• $7,41
  • €9,0257
  • 440.552
  • 1533.77
29 Mayıs 2011 Pazar

En derine kim gidecek?

Denizin üstünün yanı sıra altında da büyük bir yarış yaşanıyor. Birbiri ardına en derine giden denizaltı projeleri çıkıyor. Virgin Oceanic yeni modelini tanıtır tanıtmaz ABD'li Triton, 'Biz de varız' dedi. Bir yandan da insansız gemi araçlarının sayısı hızla artıyor...

El attığı her sektörde yenilikler yaratan, yaşam biçimi ve fikirleriyle 'sıra dışı' biri olduğunu her zaman hissettiren İngiliz işadamı Sir Richard Branson, kısa bir süre önce yeni denizaltısını tanıttı. Geçen yıl Necker Nymph adında bir denizaltı ürettiğini duyuran Virgin Şirketler Grubu'nun kurucusu olan Richard Branson, işi daha ileri taşıdı ve üst bir model olarak tanımlanacak 'Virgin Oceanic'e imza attı. Virgin Oceanic adıyla bir şirket de kuran Branson, isteyenleri okyanusların en derin noktalarına indirecek.
Graham Hawkes tarafından geliştirilen bu 'denizaltı uçağı' Chris Welsh'in pilotluğunda okyanusun dibine doğru yolculuk yapacak ve Google için okyanusların keşfedilmemiş en derin noktaları 3D teknolojisiyle görüntüleyecek. İlk yolculuğun bu yıl içinde 11 bin metre derinliğindeki Mariana Çukuru'na doğru gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Mariana Çukuru'na bugüne dek yapılan ilk ve tek dalış, 1960 yılında Trieste denizaltısıyla gerçekleştirilmişti.
Şimdilik beş dalış yapması planlanan denizaltı uçağını Chris Welsh, Graham Hawkes ve Richard Branson kullanacak. Branson'ın Virgin Atlantic adlı havayolu şirketinin sahibi olduğunu da dikkate alarak pilotluğun üstesinden geleceğini söyleyebiliriz. İkinci dalışı yapacak olan Branson'ın rotası Porto Riko Çukuru olacak. Atlantik'teki 8 bin 605 metrelik Porto Riko Çukuru'nun ardından Kuzey Buz Denizi'ndeki Molloy ve Güney Okyanus'taki Sandwich ve Hint Okyanusu'ndaki Diamantina bölgeleri diğer rotalar olacak.
ABD'LİLER DE TRİTON'U ÇIKARDI
Branson, her ne kadar yeni 'oyuncağı'nın teknik özellikleri ve maliyeti konusunda ayrıntılı bilgi vermese de 5,5 metre uzunluğundaki aracın Necker Nymph ile benzer özellikler taşıdığı belirtiliyor. Yaklaşık 17 milyon dolara mal olacak Virgin Oceanic'in fiber kanatlarının 4,5 metre uzunluğunda olacağı açıklandı.
Branson'un yeni aracı tanıtmasından kısa bir süre sonra ABD'li Triton da Mariana Çukuru'na dalabilecek yeni bir denizaltı tasarladıklarını açıkladı. 'Triton 36000' adlı bu denizaltı hem araştırma yapacak hem de denizlerin derinliğini keşfetmek isteyenlerin merakını giderecek. Daha önce de benzer araçlar üreten Triton, zengin müşterilerini de bin metre derinliğe indirecek.
Dakikada 153 metre hız yapan 11 ton ağırlığındaki Triton 36000 3 kişi taşıyabiliyor. Boyu 4, genişliği 2,5 metre olan Triton'da, daha iyi bir görüş sağlamak için yüksek basınca dayanıklı ileri teknoloji ürünü borosilikat cam kullanılarak küre şeklinde geniş bir kokpit yapılmış.
Triton CEO'su Bruce Jones, 15 milyon dolar değerindeki ürünlerine şu ana kadar 3 müşterinin ilgi gösterdiğini söyledi. Maceracıların ve bilim adamlarının yanı sıra petrol arama çalışmaları yapan firmaların da aracı kullanabileceğini belirten Jones, aracın ilk seferinden önce, denizin altında karşılaşacağı en yüksek basıncın yaklaşık 10 katıyla test edileceğini de vurguladı.

