• $15,9767
  • €16,8055
  • 935.698
  • 2393.61
25 Kasım 2012 Pazar

40 milyon dolarlık Prada suya indi

Prada, gelecek yıl San Francisco'da yapılacak America's Cup'ta yarışacak teknesini tamamlayarak suya indirdi. Prada'nın sahibi ünlü İtalyan modacı Miuccia Prada ve şirketin CEO'su Patrizio Bertelli'nin katıldığı tören oldukça görkemliydi. 40 milyon dolara mal olan katamaran tipi tekne, 22 metre uzunluğunda. Teknenin tamamlanmasında 300 işçi, toplam 52 bin saat emek harcamış.
Törende bir konuşma yapan aynı zamanda yarış ekibinin direktörü de olan Patrizio Bertelli, 'Buna bir tekne ya da yat demek çok zor, bence bu, okyanusu yelkenle geçebilecek bir sanayi eseri. Bu yarış bizim için çok önemli ve geçmiştekilerin en devrimcisi' dedi.
Prada adına yarışacak Luna Rossa ekibinin skipper'ı Max Sirena ise tekneyi çok beğendiklerini belirterek, testlere ve çalışmalara hemen başlayacaklarını söyledi.
Luna Rossa'nın America's Cup'ta Prada adına yarışacağı kısa bir süre önce açıklanmıştı. Ekip, önümüzdeki yıla kadar hiçbir yarışa katılmayacak. Prada'nın bu sponsorluk için 55 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı biliniyor.

"tekne.20121124210230.jpg"

FUSION, YAT ÖDÜLLERİNDE KISA LİSTEYE KALDI
İki genç tasarımcının bir araya gelerek kurduğu Red Yacht Design adlı şirket, dünyanın en önemli tasarım ödüllerinde 'kısa liste'ye girdi. Serdar Şişman ve Fatih Sürekli adlı iki tasarımcı tarafından kurulan Red Design, tekne ve yat tasarımlarıyla öne çıkıyor. İki tasarımcının bu yıl içinde açıkladıkları yeni sürat motoru Fusion, The International Yacht&Aviation Ödülleri'nde dünyanın en güçlü isimleriyle yarışacak. 19 Şubat 2013'te açıklanacak olan dereceye girenlere ödülleri Londra'da verilecek.
11,40 metrelik Fusion adlı sürat motoru, hız ve performansın birleşimi iddiasıyla tasarlandı. Gövdeyi oluşturduktan sonra performans için Lamborghini motorunu tercih eden ikili, genel çerçeveyi çizdikten sonra keskin hatları biraz yumuşatmış, denize daha uygun hale getirmiş. Dış yüzeylerde geriye uzanan karbon fiber kollarla hem işlevsel hem de görsel açından bir zenginlik katmayı istediklerini belirten Fatih Sürekli, 'Bir başka özellik daha ekledik ve sürat motorunda gecelemeyi olanaklı hale getirdik' diyor.
Dört kişilik sürat teknesi güneşlenmek ve gecelemek için de kullanılabiliyor. Başaltında master kabin ve açık banyo ve küçük bir mutfak var. İki kişinin kalabildiği teknenin hızı 50 knot'a kadar çıkabiliyor.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister