• $16,6953
  • €17,4983
  • 976.657
  • 2401.96
19 Ağustos 2012 Pazar

Eylül ayı fuarlarla şenlenecek

Önümüzdeki günlerde ardı ardına İstanbul'da iki, Bodrum'da bir boat show yapılacak. Her üç etkinlikte binlerce tekne sever, son modelleri hem karada hem de denizde görme imkânı bulacak.

Tekneciler şu günlerde denizin, rüzgarın ve güneşin tadını çıkarıyor. Ramazan ayının bitmesiyle yaz sonuna kadar kıyılarımızda çok sayıda yerli ve yabancı, tekne, yelkenli, ultra lüks mega yatlar göreceğiz. Bu hareketliliği daha da artıracak üç önemli etkinlik de yaklaşıyor. Sektörü ticari açıdan da hareketlendirecek bu etkinlikler, biri Bodrum'da diğer ikisi de İstanbul'da düzenlenecek olan boat showlar. 

International Bodrum Yacht Show, Bodrum'da 29 Ağustos tarihinde 

32. kez kapılarını açacak. 2 Eylül'e kadar sürecek olan fuara D-Marin Turgutreis ev sahipliği yapacak. Doğu Akdeniz'in denizde ve karada düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Bodrum Yacht Show'u ayrıcalıklı kılan özelliği karada sergilenemeyecek büyüklükteki teknelerin marinada meraklılarıyla buluşmasına fırsat vermesi. 

Sektörün, İstanbul dışında düzenlenen tek uluslararası fuarı olma unvanını da taşıyan Bodrum Yacht Show'a bu yıl çok sayıda yerli ve yabancı şirket katılacak. Geçen yılki rakamları anımsatalım: 148 katılımcı ve 12 bin 731 profesyonel ziyaretçi… 

DAVETLİLERE BUTİK FUAR

Deniz ve karada düzenlenen en büyük fuarlarsa eylül ayında İstanbul'da. NTSR Fuarcılık tarafından her yıl Marinturk City Port-Pendik'te düzenlenen fuar, bu yıl bir ilke de imza atacak. Asıl fuar 29 Eylül-7 Ekim tarihlerinde ancak öncesinde 'butik bir fuar' gerçekleştirilecek. 

21-23 Eylül 2012 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan 'The Few&New İstanbul', özel bir fuar niteliği taşıyor. Sadece özel davetiyeli konuklara açık olan bu fuar, özel bir geceyle başlayacak. Yacht Walk adını taşıyan bölümde, 25 seçkin süper yat modelinin ön tanıtımı ilk kez yapılacak. Hafta sonu boyunca davetliler, lüks dünyasının her sektöründen seçkin markalarla farklı bir bakış açısıyla yepyeni bir deneyim yaşayacaklar. Dünyanın önde gelen saat, mücevher, moda, otomotiv, teknoloji, gayrimenkul ve fine dining markalarının ürünleri de etkinlikte yerini alacak.

LEZZET ŞOVU DA VAR

The Few&New İstanbul’un başka sürprizleri de var. Amsterdam Okura Hotel Ciel Bleu Restaurant’ın iki Michelin yıldızlı şefi Onno Kokmeijer, bu geceye özel hazırladığı mönüyle, lezzet deneyimi yaşatacak. Onno Kokmeijer, başarılı ekibiyle birlikte, Hollanda mutfağının son yıllardaki en önemli temsilcisi olarak kabul ediliyor. 2005 yılından bu yana yaptığı çalışmalar ve Ciel Bleu Restaurant’ta kendi tarzıyla kaliteyi birleştirerek yakaladığı başarısı Michelin yıldızlarıyla taçlandırıldı. 1 Ağustos 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’ni ziyaret eden Kokmeijer, hazırlayacağı muhteşem mönünün hazırlıklarına başladı. 

‘BABA FUAR’ 29 EYLÜL’DE 

Sektörün beklediği en önemli fuarlardan biri olan 31. Uluslararası İstanbul Boat Show ise kapılarını 29 Eylül’de açacak. 7 Ekim’e kadar konuklarını ağırlayacak olan fuarda çok sayıda yeni tekne ilk kez görücüye çıkacak. 

Uluslararası İstanbul Boat Show’da bu yıl katılımcı yelpazesi oldukça geniş. Yerli ve yabancı çok sayıda önemli yat üreticisinin ürün ve hizmetleriyle yer alacağı fuarda sipariş veren ziyaretçiler, 2013 yazını son model teknelerinde geçirebilecek. 

2011 yılında 54 bin 786 kişinin ziyaret ettiği Uluslararası İstanbul Boat Show’da; boyları 3 metre ile 58 metre arasında değişen 300’den fazla tekne denizde sergilendi. Fuarda 203 firma, 650 ulusal ve uluslararası marka, deniz tutkunlarıyla buluştu.

Uluslararası İstanbul Boat Show 2012'nin fuar künyesi

Tarih: 29 Eylül-7 Ekim 2012

Fuar Alanı: Marinturk İstanbul City Port - Pendik

Ziyaret Saatleri: 10:00-19:00

Brüt Alan: 150 bin metrekare

Katılımcı Firma Adedi: 300+

Sergilenecek Marka Adedi: 650+

Sergilenecek Tekne Adedi: 380+

Sergilenecek Tekne Boyları: 3m-55 m ve üzeri

Ziyaretçi Sayısı: 80.000+

DENİZ YAKITLARININ KDV'Sİ SIFIRLANDI

Denizciler, bayrama sevindirici bir haberle girdi. Maliye Bakanlığı, akaryakıt kaçakçılığı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele eylem planları kapsamında bir adım atarak yeni bir tebliğ yayımladı. Denizcilik sektörünü teşvik etmek isteyen Maliye, deniz araçlarının kullandığı yakıtlarda ÖTV'yi kaldırdı. Deniz yakıtı uygulamasında karşılaşılan yasa dışı kullanımların önüne geçilebilmesi amacıyla da akaryakıt teslim etmeye yetkili dağıtıcı şirketlere Maliye Bakanlığı tarafından verilen 'Dağıtım İzin Belgesi'ni almak için gerekli koşullara ilave şartlar getirildi, bu belgenin iptal edilmesine ilişkin şartlarsa kolaylaştırıldı. Tebliğle, tüm akaryakıt sektörü için sorun olmayı sürdüren 10 numara yağ kaçakçılığını ortadan kaldırmak için de önlem alındı. Buna göre, baz yağı ve solvent gibi 10 numara yağ yapımında kullanılan bazı mallarda; gümrük idaresine ve yurtiçi teslimlerde vergi dairesine verilecek olan indirimli teminat oranları yüzde 5'ten yüzde 25'e çıkarıldı.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...