• $12,5945
  • €14,2207
  • 728.03
  • 1782.18
28 Temmuz 2013 Pazar

Kömür gemisi lüks ev oldu

Londra’da ‘yüzer ev’lere ilgi o boyuta geldi ki yeni trend ‘yüzer tasarım ev’ oldu… Hollanda’dan Vega IV adlı kömür gemisini satın alan Londralı bir şirket, onu 2 bin 300 metrekare kapalı alanı olan lüks bir yüzer ‘penthouse’a çevirdi.

Vega IV, 1954 yılında Hollanda’da kömür taşımak için üretilen bir tekne. Üretiliş amacına uygun olarak da yıllarca Kuzey Avrupa’nın birçok limanına kömür taşıdı. 
Tekneyi satın alan şirket, ana yapısını koruyarak uzun bir restorasyon sürecinin ardından Vega IV’ü tam anlamıyla bir penthouse’a çevirdi. 
Vega IV şu sıralar Londra’nın güneyinde Thames Nehri üzerindeki Battersea’ye demirlemiş durumda, yeni sahibini bekliyor. Fiyatı ise 1,7 milyon İngiliz sterlini yani          5 milyon TL… 
Teknenin iç dekorasyonu oldukça kaliteli malzemelerden yapılmış ve özel bir tasarım yaklaşımıyla döşenmiş. Alt katta üç tane çift kişilik yatak odası, yemek salonu olan teknenin üst katı, geniş bir terastan oluşuyor. Oturma ve güneşlenme grupları terasa yerleştirilmiş. Teknenin özel bir mutfağı ve 5 yıldızlı otelleri aratmayan barı da var. Ayrı bir giyinme odası ve şömine ayrıcalığı bile düşünülmüş. Özel bir ev sinema sistemi de unutulmayanlar arasında… İç mekân büyüklüğü 2 bin 300 metrekare. Tekneyi satın alan, Vega IV’ün demir attığı kıyıdaki Hotel Rafayel’in hizmetlerinden de yararlanma hakkına sahip olacak. 7/24 oda servisinin yanı sıra spor salonu ve helikopter pisti de imkânlar arasında… 
İngiltere’de özellikle Londra’da ‘tekne ev’ler çok yaygın. Kentin içinden geçen büyük küçük tüm su yollarında yüzlerce tekne ev bulunuyor. Londra’da ev fiyatlarının gittikçe artması nedeniyle tekne evlere ilgi de artıyor ama artık onlar da ‘karaborsa’ durumuna düştü. Teknenin sahibi olan Oyster Pier adlı şirketin yöneticisi Chris Atherton, “Artık Londra’nın merkezinde yüzen, özel tasarım evler moda oldu. Vega IV de bu akımının öncülerinden olacak. Tekne, yüzen bir lüks dublekse eşdeğer” diyor. Satışa Londra’da emlakçılık yapan Bective Leslie Marsh aracılık yapıyor. Tekne için 5 milyon TL’yi gözden çıkaracak olan kişinin her yıl 10 bin TL bağlama bedeli ve 7 bin 500 euro da vergi ödemek zorunda olduğunu söylemek lazım.   

DENİZLERİMİZDE BALIK BİTİYOR!

Avlanma sezonunun kısaltılması, denetimlerin artmasına karşın Türkiye’de su ürünleri üretimi, 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8,34 azalarak 644 bin 852 ton oldu.
İstatistikler, balık avcılığının da giderek azaldığını ve yetiştiriciliğin yani çiftliklerin ağırlığını artırdığını gösteriyor. Deniz üretiminin yarısının ise hamsi ağırlıklı olması, diğer balık türlerinin gittikçe azaldığını bir kez daha ortaya çıkardı.   
Balık fiyatları da artık el yakıyor. Örneğin şu günlerde Ege Denizi’nin en lezzetli balıklarından biri olan barbunun fiyatı mezatta bile 100 lirayı aşmış durumda. İzmir Çiftlikköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Serkan Yurttaş, mezata gelen balık miktarının hızla gerilediğini söylüyor. Yurttaş, “Trol ağlarının küçük boyu olan, ‘şebeke’ denilen ağlarla avlanıyorlar. Yumurtlama döneminde deniz dibinde ne var ne yoksa silip süpürüyorlar” diyor.  

 

 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar