• $28,933
  • €31,2471
  • 1888.35
  • 7978.82
20 Eylül 2023 Çarşamba

Yüzleri var mı?

Yerel seçimler yaklaşıyor. Adaylar birer birer ortaya çıkıyor. CHP, "Ankara'da Mansur Yavaş'la devam" dedi. İstanbul'da da itiş-kakış, kavga-dövüşe rağmen Ekrem İmamoğlu yeniden aday gösterilecek gibi.

Peki, ne yaptı bu iki isim? Halkın karşısına çıkıp ne diyecekler? Çünkü başlangıçta vatandaşa büyük hayaller sattılar. Ardından da 4,5 yıl boyunca suya sabuna dokunmayıp, sadece miras yediler.

Dün Anadolu Yayıncılar Derneği'nin Anadolu Sohbetleri çerçevesinde Mamak Belediye Başkanı ve Ak Parti Ankara Meclis Grup Başkanvekili Murat Köse ile beraberdik. Başkent'te geçen 4,5 yılı anlattı. "Seçmen, 'daha iyi bir Ankara' vaadine inandı ve küçük bir farkla Mansur Yavaş'a destek verdi" dedi.

Sonuç?

O vaatlerin hiçbiri gerçekleşmedi. Mesela, seçmene 58 kilometre metro sözü verdi. Bir metresini bile gerçekleştiremedi. Şu anda elde sadece 8 kilometrelik bir metro projesi ve animasyonu var. "Su fiyatları çok yüksek" dedi, indirmeyi vaat etti. Buna karşılık o gün 5 lira olan bir metreküp suyun fiyatı, yüzde 600 artışla bugün 35 liraya yükseldi. Artık Türkiye'deki en yüksek su fiyatları Ankara'da. Enflasyonla filan izahı yok bu fiyatın.

Diğer pek çok belediye hizmetinde de durum aynı. İstanbul'a baktığımızda ise durum çok farklı değil. Rakamları ortaya döküp şunu söylemek mümkün:

2019'la karşılaştırıldığında hem İstanbul, hem de Ankara geriledi. Mesela her iki ilde de bir metreküp yeni su kaynağı üretilmedi. Türkiye'nin bir gerçeği olan depreme karşı kentsel dönüşüm konusunda da sınıfta kalındı.

Bu iki isim, dün hayal satarak belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Bugüne kadar da algı ve reklamla vaziyeti idare etti. İyi güzel de, bu defa ne diyecekler? Halkın karşına çıkıp oluşturdukları bu tabloyu nasıl izah edecekler?

O yüzden işleri çok zor.

***

Geçen hafta da İstanbul'daydık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ile görüştük.

Oradaki durum da Ankara'dan farksız. Ekrem İmamoğlu, "Her şey çok güzel olacak" diye seçildi. Hâlâ aynı sloganı tekrarlamaya devam ediyor. Buna karşılık iyi ve güzel olan hiçbir şey de yok.

Esenler, İstanbul'un büyük, ancak Büyükşehir ile karşılaştırıldığında küçük bir ilçesi. Tevfik Göksu, 4,5 yıllık sürede sessiz sedasız 55 bin konutun kentsel dönüşümünü gerçekleştirmiş. Gittik yerinde gördük. 45 bin konut için de hummalı bir faaliyet devam ediyor. İlçenin bek ç ok yeri şantiye, arı kovanı gibi!

İmamoğlu ne yapıyor? Kılıçdaroğlu ile itişip-kakışıyor, hâlâ "Her şey çok güzel olacak" demeye devam ediyor...

Peki, İstanbul ve Ankara'da halk görmüyor mu bunları? Görmüyorsa da gösterilecek. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir özelliği var!

Ben gerçekten merak ediyorum. Hem İmamoğlu, hem de Yavaş, bu defa vatandaşın karşısına çıkıp ne diyecekler?

Bakın iddialıyım, hiç de abartmıyorum. Bütçe büyüklükleri olarak büyükşehirle karşılaştırıldığında devede kulak olan İstanbul'daki Esenler ve Ankara'da Mamak, CHP'li büyükşehirlerden çok daha başarılı.

O yüzden hem İmamoğlu, hem de Yavaş, hangi icraat ve yüzle çıkacaklar seçmen karşısına?

Gerçekten merak ediyorum!

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı