• $15,9167
  • €16,8321
  • 943.005
  • 2386.82
24 Temmuz 2011 Pazar

Bir haftalık tatil 1 milyon dolar!

ESİN GEDİK
esin.gedik@aksam.com.tr

Hafta içinde Rus işadamı Roman Abramoviç'in ünlü teknesi Eclipse'i charter seferleri için kiraya verdiği haberi Avrupa basınında yer aldı. Dünyanın en büyük ve lüks teknesinden diğer fanilerinde yararlanmasına fırsat verilmesi önemli bir gelişme ancak 1,2 milyon poundu olanlar için geçerli elbette. Yeni teknesini almasına sayılı günler kala eskisini kiralamaya karar veren Abramoviç'in, Eclipse'in bir haftasına biçtiği değer onu dünyanın en pahalı kiralık yatı da yapıyor.
Özellikle ABD ve Avrupalı işadamları, sanatçılar, ünlüler yüzlerce milyon dalarlık  tekneleri almak yerine kiralamayı tercih ediyor.  Zaten yılda birkaç kez kullandıkları teknelere yüz milyon dolar ödeyip bir o kadar da bakım ve personel giderini karşılamak yerine her yıl başka bir tekneyi kiralayıp yapıyorlar tatillerini. Arap ve Uzakdoğulular ise tekne kaç yüz bin dolar olursa olsun sahip olmayı seviyor.
Son yıllarda Akdeniz, özellikle de Doğu Akdeniz ve Ege, ünlüler arasında oldukça popüler. Tropik adaları tavaf eden, Amerika sahillerini bitiren zenginler, el değmemiş Adriyatik kıyılarını, göz kamaştıran Ege ve Akdeniz'i keşfediyor. Bu nedenle son yıllarda lüks yatlarıyla Türkiye'ye gelen ünlü isimler artıyor. Bodrum sokaklarında karşınızda hayranı olduğunuz bir Hollywood starını görmeniz yakında sıradan bir hale gelecek. Türkiye'yi deyim yerindeyse 'su yoluna' çevirdiler diyebiliriz çünkü çoğu denizi kullanarak geliyor. Sadece televizyonda ya da filmlerinde gördüğümüz Catherina Zeta Jones ve Michael Douglas'ı el ele Bodrum sokaklarında dolaşırken gören herkes oldukça şaşırdı. Ardından Naomi Campbell boy gösterdi, o uçakla gelmişti ama hemen gidip teknesine yerleşti. Geçen yıl da sokağa çıkmaları bile meslektaşları Matt Damon'ın deyimiyle 'uluslararası olay haline gelen' Angelina Jolie ve Brad Pitt, Noor adlı kiralık süper bir yatla Bodrum'a gelmişlerdi. Yüzlerini gizleyerek Bodrum'da tatil yapan çift, konaklamak için de yine tekneyi tercih etmişti. Türkiye'nin ünlülerinden Hülya Avşar ve Seda Sayan da lüks bir megayatla tatil yaparken gazetecilere yakalanmıştı.

LÜKS DAİRE FİYATINA
Özellikle Avrupa'da charter sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda şirket var. Hepsinin portföyünde de her bütçeye uygun, farklı tekneler bulunuyor. Ancak ortalama büyüklükte bir megayatın haftalık kiralama fiyatı 30 bin dolardan başlıyor. Ancak bir haftalık kiralık fiyatı 1 milyon dolara yaklaşan hatta geçen tekneler de var. Hollywood'un en zenginleri arasında yer alan Zeta Jones-Douglas çiftinin kiraladığı teknenin 345 bin dolarlık olduğunu göz önüne alınca diğerlerini düşünmek hayli zor. Aslında bir haftalık yat kirasıyla lüks bir daire almak mümkün ancak zevklere karışılmaz! Lüks megayatların büyük bir bölümünün kirası 100-500 bin dolar arasında. Haftalığı 1 milyon dolara yaklaşan yatların sayısı oldukça az. Akdeniz çanağını güzergah olarak kullanan en pahalı teknelere biraz yakından bakalım istedik.
Moonlight II (1 haftalık kirası 986 bin dolar)
2005 yılında denize indirilen 85 metrelik Moonlight II, en büyük ve etkileyici teknelerden. 18 kabininde 36 yolcu konaklayabiliyor, 34 de mürettebatı var. Master ve VIP süitlerindeki lüks ve rahatlık göz kamaştırıyor. Tüm su sporlarının yapılacağı ekipmana da sahip olan bu teknede, fitness center, havuz ve oyun salonu da var. Şu sıralar Akdeniz'de charter yapıyor.
Lauren L (1 haftalık kirası 986 bin dolar)
20 süit odada 40 konuk ağırlayabiliyor, her güvertenin özel balkonu var. Plazma TV, DVD, jakuzi, su sporları için ekipmanlar hazır. Bu yıl Doğu Akdeniz'in koylarında kiracılarını gezdiriyor.
Martha Ann (1 haftalık kirası 852 bin dolar)
Martha Ann, 12 kişiye 6 çift kişilik kamara ve bir ikiz kabinde konaklama imkanı veriyor. Beş kral, bir kraliçe, üç single kamarası var. Su sporları, oyun salonları, fitness center, havuz gibi özelliklerini saymaya gerek yok!

Altından tekne yaptılar
Son yıllarda hızla artan 'en büyük', 'en pahalı' tekne yarışmasında inanılmaz bir rekor kırıldı. Bu tekneyi farklı kılan büyüklüğü değil fiyatı... Ayrıca bu tekne ahşap, fiber ya da nanoteknolojinin nimetlerinden yararlanarak ultra modern bir malzemeden değil, altından yapılmış. Teknenin sahibinin kim olduğunu bilmiyoruz, çünkü sır gibi saklanıyor. Ancak konuşulan o ki Malezyalı bir işadamıymış... History Supreme (Yüksek Tarih) adlı 30 metrelik yatı yapan kişi İngiltere'nin liman kenti Liverpool'da yaşayan bir kuyumcu olan Stuart Hughes. Hughes, 'İşadamı bizimle temas kurdu ve böyle bir şey yapıp yapamayacağımızı sordu. Aynı malzemelerle bir de uçak yapılmasını istediğini de söyledi. Ama böyle bir uçağın havalanması mümkün değil' diyor. Hughes, yatı yapmak için kolları sıvadıklarını ve elde ettikleri sonuçtan memnun olduğunu söylüyor.
İddialar yatın yapımında 100 kilo som altın ve platin kullandığı yönünde. Yapımı üç yıl süren yatta güverte, yemek alanı, yatak odaları değerli madenlerle yapılmış. Yatak odasında gerçek bir dinozora ait olan bir heykel bulunuyor, zemin platin; meteor taşları da yatın diğer ilginç malzemelerinden. 24 karat altından yapılan 68 kilogram ağırlığında bir akvaryum da ana yatak odasına yerleştirilmiş. Her türlü lüksün olduğu teknede dünyanın en nadir içki şişelerinden biri de varmış, ve bu şişe elmastan yapılmış!
Eğer maliyet hakkında aktarılan ayrıntılar doğruysa History Supreme yeryüzü sularının en pahalı teknesi olmaya aday görünüyor. Karşılaştırma yapmak için şunu bilmek yeterli: Zaman zaman savaş açılan topraklara dehşet saçan silahlarla yüklü olan bir uçak gemisi bile bir milyar dolardan daha aza mal oluyor. Bu kadar ayrıntıdan sonra fiyatını da verelim, yaklaşık 4,5 milyar dolar... Abramoviç, kaptırdığı en pahalı yat sahibi işadamı unvanını yeniden kazanmak için çok para harcamak zorunda görünüyor.

160 milyon dolarlık malikane yüzecek
Birleşik Arap Emirlikleri'nin ikinci büyük kenti Abu Dabi'de yeni yatların sergilendiği etkinlikte tasarım ayrıntıları gösterilen bir deniz taşıtı, denizlerde görmeye alışkın olmadığımız bir manzaranın habercisi oldu. Bilgisayar benzeşim modeli de çizilen 'yüzen malikane' teknik olarak bir yat ama sakinlerine ondan daha fazla şeyi sunmak için tasarlandı. Taşıtı satın alacağı düşünülen kişiye ayrılan üst katta 200 metrekarelik bir kapalı yaşam alanıyla müstakil kullanım için ayrılan 25 metre genişliğinde bir teras bulunuyor. Tekne aynı anda 12 kişiyi ağırlayabilecek şekilde tasarlandı. 20 kişilik de mürettebat öngörülüyor. 160 milyon dolara mal olacağı hesaplanan deniz malikanesi, saate 14 knot ya da saatte yaklaşık 25 kilometre hızla yol alabilecek. Ekoloji dostu olduğu söylenen taşıt daha az yakıt harcayacak ayrıca organik ve inorganik atıkları işleme kapasitesine sahip olacak.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı

Hayvanların gazabına uğrayan insanların zor anları