• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Kasım 2018 Çarşamba

Yılın komedisi, Vestern…

Radyonun, televizyonun olmadığı dönemlerde meddahlar, orta oyunları vardı. Çadır tiyatrolarında boy gösterenler, “32 kısım, tekmili birden” diye bağırarak oyunlarının reklamını yaparlardı. “Tastamam, hiçbir eksiği yok” anlamına gelirdi bu sözler.

O günlerden bu yana köprünün altından çok sular aktı. Film sanayii genişledi, yeni teknikler devreye sokuldu, “muhteşem” denilen Hollywood yapımları ortaya çıktı. Nihayet Amerika, yüzyılın son komedisini sahneye koydu. Adı “DEAŞ’la mücadele” olsa da, kahramanları ünlü Vestern filmlerinden esinlenerek seçilmiş gibi görünüyor. “İyi, kötü ve çirkin” karakterleri var çünkü bu filmde de…

“İyi” rolü için PYD-YPG’lılar seçilmiş. “Kötü” adam rolünde, artık son kullanım tarihi tükenen PKK’lılar var. “Çirkin” rolüne layık görülen karakter ise, amiyane tabiri ve kelimenin tam anlamıyla “cuk” oturmuş. Çünkü, Amerikalılar kendileri oynuyorlar.

Bu film çok eğlenceli…

Şimdiden söylüyorum, göbeğinizi hoplata hoplata gülecek ve kahkahadan kırılacaksınız!

***

Filmin konusu şu:

Çirkin adam, meşrebi gereği çirkeflik yapmadan yaşayamıyor. Yıllarca öyle davranmış, vurmuş, kırmış, dolandırmış, gasp etmiş. Ama parası var. O para gücünü kullanarak, kendisine “düzgün insanlar” kulübünde bir yer edinmiş. Pis işlerini başkalarına yaptırmış. Mesela PKK denilen bir örgütü kullanmış, bazı ihaleleri ona vermiş.

PKK çok kirlenince “ben de kirlenirim” düşüncesiyle, içinden yeni bir oluşum çıkarmış. Adına PYD demiş. Karşısına ise PKK ve yeni ürettiği PYD kadar kirli DEAŞ adında bir rakip çıkarmış. DEAŞ’ı sağa sola saldırtıp, herkesin düşmanlığını kazanmasına yol açmış. Böylece onunla mücadele ettiğini iddia ettiği PYD-YPG denilen oluşumun, çevrede “iyiler, güzel insanlar” kategorisinde yer almasını sağlamaya çalışmış.

Ama olmamış…

Film devam derken, aradan Türkiye adında bir oyunbozan çıkmış. “Kral çıplak” diyerek, Çirkin Adam’ın karizmasını yerle bir etmiş.

Yılın komedisi, böyle devam edip gidiyor…

***

Bizim bir süredir yaşadığımız bu işte!

Olan bitene “yılın komedisi” demeyelim de ne diyelim? Baksanıza, ABD’nin, daha düne kadar can-ciğer kuzu sarması olduğu Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın başına ödül koymasına, yeni ortağı PYD bile tepki gösterip, “Bu ne çelişki!” dedi.

Amerika’nın “Büyük canavar DEAŞ’la mücadele iddiası” ise, iyice ayağa düştü. Taşeron olarak kullandığı PYD’nin bile kendisini tehdit edip, oyuncağa çevirmesine yol açtı. Türkiye, Fırat’ın doğusunu vurunca, ABD beslemesi PYD-YPG ayağa kalktı. Efendisine “Bu operasyonlar durmazsa, biz de DEAŞ’la mücadeleyi keseriz” dedi. Ardından, DEAŞ bir anda bazı yerleri işgal etmeye başladı.

ABD de adeta Türkiye’ye “vurma, biz de yanındayız” dercesine YPG’li eşkıya ile kol kola girdi; ortak devriyeye çıktı. Bunun üzerine DEAŞ kayboldu, PYD-YPG’liler de yeniden DEAŞ’la mücadeleyi başlattı!

Kabak tadı verdi artık bu oyunlar…

Reyting yapmayan, her geçen gün kendi kendini tekrarlayan Brezilya dizilerine döndü. Şimdi “Hani gülüyordunuz” diye çelişkiler içinde bir yazı kaleme aldığımı söylemeyin hemen. Evet, gülüyoruz, herkes gülüyor. Hepimiz, ABD’nin sürekli yalpalayan, hiçbir inandırıcı tarafı kalmayan, adeta dansöz gibi kıvıran tavırlarına gülüyoruz.

Hani bazı eski dizileri zaman zaman açar, seyreder ve orada sergilenen acayiplikleri alaya alırsınız ya, bu da işte öyle bir durum!

***

Aslında Amerika’nın içine düştüğü durumu da anlayabiliyorum…

Bir yandan eşkıyalık yapacaksınız, dünyanın pek çok bölgesinde işgalci konumunda bulunacaksınız; diğer taraftan buna bir “hakkaniyet” kılıfı uyduracaksınız. Yetmez, üstüne ayrıca kirli planlarınız ve sergilediğiniz pis işlerde kullandığınız PYD-YPG gibi oluşumları da allayıp pullamanız gerekecek. Yine yetmez, ilaveten Türkiye’ye ve “Bu oyuna gelmeyiz” diyen Erdoğan’a cevap vermek gibi bir sıkıntı var.

Olsa olsa bu oyundan bir komedi ortaya çıkar. Ciddi bir senaryo yazamazlar böyle bir oyuna. Çünkü ciddi bir senaryo yazsalardı eğer, adını “Ben bir eşkıyayım” koymak zorundalardı!

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak