• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
2 Ağustos 2023 Çarşamba

Yerel seçim adayları

Yaklaşıyor, kapıda. Tartışmalar ve siyasi partilerin çalışmaları şimdiden başladı. Siyaset, 2024 Yerel Seçimlerine odaklandı. Aday isimleri dolaşıyor. Kamuoyu araştırmaları yapılıyor. Siyaset, önümüzdeki günlerde seçime yönelecek. Kamuoyu da adayları tartışacak...

Evirip çevirmeden şimdiden söyleyeyim. CHP'li belediyeler geçen süre içinde hiç de iyi sınav veremediler. Ankara ve İstanbul ortada! Sadece reklam ve şov yapıldı. Bol bol bahane üretildi. Şehirlerin hiçbir sorunu çözülemediği gibi, var olanlar da iyice ağırlaştı.

Müneccim olmaya gerek yok...

Türkiye genelinde emekliler gibi geniş kesimlerin sorunlarına dokunulursa... İyi adaylar belirlenirse... Şehirler bazında güçlü ve akılcı kampanyalar düzenlenirse...

CHP'nin elindeki belediyeler alınır. Zaten şu anda dokunsan yıkılacak durumdalar. Üzerine bir de partinin içine düştüğü kavgayı ve ortalığa dökülen rezaletleri ekleyin. Bu defa Ak Parti, MHP ya da Cumhur İttifakı'nın işi çok daha kolay.

Tabii ki ciddi hatalar yapmamak şartıyla!

***

Şimdi gelelim adaylara...

Çok iyi düşünmek, ince eleyip sık dokumak lazım. Millet İttifakı'nın geçen seçimde tartıştığı gibi sözde değil, gerçek anlamda kazanacak adayı belirleyip ortaya çıkarmak gerekli.

Kimdir kazanacak aday?

Dayatma ile olmaz. Son yerel seçimde görüldü ki, siz ne kadar flaş isim çıkarırsanız çıkarın, bünyeye uyum sağlamayınca olmuyor. Yerel seçimlerin şartları çok farklı!

Öncelikle şehrin sorunlarını ve çözüm yollarını çok iyi bilecek. Proje üretecek. O şehirde bir geçmişi ve etkisi olacak. Teşkilatı heyecanlandırma, sevk ve idare edebilme, uyum içinde çalışabilme kabiliyeti bulunacak. Aday gösterildiği şehirdeki sosyal kesimler, cemiyetler ve cemaatler tarafından kabul görecek.

En önemlisi ise, karşı bloktan oy alabilme potansiyeli bulunacak. Tabii, eğer ittifak yapılacaksa paydaşları ateşleyebilme potansiyeline sahip olması da gerekecek.

Bu temel prensiplere uygun aday bulunursa, sonuç almak zor değil. Aksi takdirde zorlama ile olmaz. Olmayacağı da görüldü zaten.

***

Deprem Bölgesi'nde alınan sonuçlara bakın, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız...

Her türlü istismardan örnekler verildi. Enva-i çeşit vaat ortaya döküldü. Yaralar kaşındı. Ortaya çıkan acı, oya tahvil edilmeye çalışıldı.

Sonuçta ne oldu?..

Vatandaş, kendisine dokunan, güven telkin eden, yaptırım gücü bulunan, iyi niyetle koşuşturan, meselelere samimiyetle yaklaşan tarafa yöneldi. İstismarcıları şaşkına çeviren sonuçlar ortaya çıktı.

Üstelik geçen süre içinde yaşanan acı ve çarpıcı tecrübeler var. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde neler vaat edildi ve neler yaşandı? Allanıp pullanan sevgi pıtırcıklarının yaldızları nasıl döküldü? Peş peşe sıralanan vaatler nasıl ayaklar altına alındı? Gördü seçmen bunları.

O yüzden alınır bu seçimler. Alınır, ama sahaya çıkacak adaylar önemli.

Vatandaşın sıkıştığında kapısını çalabileceği, halkla rahat diyalog kurabilecek, şehrin ve o şehirde yaşayan insanların dertlerine vakıf adaylarla sahaya çıkmak önemli.

Gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelir zaten.

<p>Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı, başkanlık yarışındaki rakibi Hasan Arat'ın, Paris Saint-Germa

Serdal Adalı'dan Hasan Arat'a: Bando mızıkayla transfer yapılmaz

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı