirilecek olan Vanelli,  Princess 78 ve Princess 62, Fairlane 65, Aquariva Gucci, İspanyol deniz yıldızı Astondoa, Genova'da yılın yelkenlisi ödülünü alan Azure 33, İtalyan Sessa 54 ve Sessa 68, Atlantis... Bu teknelerin önemli bir bölümünü daha önceki yazılarımızda size tanıtmıştık. Şirketlerden aldığım bilgilere göre 50'yi aşkın yeni model tanıtılacak. Hepsini tek tek tanıtmamız mümkün değil, fuara gitmenizi öneririm. Ancak sizler için 3 ayrı kategorinin öne çıkan modellerini seçtim. Bu kategoriler dışında da özel olarak ilgimi çeken iki tekneyi  paylaşmak istedim sizlerle. Buyurun tazeleri inceleyelim birlikte...

Küçük, hızlı, ucuz
Ankara kökenli Gökmarin tarafından üretilen QS21+ fiyatı ve sunduğu fırsatlarla özel bir ilgiyi hak ediyor. Türkiye için yapılmış diyebiliriz. Hareketli salması ile en sığ yerlere rahatça gidebiliyor, istediğiniz yerde karaya çekip küçük bir römorkla taşıyabiliyorsunuz. Salon ve başaltında iki kamarası, geniş bir havuzluğu var. İçi de zevkli döşenmiş, mutfak/lavabo ve musluk seti ile ahşap yemek masası, elektrik tesisatı oldukça kaliteli. 50 litre temiz su tankı, 25 litre pis su tankı var. Yüksek bir yelken performansı da sunan QS 21+'de yatak altları da depo olarak kullanılabiliyor.  Fiyatı: 17 bin euro


37'sini Mansimov almıştı
Solemar'ın son modeli Oceanic 44.1, fuarın en çok ilgi çekecek teknelerinden biri. İşadamları için seçtiğim bu model'in 37'sini son yıllarda denizciliğe yatırım yapan Azeri kökenli işadamı Mübariz Mansimov kullanmıştı. Solemar'ın yüksek hız ve manevra esnekliği vaat eden bu modeli, klasik bir motoryatta bulunan tüm özelliklere sahip. Klima, radar, ses sistemleri de en son modellerden seçilmiş. 14 metre uzunluğundaki Oceanic 44.1, 900 litre yakıt ve 300 litre su kapasitesine sahip. Standart ekipmanın yanı sıra isteğe bağlı olarak elektrikli koltuk, tente, ek buzdolabı ya da mutfak donanımı da yapılabiliyor. Maksimum hızı 45 knot olan teknenin fiyatı ise 415 bin euro. Salon 2'de görebilirsiniz.

Ustalar için ideal
Yelkenden vazgeçemeyenler için Beneteau'nun 2010 yılında Paris'te sergilediği ve Türkiye'de ilk kez görücüye çıkaracağı Sense 43 modeli iyi bir seçenek. 12.80 metrelik Sense 43'ün baş tarafta ve iskele tarafından iki kamarası var. Salondaki U şeklinde dizayn edilmiş koltukta 6 kişi rahatça oturabiliyor ancak teknede biraz sıkışarak 5-6 kişi konaklamak mümkün. Ana yelken alanı 42.50, Cenova ise 41.30 metrekare. Güçlü bir motora da sahip olan teknenin yakıt kapasitesi 440, temiz su kapasitesi ise 675 litre. Fiyatı henüz açıklanmayan bu yelkenliyi Salon 1'de görebilirsiniz.

Gucci ve Riva birleşti, bu güzellik çıktı
Riva'yı anlatmaya gerek yok, tüm modelleri tasarımlarıyla göz kamaştırıyor. Ancak bu kez ünlü moda markası Gucci ile bir araya gelip Aquariva Gucci'yi yarattılar. İki İtalyan bir araya gelince başka ne beklenir ki! Satın almayacak bile olsanız gidip bu zarafeti görün derim. İki ünlü markanın bir araya gelişi bu yıl Gucci'nin 90. yılını kutlaması münasebetiyle olmuş.
41 knot maksimum hızıyla da olağanüstü bir seyir keyfi sunuyor. İlk kez 2010 Eylül'ünde Cannes'da sergilenen Aquariva Gucci, sadece sipariş üzerine üretiliyor. Fiyatı: 590 bin euro, Salon 3'te...

Yeni başlayanlara özel
Solodeniz tarafından sergilenecek olan Rodman Spirit 31, denize meraklı ancak ilk kez tekne sahibi olacaklar için uygun bir seçenek sunuyor. Her ne kadar küçük bir havuzluğa sahip gibi görünse de iki ray üzerine yerleştirilmiş oturma grubu kaydırılarak farklı pozisyonlarda kullanılabiliyor. Yaşam alanı oldukça geniş olan Rodman Spirit'de iki kabinin yanı sıra yatağa dönüşen bir de koltuk var. 9.47 metre uzunluğundaki teknede farklı motor seçenekleri sunuluyor. Yakıt kapasitesi ise 450 litre. Fiyatı 106 bin euro olarak açıklandı. Salon 2'de sizi bekliyor.

Önce bankaya, sonra fuara
Gerçi önce bankaya da uğramanıza gerek yok, çünkü tekne kredisi veren birçok banka da fuarda olacak. Son yıllarda artan ilgiyi fark eden bankalar   tekne kredisi veriyor. Sizin için bankaların kredilerini araştırıp en avantajlı olanlarını seçtim. Bazı bankalar kredileri arasına 'tekne'yi de aldı. Bu bankalar satın alınan tekneyi teminat olarak kabul ediyor.
Yapı Kredi Bankası: Ticari, bireysel, yabancı, yerli ayrımı yapmadan tüm tekne alıcılarına 36 aya kadar vade veriyor. Hatta fuar için özel bir paket bile hazırlamışlar. Vadesi 36 ay olan kredide TL için yüzde 1.10, euro ve dolar için 0.65 faiz oranı uygulanıyor. Sigortanızı da Yapı Kredi aracılığıyla yaparsanız özel bir indirim de sunuyor.
Turkish Bank: Uzun yıllardır tekne sahiplerine verdiği desteği sürdürüyor. Tekne bedelinin yüzde 50'sine kadar kredi veren banka, tekneyi teminat olarak kabul ediyor. TL'de 24 ay, dövizde 48 aylık vade seçenekleri sunuyor.
Finansbank: 2008 yılından bu yana tekne kredisi veren banka, 96 ay vade fırsatı da sunuyor. Tekneyi teminat olarak kabul eden bankalar arasında.
Şekerbank: Tekne bedelinin yüzde 60'ını kredilendiriyor ve teminat olarak kabul ediyor bu fırsatı sadece sıfır tekne alımında kabul ediyor. 
Tekstilbank: Vadeyi 84 aya uzatan banka, faiz oranlarında da vadeye göre değişiklikler yapabiliyor. Banka tekneyi teminat olarak kabul ediyor.
Diğer bankaların ise ayrı bir tekne kredisi hizmeti yok ancak ihtiyaç kredisi başlığı altında kredi alıp, tekne almak mümkün. Tek handikap, gayrimenkul teminatı...

ESİN GEDİK

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti