• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
1 Temmuz 2015 Çarşamba

Ya Amerika kızarsa?

Önceki gün MGK’da da ayrıntılarıyla görüşüldü. Gündemde, Suriye sınırımızdaki gelişmeler var. Türkiye’nin, güvenliğimizi tehdit eden Suriye’deki gelişmelere müdahale ihtimali masada.

Medyada çeşitli ihtimaller yer alıyor. “Türkiye’nin, Suriye’ye müdahale edebilmesinin hukuki alt yapısı var mı? sorusu tartışılıyor. Nihayet, bunların tamamı dönüp dolaşıp “Acaba Amerika ne der?” sorusuna bağlanıyor.
İyi, güzel de hangi Amerika? Askerler mi, siviller mi? Demokratlar mı, yoksa Cumhuriyetçiler mi? Bürokratlar mı siyasetçiler mi? Hangisi?..
ABD’li askeri yetkililere bakılırsa, onlar dünden razı. Operasyon istiyorlar. Sınırda bir güvenli bölge oluşturulmasından yanalar. Bunu birlikte yapma iradesini ortaya koyuyorlar. Hem de bir an önce.
“Kesinlikle şart” diyorlar:
-Bir tampon bölgeye ihtiyaç var.
Tabii ki onların gerekçeleri farklı. Ne Suriye’deki rejimle ne de PKK’nın Suriye kolu olan PYD ile bir problemleri var. Onların derdi DAEŞ’le. Oluşturulacak bir tampon bölge ile DAEŞ militanlarının dünyaya sızmasını önlemek istiyorlar.
Çünkü korkuyorlar…
Halen 11 Eylül saldırısının sendromunu yaşıyorlar. Biliyorsunuz, İkiz Kuleleri vuran uçaklar da dışarıdan gitmişti. Almanya’dan havalanmıştı. DAEŞ militanlarının benzer bir saldırıya geçme ihtimali uykularını kaçırıyor.
Obama’nın Suriye Özel Temsilcisi General Allen, Türkiye’ye defalarca geldi. Burada Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileriyle görüştü. Her seferinde güvenli bölge tezine destek verdi.
Daha da ileri gidildi…
Masaya haritalar konuldu. Üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. Muhtemel bir harekât için çalışmalar yapıldı.
Durum bu olunca, Allen’ın her ziyaretinin ardından basında benzer haberler yer aldı:
“Güvenli bölge an meselesi.”
* * *
Allen, Washington’a gidince iş değişiyor. Çünkü, Başkan Obama dâhil Amerika’daki karar alıcılar farklı düşünüyor. Onların da değişik korku ve kuşkuları var…
Demokratlar, bu güne kadar kendilerini hep “savaş karşıtı” olarak kamuoyuna sundular. Bu yönde gereken adımları da attılar. Irak ve Afganistan’dan askerlerini çektiler. Şimdi böyle bir topa girmek istemiyorlar. Suriye’de PYD gibi bir maşayı kullanmak varken, bizzat işin içinde bulunmak niyetinde değiller. Çünkü 2016’da Başkanlık Seçimi var. Demokratlarda “oylar düşebilir” endişesi hâkim.
Ayrıca, İsrail de kendi güvenliği için sınırında bir “tampon bölge” oluşturulmasını istiyor. ABD’li askeri yetkililer bunu da dillendiriyorlar. Obama yönetimi ona bile karşı.
ABD, şimdilik “ne şiş yansın, ne kebap” havasında.
* * *
Peki biz ABD’siz böyle bir adım atarsak tavırları ne olur?
Neyi nasıl yapacağımıza bağlı! Eğer Türk askeri Suriye’deki rejim güçleriyle çatışmaya girmezse, PYD’nin de üzerine fazla varmazsa, çok tepki göstermezler. Hatta işlerine bile gelir.
Rusya da büyük gürültü koparamaz.
Türkiye’nin gerçekleştireceği böyle bir operasyonun yararlarına gelince…
Sadece güvenliğimizi sağlamakla kalmayız. Ödediğimiz fatura da hafifler. Bugün, Türkiye’ye gelen Suriyeli mülteci sayısı 3 milyona doğru ilerliyor. Böyle giderse 1,5-2 milyon daha gelebilir. Ayrıca oluşturulacak bir tampon bölgenin ardından, gelenlerin bir kısmının geri dönme ihtimali de var.
Üstelik süre uzadıkça Türkiye’deki Suriyelilerin geri dönme ihtimali azalıyor. Yakında süresi dolanlar Türk Vatandaşlığı için başvuruda bulunmaya başlayacaklar. Sadece bu gerçek bile acil tedbir almamız gerektiğini ortaya koyuyor.
Durum bu olmasına rağmen, “Güvenli bölge ve operasyon” denince, en çok Suriyeli mültecilerden dert yananlar ortalığı ayağa kaldırıyor:
-Olmaz, yapılamaz, zinhar…
Ayrıca, DAEŞ’ten en çok dert yananlar da bir anda DAEŞ’çi kesiliyor. “Olamaz” korosuna onlar da dâhil oluyor. İlginç bir ülkeyiz vesselam!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı