• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
29 Kasım 2022 Salı

Yalan mı?

Beğenir ya da beğenmezsiniz. Eleştirir veya desteklersiniz. Ama inkâr edilemez bir gerçek var ki, Muharrem İnce 40 yıldan fazla CHP'ye hizmet etmiş bir isim. Partinin pek çok kademesinde görev aldı. Cumhurbaşkanı Adayı bile yapıldı.

Bugün CHP'yi yöneten Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer isimlerden çok daha fazla izi ve hizmeti vardır partide. Ama halen siyasi hayatına Memleket Partisi'nde devam ediyor...

Peki, neden böyle oldu? Niçin bugün CHP'de değil? Hepsini teker teker anlatmış. Söyledikleri, daha önce bizim yazıp ortaya koyduklarımızdan farklı değil.

CHP'nin çizgisinden uzaklaştığını söylüyor...

Doğru, yalan değil. Bunu Kılıçdaroğlu da kabul ediyor zaten. Genel Başkanlık Koltuğuna oturur oturmaz "Yeni CHP'den" bahsedip geçmişle ilişkisini kesmek istediğini söyleyen kendisiydi.

O yüzden CHP içinde operasyon üzerine operasyon yaptı. Partiye hizmet etmiş pek çok ismi, ya itibarsızlaştırdı ya da uzaklaştırdı. CHP'li değil, TESEV'ci isimlerle "Arama toplantıları" yaptı. Atatürk'ün CHP'sine yeni bir rota aradı.

Partideki kabuk değişimine yüzlerce örnek verebiliriz. Ama biz en çarpıcılarından biri ile yetinelim: Hatırlarsınız, Ulusalcı Kanattan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, CHP içinde TR 705 kodlu ABD'nin bir haber alma elemanının bulunduğunun yazılıp-çizildiğini söyledi. Başına gelmedik iş kalmadı. Bir daha milletvekili yapılmadı. Ama kastettiği Sezgin Tanrıkulu, halen Kılıçdaroğlu'nun çok yakınında.

Bugün ne diyor Muharrem İnce:

Kılıçdaroğlu'nu Atatürk'ün felsefesine aykırı davranmakla suçluyor.

Dilek Akgün Yılmaz, Emine Ülker Tarhan gibi pek çok ismin CHP'den uzaklaştırılıp, Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin partiye doldurulması da bunun en büyük göstergeleri.

Şimdi bir Allah'ın kulu çıkıp da Muharrem İnce'ye "Söylediklerin doğru değil" diyebilir mi?

Diyemez, hepsi doğru çünkü.

***

Muharrem İnce devam ediyor...

"İyi ki CHP'den ayrılmışım. Partinin içine FETÖ'cüleri, ne olduğu belli olmayan insanları doldurdular. Atatürkçüleri, Cumhuriyetçileri dağıttılar" diyor.

Buna da itiraz edemez kimse. Hem biz söyledik, hem parti içinden defalarca dillendirildi. İsimleri basında çarşaf çarşaf yayınlandı. Açın bakın bugün sosyal medyadaki kaçak FETÖ'cülerin hesaplarını. İstisnasız tamamı Kılıçdaroğlu'na övgüler düzüyor. Hiçbiri yerel seçim öncesi CHP'yi desteklediklerini saklamıyor.

İnce'nin çarpıcı bir başka ifadesi daha var:

"Türk Ordusu'na atılan 'Kimyasal Silah Kullandılar' iftirasını savunan bir parti, Atatürk'ün partisi olamaz."

Evet, bence de olamaz.

Ama sıkıntı şu ki, CHP'de bir yandan Atatürk ve Kuvayı Milliye'den bahsediliyor. Diğer taraftan Mustafa Kemal'in fikirleri ve eylemlerinin tam tersi bir fotoğraf veriliyor. En vahimi de bütün bunlar "Atatürkçülük" şemsiyesi altında yapılıyor.

Muharrem İnce'nin söylediklerinin tamamı baştan sona doğru. Eksiği var, ama fazlası yok. Belki, "CHP'de değişim ve dönüşüm çok önce başladı, neden ayrılmak için o kadar bekledin?" denilebilir. Ama hiçbirine itiraz edilemez. Muharrem İnce, hepimizin bildiği bir gerçeği bilmem kaçıncı defa dile getirdi sadece.

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu