• $15,8515
  • €16,716
  • 922.652
  • 2394.83
6 Şubat 2019 Çarşamba

Zillettir bu, utançtır!

Tepki gösteriyoruz, eleştiriyoruz; ama çok iyi oldu. CHP iyi ki bunu yapıp, İzmir’de Tunç Soyer gibi bir ismi aday olarak halkın karşısına çıkardı. “Bir musibet bin nasihatten iyidir” sözünün ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görme imkânı bulduk.

Soyer, bir “turnusol kağıdı” işlevi gördü. Herkesin gerçek yüzü ve meşrebi ortaya çıktı!

Nasıl mı?..

Çünkü Tunç Soyer, Diyarbakır Sur’da hendek kazan PKK’lılara güzellemeler yapan bir isimdir. Geçmişte, FETÖ’nün yayın organlarına açıktan sahip çıkmıştır. En önemli özelliklerinden biri de 12 Eylül Darbecilerinin Ankara Sıkıyönetim Başsavcısı Nurettin Soyer’in oğlu olmasıdır. Hayatı boyunca babasıyla övünmüş. Araştırın, bakın eski konuşmalarına: Hep babasının “hukukçu” kimliğini göklere çıkarmış!

Oysa o dönemde hukuk ayaklar altındaydı…

Darbeciler insanlık dışı uygulamaların altına imza attılar. On binler işkenceden geçti. İçlerinde öldürülenler sakat kalanlar oldu. Çocuk yaştaki kızların ırzına geçildi. Olmayan, işlenmeyen suçlara cezalar verildi…

O darbenin mimarı olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya müebbet hapisle cezalandırıldı. Rütbeleri söküldü, er yapıldı.

***

Doğal olarak toplumsal tepki de beraberinde geldi. Tunç Soyer’in gururla bahsettiği babasının gerçek kimliği ve uygulamaları ortaya döküldü…

Sen misin bunu yapan?..

Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere ayağa kalkanlar çıktı. Darbecilerin hukukunu uygulayan Askeri Savcı Nurettin Soyer’e övgüler düzüldü. Dönemin işkencelerinin üzeri kapatılmaya çalışılıp, vicdanlar kanatıldı.

Peşine başka siyasetçiler ve akademisyenler ile gazeteciler katıldı. En ilginci ise daha düne kadar “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atanlar ve “işkencecilerden hesap soracaklarını” söyleyenler sırra kadem bastı. Onlar bile kendilerinin de muhatap olduğu zulümleri gizlemeye çalıştı.

Hatta, bütün dünyanın “insanlık suçu” olarak kabul ettiği işkenceleri görmeyip, işkencecileri kutsayanlar dahi oldu.

Adeta 12 Eylül Darbesi’ni destekleyen açıklamalar peş peşe geldi.

Lafı evirip çevirmeye gerek yok: Tam bir zillettir bu, büyük bir utançtır!

***

Birileri de bu zillet ve utancı gölgelemek için “Ama o Soyer var ya” diye ortaya atladılar:

-Askeri Savcılığı döneminde Fetullah Gülen’e ilk davayı açan isimdir.

Doğru, açmış, “laikliğe aykırı eylemlerden” dolayı. Sözde Gülen’in “Müslüman kimliği” hedef alınmış. Bir mağduriyet algısı oluşturulmuş, ama Gülen dönemin sağcı-solcu gençleri gibi mağdur edilmemiş. Zindanlara kapatılmamış. Hatta bu tür davalarla mütedeyyin insanlara adeta bir adres gösterilmiş. “Müslüman Gülen” algısı pekiştirilmeye çalışılmış.

Bir NATO Subayı olan Nurettin Soyer, Fetullah Gülen’e bu iyiliği de yapmış! CIA destekli bu adamı parlatmak için uğraşmış!

Oğlu da O’nun yolundan yürümüş zaten. Attığı twitlerle Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu’na “Özgür basın susturulamaz” diye destek vermiş.

Dedim ya, iyi oluyor, çok iyi…

“Bir musibet bin nasihatten iyidir” atasözü sanki bugün için söylenmiş. Herkesin gerçek yüzü ortaya çıkıyor!

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama