• $17,9366
  • €18,3605
  • 1033.21
  • 2788.28
8 Aralık 2017 Cuma

“Yenildik ama kazandık”

Seul

Ne muhteşem bir maçtı o? Tribünleri dolduran 63 bin Korelinin sergilediği centilmenlik, dostluk ve kardeşlik tarihe geçmişti. Maç sonrası iki takım futbolcularının sahada kenetlenmesinin bir başka örneği görülmemiştir herhalde!

2002’de Güney Kore’de oynanan Dünya Kupası üçüncülük maçından söz ediyorum. Kore’yi 3-2 yenip, dünya üçüncüsü olmuştuk. Ardından da maçı kaybeden Korelilerle birlikte Dünya Üçüncülüğümüzü kutlamıştık.

Millilerimiz stadyumda ayakta alkışlanmıştı. Güney Kore’nin dört bir yanında Türk Bayrakları dalgalanmıştı.

Koreliler, o görüntüleri hâlâ unutmamışlar. Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı resmi ziyaret sırasında sürekli olarak dile getirdiler…

Hep aynı ifadeleri kullandılar:

“Maçı kaybettik ama Türk kardeşlerimiz kazandığı için sevindik. Sonuca yenilgi değil, kazanç olarak gördük.”

Çok samimi ifadeler bunlar…

Koreliler, 1950’li yıllarda Türk Tugayı’nın kendileriyle omuz omuza savaşırken verdiği bine yakın şehidi hiç unutmadılar ve unutacak gibi de görünmüyorlar.

***

Başbakan Binali Yıldırım ile Güney Kore’de ilk durağımız Busan’dı. TC TUR uçağıyla sadece Türk Şehitliği’ni ziyaret için indik oraya. Ardından da resmi görüşmelerin yapılacağı Başkent Seul’e geçtik.

Yıllar önce de gittim o şehitliğe. O zaman da son derece düzenli ve pırıl pırıldı. Bugün de aynı özen gösterilerek korunuyor. Gittiğim ülkelerde gördüğüm şehitlikler içindeki en düzenlisi diyebilirim. Savaşın sone ermesinin üzerinden 64 yıl geçmesine rağmen, adeta o olaylar dün yaşanmış gibi!

Koreliler, sürekli olarak aynı sözleri tekrarlıyorlar:

“Biz, sizlerin adını sadece Busan’daki şehitliğe yazmadık. Türk kardeşlerimizi yüreğimize de kazıdık.

Güney Koreliler, bize karşı kelimelerle anlatılması zor bir sevgi ve kardeşlik duygusu içindeler.

Bu duygu, Başbakan Yıldırım’ın ziyareti sırasında hep tekrarlandı. Türkiye’nin kadim dostluğunun altı kalın çizgilerle çizildi. “Türkiye ağabey, biz ise kardeşiz” değerlendirmeleri yapıldı.

Başbakan Yıldırım da bu sözlere son derece anlamlı bir cevap verdi:

-Kardeşler arasında ast-üst ilişkisi olmaz. Kardeşler her zaman birbirlerinin yanında olurlar.

Sonunda “dostluk” kelimesi bir kenara bırakıldı. Onun yerini çok daha anlamlı olan “kan kardeşliği” ifadesi aldı. Güney Kore’deki Türkiye sevgisi görülmeye değerdi!

***

Doğu toplumları değerler konusunda Batı’dan çok farklı. Batı, dünyaya başka bakıyor, onlar ise çok başka… Geçmişlerinde bir “sömürge kültürü” yok. Dünyaya ve dünyadaki gelişmelere böyle bir anlayışla yaklaşmıyorlar.

Güney Kore örneği ortada: 64 yıl önce yaşananları ve Türk Tugayı’nın kendileri için verdiği büyük mücadeleyi unutmuyor, şükran duygularını her fırsatta dile getirmekten de geri kalmıyorlar.

Oysa biz Kore’de sıkışan Amerikan askerlerinin de yardımına yetiştik. Onları da içine düştüğü cendereden kurtardık. Türk Tugayı orada olmasaydı, Amerikalılar çok daha büyük kayıplar verirdi. Üstelik bizim Amerikalılarla çok uzun yıllara dayanan bir sözde “müttefiklik” ilişkimiz var.

Peki ne yapıyor bugün ABD? Türkiye karşıtı terör örgütleriyle iş tutuyor. Kendi mahkemelerinde Türkiye’ye kumpas kurmaya çalışıyor. FETÖ gibi bir örgütün başındaki adamı koruyup kolluyor. Kudüs üzerinden inançlarımıza saldırıp, ateşin üzerine benzin döküyor…

Hemen her fırsatta “Batı da batı” diyerek, onları Türkiye’ye örnek olarak gösterenler utansın!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor