• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Eylül 2013 Pazar

Küçük, kaliteli ve ucuz...

Denizcilerin heyecanla beklediği Boatshow, cuma günü kapılarını açtı. Bu fuarda başrol ‘en büyük ve en pahalı’ teknelerin ancak ilk teknesini alacak olanlar için uygun fiyatlı alternatifler de var. İşte Boatshow’un en ucuzları…

Boatshow’da toplam değeri milyar dolarları aşan yeni, eski tekneler, yelkenliler, sürat motorları meraklılarıyla buluştu. 
Elbette teknelerin önemli bir kısmı 100 milyon doların üstünde ancak daha uygun fiyatlara da tekne bulmak mümkün. 
7 bin TL’ye 2 kişilik bir sürat teknesi de var, 60 bin liraya oturma salonu, mutfağı, tuvalet-banyosu olan bir gezinti teknesi de... 
“Tekneyi aldık; peki, nereye bağlayacağız, marina parası da tekne kadar” diyebilirsiniz ancak bu sorun da artık yavaş yavaş çözülüyor. Özellikle İstanbul’da son yıllarda artan marina sayısı fiyatları da düşürdü. İspark’ın Tarabya ve İstinye’de yaptığı marinalar çok daha uygun. Zaten fuarda da bu değişimi görebileceksiniz, çok sayıda marina kampanyalarıyla orada olacak. NTSR Fuarcılık Başkanı Serkan Tığlıoğlu, “5-6 metre bir tekne için yıllık 200-300 dolar ya da 10 metre bir tekne için en fazla yıllık 3 bin TL ödeyerek teknenizi güvenle marinalara bağlayabilirsiniz” diyor. Fuarın en uygun fiyatlı teknelerini yerimiz elverdiği oranda inceleyelim istedim. 

Renny 3.20 
Renny 3.20, EsLine Boat tarafından üretilmiş; fuarın en ucuz teknesi. İki kişiyi ağırlayabilen Renny 3.20, büyük teknelerde tendler olarak kullanılabileceği gibi, İstanbul Boğazı’nda keyifli bir tur için de ideal. Motorlu ya da motorsuz satın alınabilen tekne, 3.20 metre boyunda, 1.40 metre eninde ve motorsuz 160 kilo ağırlıkta. 

Bayliner’dan jest
Bayliner’ın eski modelleri arasında yer alan 175 Flight, fuarda özel bir fiyatla satışa sunulacak. Liste fiyatı 32 bin 400 dolar olan tekne, fuar boyunca 22 bin dolardan satılacak. 2.11 metre eninde 5.33 metre boyundaki tekne, son 10 yıldır dünyanın en çok satan fiberglasları arasında yer alıyor. Belirli aralıklarla yenilenen ve çözümleri artırılan tekne, artık daha sessiz.  

Hafta sonu keyfi için ideal 
Parker 850 Weekend, 8,55 metre boyunda ve 2,90 metre genişliğinde... Üst güvertede sancağa kumanda paneli, ardına kuzine yerleştirilmiş. İskele yanda ise yemek masası ve oturma grubu yer alıyor. Altta ise bir açık, bir kapalı iki kamara ve banyo bulunuyor. Teknede 220 beygirlik Mercruiser motor, 230 litrelik yakıt ve 78 litrelik su tankı mevcut...
Normal fiyatı 50 bin dolar ancak fuarda 39 bin 900 dolardan satılacak. 

Hız tutkunları için 
NCOY Tender, Atalay Yacht tarafından üretilmiş; Boatshow’un en ekonomik tekneleri arasında yer alıyor. 8 metre boyunda, 2,80 metre genişlikte olan teknede 1 master ve 1 misafir olmak üzere iki kabin bulunuyor. Havuzluğunda sekiz kişinin oturabildiği teknenin gövdesi fibergalas. 260 HP motorla 44 knot seyir hızına ulaşıyor. 41 bin euro.

Misafir sevenlerin tercihi 
Ata 28, 9,20 metre boyunda; 2,70 metre genişliğinde 2013 model ekonomik bir tekne. 1 master artı 1 misafir kabini bulunuyor. Deniz keyfi sürmek için ideal bir tekne olan Ata 28’in fly bridge’i geniş tutulmuş. Ayrıca, misafir ağırlamak ya da keyifli vakit geçirmek için kullanım alanları da geniş tasarlanmış. Fiyatı 61 bin euro.

 

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor