• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
14 Aralık 2021 Salı

Zihniyete bakın

Türkiye, 2023'te yeni başkanını seçecek. Muhalefet ise "yok, olmaz" diyor. "Acele seçelim, hemen seçelim" diye ortalığı ayağa kaldırıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "geliyor gelmekte olan" sözlerini diline dolamış tekrarlayıp duruyor...

Eyvallah... Muhalefettir bu söyler. Bildim bileli böyle olmuştur, muhalefet hep seçim ister.

İster de, burada bir sıkıntı var. Dünden bu güne köprünün altından çok sular aktı, Başkanlık Sistemi geldi. Eskiden başbakan adayları belliydi, seçmen bilirdi kime oy vereceğini. Ama artık Başbakan değil, Başkan idare ediyor ülkeyi. En garip olanı da "hemen seçim" diyen Millet İttifakı'nın adayı belli değil.

Kılıçdaroğlu "geliyor gelmekte olan" diyor demesine de...

Kim geliyor, o meçhul!

Zaten konu, Samuel Beckett'in ünlü oyununda beklenen ama kim ve ne olduğu belli olmayan Godot'ya dönmüş durumda. "Geliyor, geliyor" deniyor ama bir türlü gelmiyor. Geniş kitlelerden, bu meçhulü beklemeleri, ortaya çıktığı anda sorgusuz sualsiz peşine takılmaları isteniyor.

Muhalefet cephesindeki demokrasi anlayışı bu!

***

Doğal olarak merak ediyor ve soruyor insanlar. Biz de görevimizi yapıyor, araştırıp sorguluyoruz:

-Kim olacak Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı?

Hiç haz etmiyorlar, hoşlarına gitmiyor. Çok rahatsız edici buluyorlar. Rahatsız olduklarını da net bir dille ortaya koyuyorlar.

"Susun, konuşmayın, problem çıkarmayın" havası içindeler. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, açıkça da ifade etti. Ordu'da partililere bekleyin ve adayı tartışmayın çağrısı yaptı.

İşte CHP'deki demokrasi anlayışı bu:

Susun, sakın ha konuşmayın, çıt çıkarmadan bekleyin ve önünüze konanı kabul edin!

Tabii bunu bu kadar yalın dile getirmiyorlar. Makyajlayıp ve süsleyip, partililerinin önüne koyuyorlar. Sürekli olduğu gibi Atatürk'ün arkasına sığınarak atış yapıyorlar...

Özgür Özel'in şu ifadelerine bakın:

Atatürk yaşıyor olsaymış, Millet İttifakı'nın belirleyeceği isme bakıp, "İşte benim cumhurbaşkanım" dermiş!

Kimse kusura bakmasın ama çok ağır bir Atatürk istismarı bu. Bir meçhule Mustafa Kemal'i alet etmeye çalışıyorlar. O'nun adını kullanarak, partilileri baskılamaya çalışıyorlar. Sanırsınız Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu değil, Millet İttifakı'nın emir eri!

En basit ifadeyle ayıptır bu.

***

Bitmedi, dahası var...

Özgür Özel, öylesine içerlemiş ki bu sorulara, "Adayınız kim?" diye soranlara "sensin" cevabını verecekmiş! Açıkça söyledi bunu.

Tam bir ergen muhabbeti!

Kendilerine en doğal soru sorulacak. Bu ülkeyi hangi isimle yönetmeyi düşündüklerine cevap verilmesi istenecek. O da "seninle" diyerek alay edecek.

Ayrıca, ilahlaştırıyor Kılıçdaroğlu, Akşener ve diğer Millet İttifakı paydaşlarını. "Bir masa kurulacak, liderler bir ya da birkaç kez bir araya gelecek ve en doğru kararı verecekler" diyor.

Milletin de hiç tartışmasız bu ismin peşine takılacağını düşünüyor. Maalesef CHP hiç değişmemiş görünüyor. 1960 Darbesi öncesi, geniş halk kitlelerini "kuyruk" diye aşağılayan kafa, bugün de yerli yerinde duruyor.

Hep birlikte Godot'yu bekler gibi bekliyoruz. Acaba paketten kim çıkacak?

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!