ABD 'Piranha' ile şov yaptı
Denizlerde yaşanan bir diğer yenilikse ABD tarafından üretilen yeni insansız deniz aracı. 'Piranha' adı verilen araçla ilgili bilgi yok denecek kadar az. Amerikan Zyvex Technologies adlı şirketin ürettiği Piranha'nın Arovex adlı bir karbon kompozit nano maddeden üretildiği biliniyor.  Aracın hızı, hangi amaçla kullanılacağı, hangi tür yakıt kullanacağı açıklanmıyor. Tek bildiğimiz aracın 6 ton yükü, 3 bin mil taşıyabildiği. Tahminler ABD'nin bu aracı, savunma amaçlı kullanacağı yönünde.

Türklerin de insansız gemisi var
ABD, insansız deniz aracını birkaç hafta önce tanıttı ancak Türkler, İDA'yı geçen yıl tanıtmıştı. Çeşitli konularda insansız araçlar geliştiren Ankaralı Global Teknik, TÜBİTAK'ın katkısıyla 4 yıllık projelerini 2010 yılı yaz aylarında sonlandırdı. Yaklaşık 3 milyon dolara mal olan projenin sonunda 30 knot hız yapabilen, uyduyla dünyanın her yerinden idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, hafif makineli tüfek sistemleri gibi cihazların monte edilebileceği İDA ortaya çıktı. İDA, 300 litrelik yakıtla 120 saat görev yapabiliyor.

Sadun Boro heykeli Kadıköy'de
Dünyayı tekneyle dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan heykeliyle Kalamış Marina'da denizcilere yol gösterecek. Açılışı dün yapılan heykelde Sadun Boro'nun yanı sıra eşi Oda Boro ve kedisi de var. Heykel fikri ve heykelin konulacağı yer amatör denizciler tarafından belirlendi. Anıtta tekneyle dünya turu yapan ve aralarında Osman-Zuhal Atasoy çifti, Rahmi Koç'un da olduğu 14 Türk denizcisinin ismi de yer alıyor. Heykelin yapımında önemli bir rolü de Kadıköy Belediyesi üstlendi. Boro, 1928 Kadıköy doğumlu...

Pendik Marina'da Güneydoğu lezzetleri
Marinalar yaz aylarında farklı hizmetlerle hem tekne sahipleri hem de bölgede yaşayanlar için 'yeni bir yaşam alanı' haline geldi. Restoranlar, butikler ve barlarıyla çekim noktası olan marinalara Pendik Marina da eklendi. Oldukça geniş bir alanda çok farklı aktivitelere ev sahipliği yapan Pendik Marina, bu yıl Güneydoğu ve Antep yemekleriyle fark yaratmayı hedefliyor. Marinanın içindeki Temenye adlı restoran yenilenerek kapılarını açtı. Restoran, Prens Adaları manzarası eşliğinde özel lezzetleriyle de konuklarını karşılıyor. Nazlıgöl, Temenye buğulama, fıstıklı kebap, t-bone steak gibi yemeklerin yanı sıra Güneydoğu ve Antep yemekleri, hafta sonları da özel kahvaltılarıyla tekne sahipleri ve Pendiklileri ağırlıyor.

"foto1.20110528213246.jpg"

<p>Samsun'da arazide ağzı tel ile bağlı başıboş eşek kurtarıldı. Eşeğin ağzındaki teli kırarak çıkar

Ağzına demir teli bağlayıp ölüme terk ettiler... Zavallı eşeği, baba ve kızı kurtardı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatili zilini çaldı

İğneada'da 250 tekne hamsi peşinde! Kasalar dolusu hamsiyle dönüyorlar